Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

(Не)доступне житло

Еліна Прокопчук
12бер'21 12:40

Як отримати кредит на квартиру на пільгових умовах і у скільки обійдеться оренда в різних районах міста?

Мільйони людей мріють про купівлю житла, але для багатьох з нас ця мета недосяжна. Зарплата йде на оплату орендованої квартири, дорогу комуналку і їжу. Накопичувати на квартиру в таких умовах доведеться до пенсії.

Рішенням проблеми для багатьох сімей стає кредит. Його хоча і доведеться погашати пів життя, однак - за своє житло. Більше ніяких ріелторів, договорів і комісій агентству. В Україні та Маріуполі є програми, які допомагають зменшити фізичне навантаження при купівлі квартири. «Приазовський робочий» розповість, як ініціативи уряду працюють на практиці.

Черга рухається, але повільно

Валентина та Віталій живуть разом вже чотири роки. Він поліцейський, вона - журналістка. Пара замислюється про придбання власної квартири, але поки перспектив для себе не бачить. 

«Зараз накопичити точно не зможемо, - ділиться дівчина. - Грошей вистачає впритул на їжу, комірне, одяг і розваги. Чогось позбавлятися поки не хочемо. Навіть замислюємося про те, щоб виїхати працювати за кордон. Можливо, так накопичити на квартиру вийде».

Чи є у молодих маріупольських сімей інший вихід? Спробуємо розібратися разом. Відкриваємо сайт Донецького регіонального управління «Держмолодьжитло» - в розділі «Житлові програми» відразу кілька пропозицій. Але не поспішайте радіти, фінансується державою на цей момент лише одне.

«Це кредит за статутним капіталом. Він надається за відсотком облікової ставки Нацбанку. 2019-го вона становила 18%, 2020-го - 6%, а на сьогоднішній день 6,5% річних. Початковий внесок - 10%», - розповідає директор Донецького регіонального управління «Держмолодьжитло» Микола Заєць.

Максимальний термін виплати кредиту - 20 років або до досягнення заявником пенсійного віку. Житло, яке він хоче придбати, має бути введено в експлуатацію не раніше ніж 45 років тому. Хто може претендувати на кредит?

«По-перше, це молоді люди віком до 35 років, - розповідає Микола Заєць. - По-друге, вони не повинні мати свого житла, крім випадків, коли квадратура житлової площі не перевищує 13,65 квадратних метра. Квартири і будинки, що розташовані на тимчасово окупованих територіях, при цьому не враховуються».

Важливо, що за програмою на людину надається 21 квадратний метр плюс 10,5 - на сім'ю. Якщо учасник обирає житло з більшою квадратурою, різницю в площі він оплачує власним коштом.

Залишок середньомісячного доходу сім'ї (громадянина) за умови внеску щомісячного платежу за кредитом має бути не менше трикратного прожиткового мінімуму на кожного члена сім'ї, що працює. З січня він становить 2189 грн. Тобто на сім'ю з двох осіб виходить 13 134 грн. Першочергове право на отримання кредиту мають переселенці, учасники ООС, АТО і члени їхніх сімей, а також інші категорії громадян, зазначені в програмі. 

«Активність величезна, є маса охочих отримати кредити. Умови вигідні - людина виплачує тіло кредиту плюс невеликий відсоток, і це дорівнює тій сумі, яку вона віддає за орендовану квартиру. Але в першому випадку людина платить за своє житло, а в другому просто віддає свої гроші назавжди», - зазначає Микола Заєць.

Однак жителів Донецької області, які вже отримали такі кредити, можна перелічити по пальцях. 2019-го їм скористалася одна людина, торік - сім, а цьогоріч поки що дві людини. 

«Держава не може профінансувати всі заявки, які зареєстровані в регіональному управлінні. Зараз у черзі 125 осіб, частина з них вибула, придбала квартири самостійно або виїхала з міста і країни. Але навіть тієї кількості першочергових заяв, яка у нас є, вистачить мінімум на два роки», - пояснює директор управління.

Кредити за цією програмою надають не банки, як в деяких інших, а саме «Держмолодьжитло». Цього року обласним управлінням освоєно понад мільйон гривень. Тобто шанс отримати кредит у нових учасників є, але він досить примарний. Черга до тих, хто стоїть у кінці списку, дійде вже точно не скоро.

Для всіх, але не для нас

Зараз у всіх на вустах нова програма уряду - «Доступна іпотека 7%». Механізм передбачає компенсацію відсоткової ставки до рівня 7% річних за іпотечними кредитами. Працює це так: ви оформлюєте договір, де відсоткова ставка, наприклад, 13-15%, але за рахунок компенсації вона становитиме 7%. Різницю компенсує держава. Максимальна сума кредиту - 2 млн грн, вартість предмета іпотеки - 2,5 млн грн. Кредит видається на термін до 20 років, а перший внесок становить 15%. 2021 року на програму витратять 5 млрд грн, цього вистачить на 5000 сімей, підрахували у Мінфіні.

Там запевняють: тепер, щоб отримати іпотеку, необов'язково перебувати на квартирному обліку, бути молодою сім'єю, внутрішньо переміщеною особою або працівником бюджетної сфери. Вона доступна для будь-якого українця, який відповідає критеріям програми.

Все б добре, але, якщо ви житель Донецької або Луганської областей, кредит під 7% річних ви отримати не зможете. Цього немає в програмі, але є в реальності. Договори на цю іпотеку укладає ряд банків, але на прифронтових територіях видавати кредити вони не планують.

Ще одне цікава умова програми: вторинне житло, яке ви купуєте, має бути не старше 2018 року. Чи багато у нас в Маріуполі таких квартир?

Чекаємо на відновлення програм

Ще недавно жителі Донецької області могли взяти участь в інших програмах. Багато хто чув про пільгове молодіжне кредитування - воно не фінансується державою з 2015 року. Зовсім недавно, 2020-го, перестала фінансуватися програма «Доступне житло». 

«Програма дуже гарна, людям вона була цікава, але на початку 2020 року у зв'язку з пандемією її фінансування припинилося. Проте всі її з нетерпінням чекають», - розповідає Микола Заєць. 

Програма була розрахована на українців будь-якого віку і передбачала не кредит, а компенсацію вартості житла. За учасників ООС, АТО і переселенців держава платила 50% від вартості квартири, а за всіх інших - 30%. 

«Цю суму держава надавала людині безоплатно, але мова йшла тільки про первинне житло. Його можна було придбати у забудовника», - пояснює директор управління. 

Окрема програма працювала для переселенців і учасників ООС, АТО. Їм надавався кредит під 3% річних, початковий внесок становив 6%. «Держава виділила 100 млн для переселенців і 100 млн для учасників ООС, АТО. Фінансування програми було разовим - ці суми розподілили по регіонах. У Донецькій області кредитами скористалися переселенці», - розповідає Микола Заєць.

Призупинені ці програми або скасовані, невідомо. Стежити за оновленнями можна на сайті Донецького регіонального управління «Держмолодьжитло». 

«У людей колосальна потреба в житлі, - резюмує Микола Заєць. - Але ставлення до прифронтових областей таке ж, як і до інших, пільг і знижок немає».
А що в Маріуполі?

Не всі маріупольці знають, але в нашому місті є місцеві програми, що стосуються житла. По-перше, вже багато років поспіль у нас забезпечують квартирами сиріт та переселенців. Житло для тих, хто зростав без батьків, купують однокімнатне. Програму фінансують місто і область, за принципом 50х50. 

Директор департаменту по роботі з активами Світлана Штенда розповідає: «Цьогоріч місто заклало в бюджет 16 мільйонів гривень на придбання житла для сиріт. Плануємо закупити близько 35 квартир».

Торік нове житло отримали 37 осіб, черга на квартири стає дедалі більшою.

«На цей час в списку близько 400 сиріт. Раніше вони могли претендувати на житло тільки до досягнення 23-річного віку, а цього року в законодавчі норми внесли зміни, і обмежень більше немає», - зазначає Світлана Штенда.

Програма для нових маріупольців також працює на умовах співфінансування з Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій: 30% виділяється з місцевого бюджету, 70% - з державного. Кілька років поспіль житло для переселенців купували на вторинному ринку - квартири отримали 222 сім'ї. У черзі - ще тисяча осіб. 

«Цього року квартири для внутрішньо переміщених осіб місто закуповувати не буде в зв'язку з тим, що вторинний ринок в межах даної програми вичерпав себе», - розповідає Світлана Штенда.

Але тепер програма передбачає ще й будівництво житла. Нагадаємо нашим читачам, зараз місто за підтримки Групи Метінвест зводить перший сталевий будинок в Україні. Він буде розташовуватися на вулиці Амурській - за проєктом два під'їзди і 120 квартир. Це сучасне житло європейського типу: каркас зроблять зі сталевих конструкцій, стіни - монолітні залізобетонні. Крім того, будівля буде не лише красивою, але й енергоефективною, довговічною. Звести сталеву багатоповерхівку планують всього за рік, для цього знадобиться близько 300 тонн металу, який вироблять меткомбінати «Азовсталь» і імені Ілліча Групи Метінвест. Саме в такому інноваційному житлі зможуть жити і переселенці.

Найнижча ставка в Україні

Щоб допомогти маріупольцям придбати квартири, в нашому місті розробили унікальну місцеву програму «Доступне житло». Вона передбачає кредитування на пільгових умовах, ставка - найнижча в Україні, всього 3% у рік! Таких умов у нашій країні більше немає ніде. 

«Програму прийняли в жовтні 2020 року. Зараз люди, які хотіли б взяти участь, стають на облік, ми збираємо інформацію, яка кількість маріупольців потребує житла», - розповідає Світлана Штенда. 

Вже стали на облік близько 30 осіб. Програма передбачає пільгові кредити для двох категорій населення: працівників дефіцитних для міста професій і молодих людей до 35 років.

Купити житло на вигідних умовах можуть, наприклад, водії, слюсарі-ремонтники і електромонтери. Архітектори та дендрологи, вчителі початкових класів, викладачі фізики, хімії, математики та інформатики. А ще лікарі - хірурги, патологоанатоми, анестезіологи, медсестри та інші. Тобто саме ті фахівці, яких особливо потребує Маріуполь. З повним списком спеціальностей можна ознайомитися в документі програми, опублікованому на сайті міськради. 

«Таким чином ми хочемо привабити в місто працівників цих спеціальностей, зацікавити молодь професіями, яких потребує громада», - каже Світлана Штенда.

Місто не тільки пропонує фахівцям найнижчу ставку в Україні, а й оплачує 40% вартості житла за них. Ще 60% люди виплачують самі - кредит дають на термін до 20 років. Обмежень за віком тут немає, головне - встигнути погасити його до виходу на пенсію. 

«Учасники програми зобов'язуються пропрацювати на підприємстві не менше ніж десять років. Початковий внесок за купівлю житла також мінімальний - 3% від його вартості», - пояснює глава департаменту.

Також в програмі може взяти участь молодь - жителі до 35 років. Вони мають право взяти кредит за тією ж ставкою, але вартість житла сплачують повністю. Початковий внесок також 3%. Важлива умова - і для першої, і для другої категорії городян має значення рівень доходів сім'ї. Середньомісячний дохід заявника разом з доходом членів його родини з розрахунку на одну людину повинен в 1,5 раза перевищувати розмір середньої заробітної плати в Донецькій області. У січні 2021 року він становив 13 786 грн. Тож дохід на одну людину має бути не менше ніж 20 679 грн. Тобто, щоб взяти участь у програмі, разом сім'я з двох осіб має заробляти понад 40 тис. грн. Чи всі вчителі фізики та медсестри зможуть отримати кредит - індивідуальне питання.


Світлина Кирила Жульова: Не купуємо, а будуємо. Тепер міська влада замість купівлі вторинного житла в партнерстві з маріупольськими металургами почала будівництво соціального сталевого будинку.


У будь-якому разі, щоб взяти участь у програмі, потрібно подати документи через Центр надання адміністративних послуг. Принести потрібно документи, що засвідчують особу, склад сім'ї та підтверджують розмір заробітку. З повним списком можна ознайомитися в документі програми.

Підводні камені оренди

Дуже часто люди проживають в чужих квартирах все життя. При цьому ціни на оренду житла зовсім немаленькі. При переїзді готуйтеся крім плати власнику віддати комісію агентству нерухомості - 70, а то і 100% від ціни. І до того ж заплатити заставну суму - вона зазвичай дорівнює ціні оренди. Тобто, якщо ви знімаєте квартиру за 5 тис. грн, першого місяця заплатите 13 тис. грн.

На популярних сайтах оголошень варіанти оновлюються щодня. Ціна залежить від умов в квартирі і місця розташування. Наприклад, гарну квартиру на площі Перемоги можна зняти за 4 тис. грн, а на площі Свободи вона коштуватиме всі 6 тис. грн. Здебільшого всі власники співпрацюють з ріелторами, а тому ставлять приблизно однакові ціни. 2,5 - 3 тис. за «однушку» з радянським ремонтом, 4 - 5 тис. за хорошу квартиру далеко від центру або непогану, але не «євро» - на головних вулицях. Квартира з VIP-, як висловлюються автори оголошень, ремонтом може коштувати і 6 тис., і 8 тис., і навіть 15 тис. грн.

«Якщо двокімнатна квартира коштує менше ніж 5 тисяч гривень і розташована в гарному місці в центрі, вона має недоліки: меблі старі або їх не вистачає, «убитий» ремонт, не відремонтована кухня або ванна кімната», - розповідає ріелтор Анна.

Те, що написано в оголошеннях, теж діліть на два. Двокімнатна квартира на другому поверсі п'ятиповерхівки недалеко від кінотеатру «Перемога» за 4 тис. грн часто виявляється квартирою на другому поверсі двоповерхівки на вулиці Торговій. Забули сказати - на 500 грн дорожче.

Є «підприємливі» люди, які просять вас скинути передоплату, щоб подивитися квартиру першими. Не погоджуйтеся, швидше за все, це шахраї, у яких в оголошенні світлини з папки «Дизайн квартир 2020».

І навіть коли ви начебто домовилися з ріелтором про оренду, не поспішайте радіти. Поки ви не заберете ключ, квартиру покажуть всім охочим. А раптом хтось запропонує більше?


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)