Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Місія – вступити

Людмила Єрмішина
07лип'21 12:38

Приймальні комісії скоро почнуть прийняття заяв: які спеціальності виберуть маріупольські абітурієнти?

Вступна кампанія до вищих навчальних закладів формально стартувала 1 липня, але в абітурієнтів ще є час, щоб остаточно визначитися з вибором. На це рішення впливає не тільки те, наскільки подобається спеціальність, а й шанси вступити на бюджет.

Очікування списку щасливчиків, які «пройшли» на бюджет, завжди було хвилюючим, а зараз особливо, адже вже другий навчальний рік школярі досить довго вчилися дистанційно.

Без поїздок і черг

Діджиталізація позбавила абітурієнтів та їхніх батьків від клопотів, пов'язаних з особистою подачею документів в обрані ВНЗ. Раніше під дверима приймальних комісій збиралися величезні черги, в яких доводилося проводити не одну годину. Тепер же дистанційно можна подавати не тільки заяви, а й копії документів, якщо вони завірені цифровим підписом, підкреслюють в інструкціях на сайті Міністерства освіти України. Тільки цей підпис повинен бути не батьків, а саме абітурієнта. Подати оригінали можна буде й особисто, а також відправивши їх поштою листом або бандероллю з описом вкладень. Але через ризик втрати документів до цього способу вдаються рідко.

Як і минулого року, на бюджетну форму навчання можна буде подавати не більше п'яти заяв без обмеження кількості спеціальностей. Для ряду спеціальностей, як і раніше, діють мінімальні прохідні бали, які треба набрати на ЗНО, аби претендувати на безоплатне навчання. Найвищий – на «Стоматологію», «Медицину» й «Педіатрію» - не менше 150 балів по другому і третьому конкурсним предметам, крім випадків, коли загальний конкурсний бал абітурієнта становить понад 175 балів. Щоб вступити на фармацевта, потрібно набрати не менше 130 балів, на «Право», «Публічне управління та адміністрування» та «Міжнародні відносини» – 140 і більше балів.

Найбажаніша професія – яка вона?

Кількість бюджетних місць – обсяги державного замовлення на навчання студентів в Україні затверджені. У цьому році це понад 87 тисяч бюджетних місць за освітнім ступенем «Бакалавр». У 2020 році їх було на три з гаком тисячі менше.

З ряду спеціальностей кількість бюджетних місць збільшили відповідно до вимог ринку праці: «Кібербезпека», «Мікро- та наносистемна техніка», «Біотехнології та біоінженерія», «Біомедична інженерія», «Авіоніка», «Агрономія» та «Водні біоресурси та аквакультура». Як підкреслював міністр економіки Олексій Любченко, в Україні фахівці інженерно-технічних і природничих спеціальностей не тільки потрібні, але й високооплачувані.

З огляду на те, що і в нинішньому році результати ЗНО з математики знову вказали на недостатньо високий рівень знань, можна припустити, що багато хто просто боїться вступати на технічні спеціальності, лякаючись, що не впорається з «царицею наук» в університеті. Цього року не здали ЗНО з математики 31,11% учасників. Цей показник не особливо відрізняється від минулого й позаминулого року. А у 2018 році міжнародне дослідження якості освіти PISA-2018 виявило, що 36% українських школярів не змогли довести володіння базовим рівнем знань з математики. Іншими словами, звинувачувати тільки пандемію й «дистанційку» необ'єктивно. А що в абітурієнтів Донеччини з математикою, дізнаємося пізніше, регіональний центр оцінювання якості освіти поки підбиває підсумки.

Уподобання самих абітурієнтів говорять про те, що для дуже багатьох найбажанішою спеціальністю ось уже який рік залишається «Право». Минулого року в Україні на неї подали найбільшу кількість заяв – 116 тисяч. Багато охочих було вступити на менеджмент (92 тис.), філологію (76 тис.) і комп'ютерні науки (63 тис.). Статистика маріупольських вишів у точності підтверджує цю тенденцію: у Маріупольському державному університеті минулого року лідирувало «Право», у Приазовському державному технічному університеті – «Менеджмент». Чи змінилися переваги випускників, можна буде судити за підсумками вступної кампанії: все-таки в Маріуполі досить великий вибір для здобуття вищої освіти. Не покидаючи рідне місто, можна вивчитися на металурга або моряка, перекладача або айтішника, лікаря або навіть художника. До слова, маріупольська філія Національної академії образотворчого мистецтва й архітектури проводитиме вже другий набір першокурсників. Творчий конкурс для таких абітурієнтів обов'язковий.

Що стосується переліку спеціальностей у цілому по вишах Маріуполя, то в порівнянні з минулим роком він не змінився.

Про що повинен знати кожен абітурієнт
з 1 липня відкрито реєстрацію електронних кабінетів.
1-13 липня – вступні екзамени та творчі конкурси.
14-23 липня – подача документів для вступу.
до 28 липня – оприлюднення рейтингових списків абітурієнтів.
9 серпня – зачислення на бюджет.
Які документи дійсні?
Бакалавр – сертифікати ЗНО 2018-2021 роки.
Магістр – результати єдиних вступних іспитів за 2020 або 2021 рік або єдиного спеціального вступного іспиту 2021 року.
Де отримати консультацію?
Безоплатна всеукраїнська гаряча лінія 0 (800) 50-45-70 працює по буднях.

Розширена й підтримка Групи Метінвест студентів, що навчаються на технічних спеціальностях. Так, кілька років тому Приазовський державний технічний університет підписав меморандум про співпрацю з Групою Метінвест, завдяки чому в виші впроваджується дуальна система освіти. Студенти профільних технічних спеціальностей, які є учасниками програми, працюють на металургійних комбінатах імені Ілліча та «Азовсталь» Групи Метінвест, а також у «Метінвест Промсервісі», закріплюючи теорію на практиці. Кращим студентам передбачена стипендія від Групи Метінвест. Є стипендіальна програма і для студентів технічних спеціальностей закладів профтехосвіти.

Україні потрібна молодь

Вступити до вишу без паспорта України та без сертифіката ЗНО реально. Завдяки новій затвердженій системі «Квота-2» жителі непідконтрольних територій отримали вибір, де вчитися й будувати кар'єру. Щоб вступити, таким абітурієнтам потрібно в одному з освітніх центрів скласти іспити з трьох предметів – українська мова, історія України, предмет на вибір (який вимагає обрана спеціальність). Правда, на відміну від інших абітурієнтів, вступаючи по системі «Квота-2», можна подати документи тільки в один університет і на одну спеціальність.

Абітурієнти з окупованих територій без ЗНО можуть вступати в один зі 195 вишів, в яких працюють освітні центри «Донбас-Україна» і «Крим-Україна».

Для того щоб підготуватися до іспитів з предметів, частина яких зовсім не вивчається в школах на непідконтрольних територіях, абітурієнти можуть проходити спеціальні курси. Ініціатива їхнього проведення належить Міністерству з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Під час курсів проживання для молоді в гуртожитку вишу безоплатне, також їм виплачується стипендія в розмірі понад 4 тисячі гривень. Проводяться курси на базі 23 університетів України.

Так, у Маріупольському держуніверситеті на таких курсах готуються до вступу 16 випускників з населених пунктів, що знаходяться на тимчасово непідконтрольній території.

Як розповіла прессекретарка вишу Юлія Хрипченко, це абітурієнти з Донецької та Луганської областей. Заняття стартували 29 червня, триватимуть два місяці, за цей час будуть проведені курси з чотирьох предметів – українська мова, історія України, математика, англійська мова. Абітурієнти вибирають для підготовки ті дисципліни, які їм необхідні для вступу на цікаву для них спеціальність. Зараз йде курс з англійської мови.

Катерина, яка приїхала з Донецька, вибрала для себе спеціальність перекладача з англійської мови. Для вступу їй знадобиться англійська, а також українська мова та історія України. 

«З профільним предметом простіше – вивчаю в школі вже давно, а ось з історії України та української мови досить складно, адже матеріал об'ємний», - каже Катерина.

На цих же курсах можуть підтягувати знання й ті, хто вступає за результатами ЗНО. Серед них - Андрій Богадиця з Сартани.

«Я вирішив краще підготуватися до подальшого навчання в університеті, тому пішов на курси. Куди буду подавати заяви, ще точно не вирішив, можливо, це буде спеціальність, пов'язана з дизайном».

Діють курси для абітурієнтів з непідконтрольних територій і в Приазовському державному технічному університеті, на них вчаться 18 осіб. З них дев'ять – безпосередньо приїхали з непідконтрольних територій, ще стільки ж – з лінії розмежування, так званої сірої зони, повідомила керівниця центру «Донбас-Крим-Україна» Наталя Півень.

Декан медичного факультету №3 Донецького національного медичного університету, що діє в Маріуполі, Олег Федотов повідомив, що такі курси при їхньому виші працюють у Краматорську. А з наступного року стартують і в Маріуполі.

«Інтерес до професії медика серед молоді зростає, і це нас надихає. Медицина Маріуполя на порозі великих змін: створення сучасного медичного центру зі студентським кампусом. Відкриваються нові можливості для професійної реалізації, - зазначив Олег Федотов. - Наших студентів та інтернів тепло приймають у лікувальних установах Маріуполя, багато лікарів, хто практикує, намагаються передавати їм свій досвід і знання, приділяючи наставництву велику увагу».

Нагадаємо, медичний факультет у Маріуполі працює вже п'ятий рік. Навчання – шість років, так що в наступному році його стіни покине перший випуск майбутніх лікарів, які здобули освіту в нашому місті.

Ще один виш-переселенець – Донецький юридичний у цьому році вперше буде приймати першокурсників у статусі не інституту, а вже університету Міністерства внутрішніх справ. Тих, хто планує стати правоохоронцем, чекає перевірка не тільки знань, а й рівня фізичної підготовки.


Світлина Людмили Єрмішиної: Не тільки заради балів. Підготовчі курси в МДУ відвідують і ті, хто здав ЗНО, але хоче бути впевненим у своїх знаннях, коли отримає заповітний студентський квиток.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)