Програма «Велика реставрація» розрахована на три роки і передбачає різні системи фінансування - державно-приватне партнерство, а також іноземні інвестиції. Програма охопить 150 об'єктів, на 2021 рік держава виділить 2 млрд гривень. 3 березня Міністерство культури і інформаційної політики почало прийом заявок на участь у відборі проєктів робіт з реставрації, консервації, ремонту пам'яток культурної спадщини.
На Донеччині пропонують реставрувати музей, створений в садибі відомого театрального діяча Володимира Немировича-Данченка.
Президент Володимир Зеленський в рамках Всеукраїнського форуму «Україна 30. Інфраструктура» розповів: «У нас багато історичних пам'ятників - все це відновити за три-п'ять-десять років просто неможливо. За цей час, я впевнений, ми відновимо для туризму основні важливі магніти, все інше - це велика робота, яку потрібно виконати. Найголовніше, що ми почали».
На першому етапі фінансування програми передбачено 300 млн гривень, необхідних для підготовки проєктної документації.
Міністр культури і інформаційної політики Олександр Ткаченко розповів про кілька проєктів, які були запропоновані в список реставрації 2021 року спільно з обласними адміністраціями та місцевими громадами.
Так, планується реставрація Національної філармонії в Києві і Підгорецького замку у Львівській області. У Миколаївській області - пам'ятки національного значення «Миколаївська астрономічна обсерваторія». У Харківській - Національного літературного меморіального музею Сковороди. В Одеській - обласної філармонії, а у Волинській - замку Радзивіллів.
У Донецькій області заплановано ремонт Меморіального музею-садиби Володимира Немировича-Данченка і Миколи Корфа.
Крім того, в рамках програми вже почався ремонт Національного художнього музею в Києві і Олеського замку у Львівській області.
Планується і будівництво другої черги Музею Голодомору в Києві, Музею космонавтики імені Сергія Корольова в Житомирі. У Полтавській області збираються побудувати центр для відродження народно-художніх промислів.
Меморіальний музей-садиба Володимира Немировича-Данченка і Миколи Корфа, який знаходиться в селі Нескучне Великоновосілківського району, - єдиний в Донецькій області об'єкт, який включений в програму «Велика реставрація».
Заступник начальника управління - начальник відділу туризму, курортів та охорони культурної спадщини Донецької облдержадміністрації Аліна Певна розповіла для «Приазовського робочого»: щоб потрапити в програму «Велика реставрація», потрібно зібрати необхідну документацію - облікову і проєктно-кошторисну.
«Гроші на створення проєкту були виділені спеціально, інші документи оновлюються і проходять перевірку. Після того як весь пакет документів буде готовий, ми подамо заявку. У програму реставрації 2021 року буде включено тільки об'єкти державної власності, у 2022-му - пам'ятки національного значення», - зазначила Аліна Певна.
Також, за її словами, в Донецькій області всього одна визначна пам'ятка державного значення - музей-садиба в Нескучному, і вона потрапить в обов'язковий список реставрації. Для порівняння: у Львівській області 24 об'єкти, які подали заявку на проєкт і чекають ремонту.
Музей-садиба Немировича-Данченка більше 150 років не бачив ремонту. Спочатку будинок належав педагогу, просвітнику і земському діячу Миколі Корфу.
Після його смерті маєток в селі Нескучне перейшов його старшій дочці Катерини, яка вийшла заміж за театрального режисера, педагога, драматурга Володимира Немировича-Данченка. У 1883 році пара переїхала в Нескучне, та дерев'яний будинок обклали цеглою - це був його перший і останній ремонт. У 1917 році сім'я Немировича-Данченка віддала будівлю під школу на прохання людей з села, але відкрилася вона там лише через вісім років.
Музей-садиба, що заснований в 1992 році, це єдиний меморіальний музей обласного підпорядкування. У ньому шість екскурсійних залів, сьомий призначений для виставок. Також тут проводяться різні творчі заняття з дітьми.
За словами завідувачки відділом Донецького обласного краєзнавчого музею Меморіального музею-садиби Володимира Немировича-Данченка і Миколи Корфа Марини Глушко, проєкт реставрації був представлений ще у 2014 році. Але ремонт довелося відкласти, бо почалися в регіоні бойові дії. Більше двох років музей не фінансувався, але це не стало причиною для закриття.
«Наш колектив придумував багато заходів, екскурсій. У зв'язку з тим, що через відсутність коштів не було світла, ми організовували театралізовані екскурсії при свічках і ліхтариках, екскурсовод з'являвся перед відвідувачами в костюмі XIX століття. Світло нам підключили тільки в жовтні 2017 року, але костюмовані зустрічі гостей стали нашою особливою традицією», - розповіла Марина Глушко.
Співробітники музею усіма силами намагаються утримувати садибу в чистоті й належному стані, адже у них є постійні гості. В основному це діти та військові. Всіх відвідувачів тут зустрічають тепло - пропонують чай і не поспішаючи знайомлять з садибою.
«Ми користуємося популярністю і беремо участь в різних проєктах. У 2019 у нас проходив семінар музейних працівників, до нас приїжджали фахівці з п'яти регіонів України. Також кілька разів, у 2019 і 2020 роках, ми проводили наукову конференцію «Корфовські читання», - розповідає Марина Глушко. - Хоча у нас є недоліки в плані ремонту, намагаємося, щоб наші гості відчували себе комфортно. Завдяки програмі «Велика реставрація» ми зможемо стати справжнім туристичним магнітом для ще більшої кількості відвідувачів. Це не може не радувати».
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден (на)