Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

02кві'25

середа

Немає сертифіката – немає шопінгу

Людмила Єрмішина
12лис'21 12:10

З моменту введення «червоної» зони карантинні обмеження мають тенденцію до посилення.

Якщо порівнювати з минулими локдаунами, коли було закрито все, то зараз усе виглядає не так вже й погано: ринки та магазини працюють, перукарні не закривають, а театр навіть проводив покази – тільки для вакцинованих глядачів.

«Віримо на слово»

У «червоній» зоні крім обмежень, зазначених у постанові Кабміну, місцева влада має право вводити додаткові, це рішення приймається спеціальною комісією.

Нагадаємо, згідно з постановою Кабінету міністрів України №1236, в умовах «червоної» зони карантину забороняється проведення будь-яких масових заходів, прийом відвідувачів у сфері громадського харчування (бари, кафе, ресторани), дозволено лише адресну доставку. Без обмежень працювати можуть лише продуктові магазини, аптеки, заправки.

Однак обмеження не стосуються тих випадків, якщо у 100% учасників (організаторів, співробітників, відвідувачів) будуть сертифікати про повний курс вакцинації та якщо вони будуть у масках, йдеться в тексті постанови. Альтернативою сертифікатам може бути, згідно з цим нормативним документом, проходження ПЛР-тесту раз на три дні. У жовтій зоні допускалося 80% вакцинованих учасників.

Відвідувачі таких магазинів або кафе повинні пред'являти сертифікат про проходження повного курсу вакцинації або ПЛР-тест, зроблений не раніше 72 годин тому, або довідку про одужання.

Штрафи за невиконання ухвали дуже серйозні: для відвідувачів – від 17 до 34 тисяч гривень, для адміністраторів та власників підприємств – від 34 до 170 тисяч гривень.

Тобто, за ідеєю в будь-який магазин одягу чи побутової техніки не повинні пускати покупців, не перевіривши сертифікат. Але на практиці це виглядає інакше. Деякі магазини вивісили попередження «Вхід лише в масці та за наявності сертифікату про вакцинацію», деякі – ні. До перевірки документа справа доходить нечасто. Як переконалися журналісти «Приазовського робочого», у магазинах промтоварів продавці часто обмежуються просто питанням: «Сертифікат є?» При ствердній відповіді кажуть: "Показувати не треба, віримо на слово". У закладах громадського харчування – суворіше. А у продовольчих супермаркетах вечорами, після закінчення робочого дня, щодня можна спостерігати довгі черги, в яких дистанція часто не дотримується, а маски на покупцях одягнені під носом. І тільки вже перед самою касою – і то на прохання касира – маски надягають як належить.

З 18 жовтня у нашому місті представники виконкому та поліції регулярно проводять перевірки, як виконуються карантинні норми. За інформацією прес-служби міської ради, рейди торговими об'єктами та об'єктами громадського харчування проходять щодня та у всіх районах міста. Працює від 30 до 34 груп, щодня перевіряють від 1000 до 1300 об'єктів. За цей час виявили 344 правопорушення у Маріуполі у всіх сферах торгівлі, зазначили у прес-службі Маріупольського районного управління поліції. Штрафи за неправильно одягнені маски виписуються на місці, а більші – за рішенням суду.

Під час перевірки спеціальні групи керуються правилами, закріпленими у вже згаданій постанові Кабміну №1236.

Світлина Аліни Комарової: Вхід вільний. Навіть за найсуворішого карантину обмежень на покупку продовольства немає – ні на ринках, ні в магазинах.

Якщо перехворів нещодавно

Як бути тим, хто нещодавно перехворів і поки що не може вакцинуватися? Чи можуть вони розраховувати на те, що імунітет, який вони отримали не від щеплення, а природним шляхом, може вважатися «перепусткою» на роботу чи масові заходи?

Затвердженої форми документа, що перехворів, в Україні поки немає, вона у розробці. Як і порядок його видачі. Лікар може видати лише довідку. Але вона, зокрема, не дає права поїздки за межі країни, відвідувати деякі магазини, кафе, спортзали, масові заходи та інше, про що попереджали фахівці Міністерства охорони здоров'я України.

Немає згадки про цю категорію громадян у постанові Кабміну №1236.

«Справді, у постанові йдеться лише про те, що «перепусткою» в «червоній» зоні можуть стати повний курс вакцинації або свіжий ПЛР-тест», – прокоментували адвокати адвокатського бюро «Мироненко та партнери».

Мінохоронздоров'я анонсувало, що на COVID-сертифікат можуть розраховувати ті, хто одужав не пізніше 90 днів тому та чиї дані були внесені в електронну систему охорони здоров'я. Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко роз'яснював, що документ людини, яка перехворіла, за змістом такий самий, як і документ про протипоказання до вакцинації. Тобто факт перенесеної хвороби вказаний як протипоказання для щеплення. Перехворілі на коронавірусну хворобу можуть вакцинуватися лише через 28 днів після одужання (але не пізніше, ніж через 90 днів після одужання – саме на цей період розрахований термін дії COVID-сертифікату для перехворілих).

Сертифікати того, хто перехворів, можна буде отримати в електронному варіанті на порталі «Дія», а також у лікаря. Передбачається, що вони даватимуть їхнім власникам такі ж права, як і тим, хто вакцинований, – як в інших країнах. Зараз деякі маріупольці, які перенесли COVID-19, стикаються з тим, що їм відмовляють в обслуговуванні у сфері торгівлі та послуг. У прес-службі Маріупольського районного управління поліції, щоправда, повідомили, що під час перевірки дотримання чинних карантинних норм поліцейські «зараховують» такі довідки.

У випадку, якщо людина не має сертифікату про вакцинацію, а є лише довідка про перенесену хворобу або наявність протипоказань для щеплення, перевіряльники не застосовують жодних санкцій. Хоча постанова №1236 говорить про інше.

Ринки із «сертифікованими» продавцями

Маріупольці пам'ятають, як ринки закривали на карантин у попередні підйоми захворюваності, хоча тоді на коронавірус хворіли значно менше. Ці простої відчутно вдарили по малому бізнесу, і багато маріупольців, зайнятих у сфері торгівлі, вирішили вакцинуватися, щоб мати можливість працювати. У центрах масової вакцинації в останні тижні часто можна було зустріти продавців, співробітників сфери послуг: вони готові були годинами стояти в черзі, щоб якнайшвидше отримати хоча б першу дозу вакцини.

Директор ринку «Славутич» Павло Солодуха розповів: «Серед адміністрації нашого ринку працівники на 100% вакциновані. Як аргумент наводив власний приклад, заздалегідь інформував реалізаторів про те, які вимоги містяться в постанові Кабінету міністрів. Порядок такий: усі продавці всіх груп товарів мають бути вакциновані. Але для продовольчих товарів допускається одна доза, а для промислових товарів необхідний повний курс. Що стосується покупців, то харчові продукти можна придбати вільно, як і побутову хімію, засоби особистої гігієни.

У торгових точках з продажу промтоварів обслуговують та відпускають товар лише тим покупцям, які мають при собі сертифікат про повний курс вакцинації. Про масковий режим і соціальну дистанцію я навіть не говорю – це обов'язкова умова».

У закритому павільйоні, де ведеться торгівля м'ясом, встановлені захисні екрани. Усі продавці – у правильно надітих масках: і на вулиці, і в павільйонах. За словами директора ринку, всілякі комісії вже неодноразово приходили з перевірками дотримання протиепідемічних заходів.

Здебільшого до нових вимог поставилися з розумінням. Вакцинувалися навіть люди похилого віку, які привозять на ринок власноруч вирощений урожай. У поодиноких випадках продавці відмовилися від щеплення.

«Одна така жінка замість сертифікату пред'явила результати ПЛР-тесту, зробленого дев'ять місяців назад, тоді як він є дійсним 72 години, – зазначив Павло Солодуха. - Вона почала обурюватися, мовляв, а що, у всіх інших сертифікати є? І дуже здивувалась, коли самі продавці сказали, що вакцинувалися».

Ті, хто за новими правилами змушений відмовляти покупцям без сертифікатів, наголошують на тому, що торгівля йде погано. Так, Василь Кіхтенко, продавець промтоварів із розряду «все для дому», наголошував: «Покупців майже немає. На питання про наявність сертифіката часом реагують жахливо. Доводиться чути багато неприємного, а часом і безглуздого. Наші люди чомусь більше вірять поганому, ніж доброму. Розповідають якісь безглузді страшилки про вакцини. А я сам ще у вересні вакцинувався разом із дружиною. Нічого страшного в цьому немає».

Завдяки сертифікату продавець не обмежений у пересуванні – каже, вже їздив поїздом завдяки його наявності. А товари, як і більшість його колег, він одержує від постачальників через служби поштової доставки.

Колір має значення

Оскільки сертифікат – документ принципово новий і багато хто ще не знає, як саме він має виглядати, іноді виникають різні ситуації. Наприклад, продавці можуть поставити під сумнів справжність документа, якщо він на білому папері: «А чому не зелений?», «А чому не жовтий?».

Однак, колір паперових документів про щеплення не має значення, їх можуть друкувати на будь-якому папері. Головне – правильно вказані дані, назва вакцини, печатка лікаря. Але на такі «дрібниці» під час рутинної перевірки на вході магазину навряд чи звертатимуть увагу.

А електронні COVID-сертифікати справді бувають і жовтими, і зеленими, і різниця між ними є. Після першого щеплення можна згенерувати жовтий електронний сертифікат. Після другої – зелений. Для поїздок за кордон підходять лише зелені. Для поїздок між областями можна і жовтий, тобто той, що свідчить про отримання однієї дози вакцини. Справді такий сертифікат буде і в тому випадку, якщо введуть проїзд за сертифікатами у міському комунальному транспорті.

Головне, щоби був не «куплений». Тим часом, голова Міністерства охорони здоров'я Віктор Ляшко заявив, що в Україні впроваджено систему амністії для тих, хто купив підроблений COVID-сертифікат і позбавив себе надалі захисту від смертельної хвороби. Щоб отримати щеплення, необхідно з'явитися з повинною до лікаря.

У громадський транспорт – за сертифікатом?

Міська комісія з питань техніко-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (ТЕБНС) попереджає про введення з 15 листопада додаткових обмежень для проїзду громадським транспортом – безкоштовний проїзд пенсіонерам надаватиметься лише після пред'явлення сертифікату про проходження вакцинації однією або двома дозами.

«Маріуполь залишається в «червоній» зоні карантину, де зберігається зростання кількості хворих. Левова частка як хворих, так і померлих – це люди пенсійного віку. Тому наше завдання – зробити все можливе, аби максимально убезпечити наших батьків, бабусь та дідусів від загрози коронавірусу, – зазначив заступник міського голови Аркадій Мєшков. – Невакциновані люди мають користуватися послугами громадського транспорту у випадках нагальної потреби».

На думку заступника міського голови, масова вакцинація допоможе знизити захворюваність як серед пенсіонерів, так і інших груп населення. А досвід країн із рівнем вакцинації вище 60% каже, що кількість померлих від коронавірусної інфекції за короткий термін можна скоротити.

Також Аркадій Мєшков зазначив, що якщо ситуація із захворюваністю залишатиметься напруженою, то комісія ТЕБНС може обмежити проїзд у громадському транспорті для всіх невакцинованих пасажирів.

Ситуація все ще складна

Підстави для цього посилення, на жаль, є: хвиля захворюваності не спадає. Так, у Маріуполі за 10 листопада зареєстровано 424 нові випадки, а кількість активних хворих досягла 7112. У стаціонарах на лікуванні – 799 осіб. За добу госпіталізовано 97 пацієнтів. Продовжують хворіти діти та медичні працівники. Так, за 10 листопада у Донецькій області – 1179 випадків. За весь період серед хворих 7544 дитини та 4625 медпрацівників.

Донецька область – на першому місці із завантаженості ковідних ліжок, зайнято 81,7%.

Складна ситуація і в країні, у зв'язку з чим Європейський союз виключив Україну з переліку країн «зеленої» зони. Рівень госпіталізацій дещо стабілізувався, але смертність, як і раніше, залишається високою. Днями зафіксовано антирекорд – 833 померлих за добу від коронавірусної хвороби.

Світлина Аліни Комарової: Безпечні покупки. На ринку «Славутич» усі продавці промтоварів пройшли повний курс вакцинації.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)