Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

На шляху до цифри потрібно прискорення

Людмила Єрмішина
31бер'21 10:30

Карантинні обмеження підштовхують маріупольців освоювати дистанційні сервіси.

Навички цифрової грамотності більше ніж у половини українців - близько 53% - знаходяться нижче позначки «Базовий рівень», а 15% зовсім не володіють ними. Приводом до обговорення цієї теми став минулий тиждень Європейської цифрової грамотності, який в Україні на державному рівні відзначався вперше. «Приазовський робочий» з'ясував, де в Маріуполі можна безкоштовно навчитися користуватися благами цивілізації і які труднощі на шляху до цифри виникають у людей, навчених життєвим досвідом, але не знайомих з миром інтернету.

Нагальна потреба

Цифрова грамотність сьогодні так само важлива, як уміння писати, читати і говорити: від цього безпосередньо залежить можливість доступу до багатьох послуг. Звичайно, ці ж послуги можна отримати і в звичному вигляді - особисто прийшовши в банк або іншу установу або зателефонувавши. Але по-старому не завжди вигідно, в тому числі і за часом, а також небезпечно під час пандемії. В епоху карантинних обмежень та дистанційних послуг володіти сучасними інструментами стало нагальною потребою.

Сьогодні одна з основних цілей Міністерства цифрової трансформації - за три роки навчити 6 млн українців цифровій грамотності. Тиждень Європейської цифрової грамотності дав старт до того, щоб ініціатива набула більшого масштабу завдяки об'єднанню сил держави, бізнесу, волонтерів.

З лютого 2020 року діє онлайн-платформа «Дія. Цифрова освіта». Правда, вона має на увазі, що користувач може сам вийти в інтернет. Для тих, хто тільки починає освоювати комп'ютер або смартфон, цей сервіс буде корисний тільки в разі чиєїсь допомоги. Хоча тут багато цікавого, наприклад є серії курсів «Базові цифрові навички», «Медіаграмотність за часів пандемії», «Фінансова грамотність», «Підприємництво для школярів» та інші.

Однак найефективніший спосіб чогось навчитися - це живе спілкування, яке має на увазі можливість ставити питання і тут же отримувати відповіді. Тому новачки в комп'ютерній справі вибирають саме живі курси, а такі в Маріуполі діють.

Тілу - оздоровлення, розуму - знання

У кожному з районних центрів соціального обслуговування населення відкрито «Університет третього віку», який був заснований рівно 10 років тому. Зараз через ризик поширення коронавірусу лекції для слухачів цього університету проходять тільки серед тих, хто проходить курс оздоровлення. І багато записуються саме на «комп'ютерний факультет».

«У нашому центрі в одному заїзді - 50 осіб. Крім азів володіння комп'ютером вони можуть вивчати англійську мову, вчитися здоровому способу життя, - розповіла директор центру соціального обслуговування Центрального району Ганна Камаралі. - Хотілося б, щоб пандемія пішла на спад і «Університет третього віку» міг запрацювати на повну силу, приймаючи ще більше слухачів. Ми бачимо, що серед пенсіонерів є попит на нові знання та навички, а у нас - безліч ідей, наприклад організувати на свіжому повітрі тренування йоги або піші прогулянки. Дуже важливо, що окрім знань літні люди тут знаходять друзів і їх комунікація не припиняється і після перебування в центрі. Як відомо, спілкування позитивно позначається на загальному стані, так що запрошуємо маріупольців до нас на оздоровлення та відпочинок».

Одна з відпочивальників центру Лариса Омельченко недавно почала освоювати комп'ютер. 

«Це хороша можливість з користю провести час. Якщо навчуся знаходити потрібну інформацію тут, в майбутньому зможу скористатися інтернет-кафе, бо свого комп'ютера у мене немає».

Маріупольчанка Тетяна Солоденко відпочиває в центрі вже другий раз і знову відвідує комп'ютерні курси: «Обписала конспектами цілий загальний зошит. Дещо вже вмію: знаходжу інформацію в інтернеті, дивлюся вдома фільми. Мені подобається дізнаватися щось нове, звикла вчитися - завжди і всьому, що може стати в нагоді. Мені, звичайно, ще багато чого потрібно освоїти, але це цікаво».

Незрозуміле лякає, але тільки спочатку

Соціальний працівник Лілія Барвінська, яка веде комп'ютерні курси в центрі, зазначає: «Розпочинаємо з найпростішого - багато хто не вміє навіть просто включити або вимкнути комп'ютер. Вчимося користуватися інтернетом, шукати потрібну інформацію. Більш складні завдання освоюють не всі: деякі настільки бояться щось зіпсувати помилковою дією, що не наважуються пробувати і закидають навчання. Можливості інтернет-банкінгу багатьох спершу привертають, багато хто просить навчити, але самі потім користуватися побоюються. Частково через те, що не довіряють інтернет-платежам. Ми пояснюємо, що чек можна роздрукувати самим, історія платежів зберігається в системі і, знаючи прості правила, можна не побоюватися за свої вкладення. Але все одно новачки бояться щось зробити не так».

Навчати цифровій грамоті пенсіонерів соцпрацівникам допомагають студенти Приазовського державного технічного університету спеціальності «Соціальна робота», які таким чином проходять практику.

«Нам, молодому поколінню, звичайно, набагато простіше розібратися з комп'ютерами та смартфонами. Але, як я переконався, похилий вік не означає, що пізно чомусь вчитися, - розповів студент ПДТУ Олексій Бород. - Якщо людина дійсно хоче навчитися, у нього все вийде, нехай і не відразу, одним це дається легше, іншим - складніше, і вік тут ні до чого. До того ж уміння користуватися електронними сервісами потрібно буквально всюди».
На навчання можна записатися

Безкоштовні курси від Міністерства цифрової трансформацій в Маріуполі проводяться в IT-хабі Beetroot Academy (в будівлі з шаховим клубом).

«Навчання у нас пройшли вже більше 100 людей, в черзі - ще чотири десятки бажаючих віком від 60 до 85 років, - розповіла координатор IT-хаба Ганна Гармашова. - Планується, що набір буде відкритий влітку, але кількість місць обмежена, бо заняття для максимальної ефективності ведуться для маленьких груп - по п'ять-сім людей. Платні курси в Beetroot Academy є, але вони розраховані для більш просунутих користувачів».

Про літній набір нас пообіцяли попередити заздалегідь, щоб ми розповіли про цю можливість своїм читачам. Дізнатися інформацію можна і по телефону Beetroot Academy 093-170-27-77.

Ще одна можливість для маріупольців - безкоштовні курси, де навчання ведуть волонтери за підтримки одного з великих інтернет-провайдерів. Координатор проєкту «Університет третього покоління» Анастасія Пономарьова розповіла, що найстаршому «студенту» 84 роки, але вчитися приходять не тільки пенсіонери. Цикл навчання триває три місяці, в порядку черговості будуть формуватися групи. Записатися на курси можна по телефону кол-центру провайдера 098-1000-700.

Як бачимо, попит на підвищення цифрової грамотності високий. Для безлічі маріупольців старшого віку це поки незвідана територія, якій тільки належить стати зрозумілою, буденною, що полегшує життя в самих різних ситуаціях.


Світлина Аліни Комарової: І відпочинок, і користь. У центрі соціального обслуговування на комп'ютерних курсах люди старшого покоління отримують корисні знання і навички.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)