Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

02кві'25

середа

Місто вдягається до весни

Еліна Прокопчук, Олександр Панков
23лют'22 13:48

Перші квіти навесні – як перша добра новина після довгого очікування, як перший промінчик сонця у темній кімнаті.

Через три місяці зими ми з радістю спостерігаємо, як розпускаються бруньки на деревах, з'являються весняні квіти та зелені пагони. Зараз, за ​​пів кроку до найкращої пори року, ми хочемо розповісти вам, як одягається місто до весни. Які рослини буде висаджено, які роботи проводяться. А ще показати зворотний бік медалі: вандалізм – позасезонний та незрозумілий.

Як розповідають у Маріупольському комунальному підприємстві зеленого будівництва, з 1 березня розпочнеться благоустрій парків та скверів до весняно-літнього періоду. Комунальники обрізатимуть чагарники, очищатимуть підбордюрні частини доріг і тротуарів – потрібно вимести весь бруд і залишки посипального матеріалу.

Газони позбавлять «мертвого» листя, гілок і дрібного сміття, зелені насадження оброблять агропрепаратами, мінеральними добривами. «У квітні розпочнеться підготовка та посів газонів, їх викошування, аерація, – розповідає начальниця відділу садово-паркового господарства «Зеленбуду» Наталія Гончарова. – Висаджуватимемо однорічники та багаторічники, розконсервуємо фонтани. Також до літа потрібно підготувати пляжі: там заплановано очищення піску від сміття, ремонт та встановлення пляжного обладнання».

Співробітники «Зеленбуду» підремонтують та пофарбують пам'ятники у парках, встановлять нові лавки та урни. Все, щоб ми могли комфортно відпочивати та насолоджуватися весною.

Обрізка – з санітарною метою

Загалом у рамках весняного озеленення у Маріуполі планують висадити 200 тисяч квітів

Обрізка дерев проводилася й взимку – жителі звернули увагу, що це торкнулося великої кількості дерев у Приморському парку. У комунальному підприємстві пояснюють: ніхто не ріже рослини просто так, усьому є причини, які для фахівців є очевидними.

«Це були планові роботи із санітарного обрізання, деякі дерева були сухі, інші – аварійні», – розповіла Наталія Гончарова.

Обрізання дерев заплановано й у парку імені Петровського. Це місце потребує комплексного благоустрою, але поки що, за словами комунальників, передбачено лише роботи з утримання зелених насаджень. Це й обрізання, й обробка агропрепаратами, й підживлення.

Першими розквітнуть крокуси

Наприкінці березня – на початку квітня ми вже зможемо милуватися крокусами. Боязкі та ніжні фіолетові, яскраві та веселі жовті – коли розквітають ці квіти, стає зрозуміло: холодам залишилося недовго й незабаром прийде справжнє тепло.

Із квітня також розквітнуть сакури. Їхні рожеві квіти шукайте на Грецькій площі, в Театральному сквері, Приморському парку, Ювілейному парку імені Гурова, сквері біля «Мультицентру».

Сакури в Маріуполі стають дедалі популярнішими. Минуть роки, і з тонких саджанців вони перетворяться на великі дерева. Наше місто за красою весняних вулиць зможе легко конкурувати з Ужгородом – туди в період цвітіння сакур з'їжджається безліч туристів. Ще один туристичний символ – ніжні рожеві дерева – займе своє місце у місті.

За ними розпустяться магнолії – великі білі та рожеві квіти радуватимуть городян на площі Свободи, у Театральному сквері, біля «Мультицентру». Нові квітучі рослини прикрасять ювілейний парк імені Гурова. Там розквітнуть нові сорти сакур, магнолій та гортензій.

Наталія Гончарова каже: «Загальний стан рослин у парку імені Гурова задовільний, серйозних пошкоджень після морозів немає. Визначити точніше їхній стан можна буде лише з початком вегетаційного періоду».

Ще один етап реконструкції

Варто сказати, що цього року у Ювілейному парку імені Гурова проведуть наступний етап реконструкції. Нагадаємо, що перший етап завершився торік. Металурги інвестували в оновлення парку 80 млн грн. Там з'явилися два нові фонтани, відкрита сцена, комфортна зона барбекю, дитяче містечко, «дихаючий» ліс зі звуками природи та багато іншого.

Як розповів pr.ua заступник міського голови Сергій Захаров, цього року у парку буде створено спортивні зони. У районі каскадного фонтану з'являться найсучасніші торгові точки – МАФи.

«У нижній частині – в районі Української академії лідерства – створимо гарний сад та упорядкуємо територію», – додав заступник мера.

Сотні тисяч нових кольорів

У квітні у Маріуполі розпочнеться висадка рослин. Загалом у рамках весняного озеленення комунальники планують висадити 200 тисяч квітів! Вони прикрасять 30 міських об'єктів, зокрема Приморський парк, Міський сад, парк 50-річчя Перемоги. У «Веселці» нові цибулини тюльпанів уже висадили восени. «З'явиться багато нових махрових сортів, – розповіла Наталія Гончарова. – Навесні чекаємо на такий же пишний килим квітів, який ми спостерігали в минулі роки».

Для інших квітників підібрали ті види, які вже добре зарекомендували себе й легко приживаються на наших клумбах. Це петунія, герань, портулак, цинерарія, колеус, бегонія. Щороку співробітники «Зеленбуду» підбирають нові кольори, поєднання, складають цілі фігури на клумбах: метелики, прапори, орнаменти.

Все частіше використовують злакові рослини, лаванду. Вони на 100% приживаються та дають нові пагони. «Польові та лучні рослини на міських клумбах створюють особливу живу атмосферу, не вимагають особливого догляду та радують естетичним виглядом протягом усього теплого періоду аж до перших морозів», – зазначає Наталія Гончарова.

Боротьба з вандалізмом

Всі зусилля людей, які щодня прибирають вулиці, вирощують квіти, роблять місто чистим та квітучим, можна протиставити вандалам. У будь-яке гарне місце неминуче приходять ті, хто розбирає на сувеніри новорічні кулі, гасить цигарки об нові альтанки, вириває рослини, влаштовує туалет на ковзанці… Що рухає ними – знають, мабуть, лише фахівці з психології.

Начальниця відділу промоції підприємства m.EHUB Тетяна Верцанова каже: «Актів вандалізму з кожним роком все ж таки стає менше. Хочеться вірити, що місто розвивається й жителі починають це цінувати. Але причини руйнувань бувають різні: хтось ламає ненавмисне, хтось краде заради наживи, хтось – від нестачі культури».

Яскравий приклад одного з останніх актів вандалізму можна знайти у оновленій зоні барбекю. Альтанки там користуються попитом у будь-яку пору року, тому на зиму їх вирішили утеплити.

«Ми постійно стикалися з тим, що там з'являлися написи, люди залишали по собі сміття, виривали замки. В утеплених альтанках був матеріал, який зберігав тепло всередині. Через те, що відпочивальники гасили об нього цигарки та використовували як попільничку, він оплавився, з'явилися отвори, що руйнували теплову завісу. У альтанки потрапляв і вітер, і волога», – згадує Тетяна Верцанова.

За місяць через такі дії відвідувачів альтанки стали непридатними. Зараз, напередодні весни, покриття тенту вирішили демонтувати, а зона барбекю поки працює тільки за запитом - потрібно телефонувати й заздалегідь бронювати місця. Але навесні вона знову повернеться до штатного режиму.

Мініскульптури відновлять

За словами Тетяни Верцанової, навіть велика кількість камер, встановлених практично по всьому місту, не завжди зупиняє вандалів. Пірс, наприклад, охоплено ними. Але це не заважає проявам дикості – відривають панелі дзеркального куба, піднімаються на фіолетову хвилю – інсталяцію «Звуки міста», і зараз вона виглядає вже не так презентабельно, як після встановлення: сліди ніг, пошкодження, подряпини не прикрашають артоб'єкт.

Вже кілька років у місті встановлюють мініскульптури. Спочатку – фігурки архітектора Віктора Нільсена, потім – на честь легенд та символів Маріуполя. І якщо одні городяни влаштовують на них фотополювання, то інші – цілком реальне.

Постраждав і коваль, який прикрашав будівлю редакції «Приазовського робочого», – як ми вже розповідали нашим читачам, фігурку вкрали, щоби здати на металобрухт. В одній із «прийомок» її знайшла поліція. Поки триває слідство, коваль як речовий доказ залишається на базі m.EHUB, але ми сподіваємося незабаром повернути фігурку на звичне місце біля будівлі редакції газети «Приазовський робочий». У тому ж пункті прийому металу знайшли й «монетку», яка була однією з частин маршруту «Туристична прогулянка містом Марії».

А ось козачку, яка стояла біля «Мультицентру», та кораблик із Приморського парку так і не знайшли. У місті планують замовити нові фігурки за тим самим зразком і встановити їх на колишні місця. Крім того, в Маріуполі незабаром з'являться нові мініскульптури, які уособлюватимуть гастрономічні родзинки Приазов'я. Що це буде – чебуреки, тюлька, борщ із кількою чи інші страви, вирішать самі мешканці шляхом голосування.

«Маріуполь – не єдине місто, яке встановило скульптурки, і не єдине, що стикається з вандалізмом. Ми спілкувалися з туристичними центрами Ужгорода, Дніпра, Києва, Львова, і виявилося, що вони мають такі ж проблеми, – каже Тетяна Верцанова. – Ми ставимо фігурки у людних місцях, де є цілодобове спостереження. Також врахували побажання слабозорих маріупольців, які попросили не встановлювати скульптури на пішохідній частині».

Піддавалися вандалізму й новорічні локації: люди дерлися на світлові інсталяції у «Веселці», пересували фігурки гномів-ялинок у Театральному сквері. Щодня комунальники повертали їх на місце та приводили до ладу.

Сподіваємося, що новий сезон цвітіння у парках та скверах надихне маріупольців гуляти та фотографуватись, а не рвати, викопувати та топтати.

Світлина Аліни Комарової: Час прогулянок та пікніків. Теплу пору року наше місто зустріне красивим та доглянутим.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)