Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Мислити по-новому та ефективно діяти

Еліна Прокопчук
25чер'21 12:31

Керівники комунальних служб і відділів повинні постійно підвищувати рівень знань і цікавитися міжнародними практиками. І щоб навчити управлінців грамотно керувати колективом, впроваджувати важливі проєкти та вирішувати проблеми громад, Група Метінвест розробила унікальну освітню програму. Її учасники проходили навчання у кращих українських експертів, вивчали приклади успішних проєктів Європи та України. Отримані знання застосували на практиці.

Навчання для лідерів

Програма стартувала у вересні 2019 року. Студентами стали керівники муніципалітетів Маріуполя, Кривого Рогу, Запоріжжя, Авдіївки, Мелітополя, Покровська. Навчання проходило на базі Донецького державного університету управління.

За основу дворічного курсу взяли акредитовану програму Master of Public Administration (магістр державного управління). Її доповнили відповідно до реалій, вимог та викликів, які сьогодні стоять перед українськими містами. Керівниця проєкту Лілія Ткаченко розповідає: «Завдання розробити програму підвищення кваліфікації для співробітників муніципалітету поставив мер Маріуполя Вадим Бойченко. Програма створена за підтримки Групи Метінвест та Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), вона охоплює всі сфери міського управління. Мета її - допомогти різним містам України підготувати нове покоління управлінців, які зможуть ефективно управляти бюджетом, залучати інвестиції, реалізовувати проєкти для розвитку місцевих громад і підвищення якості життя городян. Сучасне навчання і перспективи побудувати кар'єру в рідних містах дозволять знизити відтік кваліфікованих фахівців і прогресивної молоді. Керівники отримують нові знання, вчаться розробляти проєкти, в результаті якість життя городян підвищується. Ключове завдання - навчити чиновників мислити по-новому та діяти ефективно».

За два роки учасники пройшли 14 навчальних модулів. Менеджерів вчили грамотно планувати бюджет, вибудовувати економіку в містах, залучати інвестиції. Лекції охоплювали безліч тем. Як створити комфортну транспортну систему міста? Як влаштувати управління житлово-комунальним господарством? За яким принципом вибудовувати стратегію розвитку освіти та охорони здоров'я? На всі ці питання відповіді давали провідні фахівці в сфері менеджменту, авторитетні економісти, політики, експерти з бізнес-структур, керівники підрозділів великих компаній.

Управлінці не тільки отримували теоретичні знання, а й знайомилися з реальними прикладами введення в дію тих чи інших ініціатив. У кінці курсу кожен учасник розробив свій проєкт. До фіналу дійшли 27 співробітників - всі вони отримають дипломи державного зразка.

Варто зазначити, що програма, розроблена фахівцями Групи Метінвест, посіла перше місце в конкурсі глобального договору ООН «Партнерство заради сталого розвитку - 2020» в категорії «Економічний розвиток».

Керівник департаменту регіонального розвитку Групи Метінвест Олександр Вишняков вважає, що дуже важливо мотивувати та навчити тих людей, від яких безпосередньо залежать зміни в містах: «Будь-які процеси формують люди, вони реалізують проєкти, значимі для городян. Для Групи Метінвест важливо, щоб міста, де знаходяться підприємства, розвивалися, тому ми запустили таку програму».

Головна робота в учасників програми попереду. Тепер представники муніципалітетів будуть реалізовувати проєкти у своїх громадах
У центрі уваги - медицина

У кінці минулого тижня учасники програми представили свої дипломні проєкти. Всі вони охоплюють різні сфери: житло, медицину, озеленення, залучення інвестицій, поводження з тваринами. До складу журі увійшла секретарка Маріупольської міськради Ксенія Сухова, ми попросили її поділитися враженнями про проєкт: «Такі програми для нас дуже важливі: потрібно міняти інфраструктуру, але ще важливіше міняти людей. Працівники муніципалітету отримали нові знання, розробили цікаві проєкти. Всі вони прикладні, їх вже можна реалізовувати в громадах».

Першу дипломну роботу представила заступниця міського голови Олена Парамонова. Вона курирує медицину, тому і проєкт стосувався охорони здоров'я - проблем і викликів, з якими стикаються медустанови вторинної ланки під час реформи (до вторинної ланки відносяться спеціалізовані медичні установи: хірургія, ендокринологія, травматологія й інші). «Ми пройшли перший етап реформи, коли наші медзаклади первинної ланки уклали декларації та отримали фінансування від держави. Тепер аналогічний принцип впроваджується на другому рівні. Гроші йдуть за пацієнтом - держава платить за вже надані послуги. Ми розробили комплекс заходів, який покаже, як цей фінансовий ресурс правильно розподіляти, щоб була можливість і підвищити зарплати лікарям, і звільнити медиків від непрофільної роботи», - говорить Олена Парамонова.

За словами заступниці міського голови, фінансування Національної служби здоров'я України не вистачає, більшість ресурсів йде на оплату фонду праці. Чималу частину витрат доводиться брати на себе місту. У своєму проєкті Олена Парамонова пропонує відкрити в Маріуполі адміністративний сервісний центр, який зможе забезпечувати потреби лікарень. Там працюватимуть юристи, бухгалтери, IT-фахівці, технічні співробітники. Зараз вони є в кожній лікарні. Так скоротиться фонд оплати праці непрофільних працівників. «Ці гроші ми зможемо перенаправити на заохочення лікарів, закупівлю обладнання», - пояснює Олена Парамонова.

Ще один проєкт у сфері медицини представив директор департаменту охорони здоров'я Андрій Ремпель. Він розповів про створення в Маріуполі муніципального лабораторно-діагностичного центру. На його будівництво, обладнання, залучення персоналу витратять 400 млн грн. Проєкт передбачається реалізувати за чотири роки. 

Андрій Ремпель розповідає: «Це підвищить якість медичних послуг у Маріуполі. Сьогодні в нашому місті опорні лікарні мають по три-чотири лабораторних підрозділи, але місто не може оснастити таку кількість центрів сучасним обладнанням і достатнім штатом фахівців. Тому ми не можемо конкурувати з приватниками, і це призводить до низької якості послуг і завищених цін».

У новому центрі медпослуги будуть на 25-30% дешевше, ніж у приватних лабораторіях. Дітям до 16 років і пенсіонерам їх надаватимуть безкоштовно. Річний дохід центру повинен досягати 26 млн грн.

Інвестиційні проєкти та житло для молоді

Начальник управління капітального будівництва Маріупольської міськради Микола Трифонов представив проєкт «Отримання кредитного рейтингу для Маріуполя і складання дорожньої карти для підтримки суверенного рейтингу». «Зараз наше місто активно розвивається, залучає нові інвестиції. Тому потрібно працювати над тим, щоб підвищувати кредитний рейтинг. Це дає можливість економити на позиках від міжнародних фінансових організацій і впроваджувати більше проєктів для жителів, - розповідає він. - Навіть зараз показники Маріуполя вище, ніж рейтинг всієї України».

Важливу для всіх маріупольців тему підняла директорка департаменту по роботі з активами муніципалітету Світлана Штенда. Вона розповіла про свою дипломну роботу - розробку програми «Доступне житло». «Приазовський робочий» вже писав про цей проєкт - він передбачає кредитування на житло на пільгових для жителів міста умовах. У програмі можуть брати участь молоді маріупольці та співробітники комунальних підприємств. «Ми йдемо від такого поняття, як іпотека. Людям більше не потрібно брати кредит на половину свідомого життя на жорстких умовах. Мій проєкт передбачає надання житла в кредит через оренду з правом подальшого викупу. Людина орендує житло, але після останнього внеску воно переходить до неї у власність. Так у молоді з'являється впевненість у завтрашньому дні», - пояснює Світлана Штенда і додає, що муніципалітет вже прийняв 50 заявок від жителів.



Нові лідери - нове місто. Завдяки програмі з навчання співробітників муніципалітету в Маріуполі реалізується безліч важливих проєктів.

Світлина прес-служби Маріупольської міськради

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)