Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

«Наші уроки ніколи не будуть нудними»

Людмила Єрмішина
07лип'21 12:05

Так говорили учасники лідерської освітньої програми для вчителів STEAM-CAMP на підведенні підсумків проєкту.

Технологічно, доступно, цікаво – тепер так будуть проходити уроки математики, фізики, хімії, інформатики у вчителів, які завершили навчання в рамках програми STEAM-CAMP.

Цей проєкт, організований Фондом розвитку Маріуполя за підтримки Групи Метінвест, проходив у Маріуполі, Кривому Розі та Запоріжжі і, як говорили самі учасники, став справжньою «вакциною від професійного вигорання», ковтком свіжого повітря та новою мотивацією. Підсумки проєкту, що тривав майже півроку, були підведені в Маріупольській камерній філармонії.

Крок вперед

Як уже розповідав «Приазовський робочий», програма STEAM-CAMP була задумана для того, аби зацікавити школярів вивченням точних наук і надходженням на спеціальності технічної спрямованості, підвищити якість викладання STEAM-дисциплін через сучасні підходи в навчанні. Кінцева мета - щоб якомога більше учнів здавали на високі бали ЗНО з математики, фізики, хімії та, відповідно, могли вступити на технічні спеціальності, які сьогодні є дефіцитними та високооплачуваними.

Проєкт проходив одночасно в трьох містах – Маріуполі, Запоріжжі та Кривому Розі, його реалізовували Фонд розвитку Маріуполя, Запорізька платформа спільних дій, Криворізький фонд майбутнього.

«STEAM-CAMP – це крок вперед. Але глобальні результати нашого проєкту ми обов'язково побачимо в найближчому майбутньому - високі бали ЗНО, успішні вступи до вишів і прекрасні кар'єри випускників маріупольських шкіл, - підкреслила генеральна директорка громадської організації «Фонд розвитку Маріуполя» Лілія Малицька. - Однак вже зараз видно ваше натхнення, бажання викладати по-новому. Ми як організатори постаралися забезпечити вас, вчителів, необхідними знаннями, адже сьогодні у вашому розпорядженні є не тільки класна дошка та крейда, а й діджитал-технології, які роблять уроки цікавими, а виклад складного матеріалу - зрозумілим».

Вітаючи учасників, директор з персоналу та адміністрації меткомбінату «Азовсталь» Групи Метінвест Іван Голтвенко зазначив: «Я пам'ятаю, як починався цей проєкт, як ми вперше зібралися в цьому ж залі. Сьогодні, дивлячись на ваші обличчя, я навіть засумнівався, а чи ті це вчителі, які були спочатку. Бачити ваші палаючі очі - це прекрасно. Упевнений, ви досягнете успіхів у навчанні молоді, адже саме за нею наше майбутнє. Розуміючи це, Група Метінвест однією з перших включилася в процес розвитку освіти».

Саме тому на карті вищих навчальних закладів України незабаром з'явиться університет «Метінвест Політехніка». Як сказав ректор цього вишу Олександр Поважний під час телемосту, таке рішення було прийнято після аналізу ситуації, що склалася на ринку праці. Інноваційний виш підніме престиж технічних спеціальностей, він націлений на навчання українських фахівців європейського рівня і розвиток нового формату вищої освіти в нашій країні.

«У мерії урочисто нагородили сімох маріупольських школярів, які отримали найвищий бал з ЗНО, і вчителів, які готували їх, – такими результатами дійсно можна пишатися, - підкреслив ректор Маріупольського державного університету Микола Трофименко. - Зараз у Маріуполі одночасно реконструюються чотири школи та чотири дитячих садки, нещодавно відкрита найсучасніша школа №26. Але самі по собі ремонти та техніка нічого не вирішують, і настільки високі результати на ЗНО стали можливими саме завдяки нашим вчителям».
«Міська влада приділяє велику увагу розвитку сфери освіти. І ми раді, що є ви – потужні, перспективні вчителі, котрі опановують нові навички та знання», - зазначила директорка департаменту освіти міськради Тетяна Братчикова, бажаючи педагогам натхнення, терпіння й нових перемог.
STEAM – це образ мислення

Навчання в рамках програми STEAM-CAMP складалося з п'яти тематичних модулів у різних формах, спрямованих як на заволодіння сучасними методами й діджитал-інструментами, так і на розвиток лідерських якостей, стратегічного й критичного мислення. Над підвищенням кваліфікації вчителів працювали кілька десятків наставників і лекторів, а навчання зайняло в цілому 390 годин, підрахували організатори. Однак учасники займалися і в особистий час, так що реально ця цифра навіть більше.

«Попри напружені робочі графіки, складності дистанційного навчання, домашні справи, вчителі навіть у вихідні дні з головою йшли у вивчення віртуальних дощок й анімаційних презентацій, щоб безликі формули в підручниках могли стати мультфільмом у TikTok від просунутого вчителя», - розповіла Лілія Малицька.

Отримані навички вчителі, об'єднавшись у вісім команд, відпрацьовували, створюючи інтегровані уроки, які і представили в фіналі проєкту. Як переконалися глядачі, це принципово новий, можна навіть сказати, революційний підхід. Вчителі піднесли свої напрацювання на обрані теми в віршованій формі, з піснями й театралізованими сценками, показували мультфільми та наочні презентації. Рідний Маріуполь, космос, наука, світ навколо нас і навіть їжа – всюди є місце STEAM, тобто це не просто підхід в освіті, а образ мислення.

У рамках STEAM-CAMP навчання пройшли 500 вчителів математики, фізики, хімії та інформатики з Маріуполя, Запоріжжя та Кривого Рогу з 200 шкіл

Авторів кращих робіт оголосили під час телемосту Маріуполь – Кривий Ріг – Запоріжжя. На думку авторитетного журі, в Маріуполі кращий інтегрований урок представила команда «Спалах», яка «взяла» не тільки змістом, а й вдалою подачею. Одна з учасниць команди-переможниці – вчитель фізики школи №18 Юлія Гроіцька. Розповідаючи про враження від участі в лідерській програмі, вона відзначала: «Ми прийшли на проєкт без особливого азарту, із втомою від наших вчительських буднів. Але поступово заняття затягували, і навіть вдома я продовжувала вдаватися в те, що нам розповідали під час тренінгів. Нам задали напрямок, і стало набагато простіше орієнтуватися в новій інформації. І все, що ми вивчили, мені вже стало в нагоді – я використовувала інструменти і під час періодів дистанційного навчання, і на звичайних уроках у класах. Наприклад, на астрономії мої учні самі робили мультики й були в захваті від такого завдання. Діти охоче відкриваються новому».

Але найцікавішим досвідом, за словами Юлії Гроіцької, була командна робота над фінальним завданням: «Нам пощастило – в нашій команді було багато лідерів, кожен прагнув зробити свій внесок. Одні готові були заспівати, інші – переробити текст пісні, треті брали на себе виготовлення реквізиту. Ми були дуже різні за віком, темпераментом, інтересам, викладаємо різні предмети – і все ж у нас вийшла відмінна команда».

Фінальним акордом проєкту стало урочисте вручення свідоцтв про підвищення кваліфікації державного зразка. А після завершення вступної кампанії учасники проєкту зможуть претендувати на ще одне заохочення – матеріальне. Ті вчителі, чиї випускники склали ЗНО з точних наук на 170 і вище балів і вступлять до технічного вишу на одну з дефіцитних спеціальностей, отримають премію в 10 тисяч гривень. У списку 21 напрямок – від металургії та теплоенергетики до IT.

Покоління рівності

У рамках фіналу STEAM-CAMP також відбулася презентація виставки арт-проєкту «Наука – це вона». Її мета – звернути увагу громадськості на науку «з жіночим обличчям», розвіяти стереотипи про те, що STEАM – це «чоловіча справа», і надихнути школярок вибирати кар'єру в цьому напрямку. В експозиції - портрети 12 видатних жінок-вчених та есе про них. Проєкт реалізує STEM is FEM за підтримки ООН - Жінки в Україні та Дитячого фонду ООН в Україні (ЮНІСЕФ) і є частиною глобальної кампанії ООН-Жінки «Покоління рівності».

«Українській науці є ким пишатися навіть у світовому масштабі. Це жінки, які відкрили діагностичний метод для порятунку новонароджених, які вирішили задачу, яку не могли вирішити 400 років, які розробили мову програмування. Хотілося б, щоб їхні імена були відомі не тільки в науковому середовищі, щоб в Україні і діти, і дорослі їх знали», - прокоментувала співорганізаторка освітнього проєкту STEM is FEM Єлизавета Коренко.

Ми живемо в часи глобальних загроз, і це не тільки пандемія коронавірусу, але й зміна клімату та багато інших викликів. Саме тому важливо не втрачати можливість виявляти та розкривати таланти в науці, в тому числі і серед жінок, підкреслив аташе з питань співробітництва посольства Франції в Україні Шарль Матьє, звернувшись до глядачів під час телемосту.

Виставка проєкту «Наука – це вона» вперше проходить за межами Києва в Маріуполі, Запоріжжі та Кривому Розі. У нашому місті її можна побачити в «Мультицентрі» на Лівобережжі до кінця липня, а також на сайті проєкту https://stemisfem.org/she_is_science.


Світлина Аліни Комарової: Агенти змін. Вчителі команди переможців кажуть, що участь у проєкті стала для них негайним сигналом до дії отримані навички вони відразу ж використовували на уроках.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)