Де працює представник нового покоління медиків, чим унікально його відділення і яку допомогу там надають пацієнтам із захворюваннями травної системи, дізнавався журналіст «Приазовського робочого».
Серед фіналістів проєкту «30 лікарів незалежної України» – компетентні, прогресивні фахівці, які почали свою медичну практику в період незалежності нашої країни. Проєкт реалізовано МОЗ України спільно з Національною службою здоров'я України та Програмою USAID «Підтримка реформи охорони здоров'я», значилося на сайті проєкту.
Іван Токмаков очолив гастроентерологічне відділення обласної лікарні інтенсивного лікування у квітні нинішнього року, ставши наймолодшим завідувачем відділення в Маріуполі – йому 32 роки. Енергії, бажання йти в ногу з сучасними технологіями та вчитися йому не позичати.
Іван Токмаков – випускник Донецького медичного університету.
«Інтернатуру проходив у цьому ж відділенні, де працюю і зараз, але тоді це була міська лікарня №2, – розповів Іван Токмаков. – Потім за розподілом недовго працював сімейним лікарем у Центрі первинної медико-санітарної допомоги №1, після чого вирішив отримати спеціалізацію гастроентеролога».
Гастроентерологія обласної лікарні інтенсивного лікування – єдине відділення цього профілю не тільки в Маріуполі, а й регіоні. Розраховане воно на 40 ліжок, з яких більша частина завжди зайняті. За рік через стаціонар проходить близько тисячі пацієнтів, серед яких – жителі не тільки Маріуполя, а й усього півдня Донецької області, в тому числі Розівського району Запорізької області. Однак, згідно з новими правилами, пацієнт має право вибирати, де йому лікуватися без прив'язки до місця прописки або проживання.
У відділення гастроентерології пацієнти надходять і планово, і в ургентному порядку. Наприклад, зі шлунковими кровотечами хворих привозять бригади швидкої допомоги – такі надходять у відділення хірургії, а після того, як кровотечу зупинено, подальше лікування ведуть гастроентерологи. Але більше все-таки планових, які приходять вже з підтвердженим діагнозом, після ряду необхідних обстежень.
«У структурі захворюваності переважають такі діагнози, як панкреатит – запалення підшлункової залози, а також цирози печінки різного походження – вірусні, алкогольні, криптогенні (неясної етології). Великий плюс для хворих – те, що в межах нашої обласної лікарні можна пройти всі діагностичні процедури: гастро - і колоноскопію, ультразвукові дослідження, високоточну комп'ютерну томографію на сучасному обладнанні, – розповів Іван Токмаков. – Робота відділень у лікарні організована так, що ми вирішуємо завдання як ланки одного ланцюга. Надійшов хворий зі скаргами, але без діагнозу – ми направляємо його в діагностичне відділення. Необхідне втручання – за справу беруться хірурги нашого ендоскопічного або хірургічного відділень. Якщо лікування консервативне – проходить під контролем лікарів безпосередньо в нашому відділенні».
Про можливості нового оснащення обласної лікарні, зокрема про унікальне обладнання лапароскопічної операційної, рубрика «Здоров'я» вже розповідала. Завдяки сучасним методикам лікарі мають можливість обстежити та проводити хірургічні втручання малоінвазивно, тобто без розрізів здорових тканин. Такі операції називають «безкровними», бо хірурги використовують інструменти, миттєво зупиняють кровотечі в процесі операції. А сам процес контролюють за допомогою оптичної апаратури.
«У нас працюють гастроентерологи з величезним досвідом за своїм профілем. Це найдосвідченіші лікарі Ірина Філіппова, Світлана Петрова. Солідний багаж нам передав і Віктор Дейкун, який до недавнього часу керував відділенням протягом 30 років і став моїм наставником в гастроентерології. Ми з колегами продовжуємо вдосконалюватися – на семінарах, курсах. Днями знову поїдемо до Києва на навчання», – повідомив Іван Токмаков.
Краща оцінка власної ефективності для будь-якого лікаря – успішні випадки з практики. «До нас часто потрапляють люди в дуже важкому стані при серйозних діагнозах, тому радість від їх одужання і виписки з лікарні не порівняти ні з чим. Був у мене пацієнт з цирозом печінки, три дні перебував у комі. Досвідчені колеги запевняли, що шансів на порятунок життя немає. Однак на тлі нашої терапії пацієнт пішов на поправку, стан стабілізувався, і чоловік після виписки пішов додому. Завжди потрібно боротися до кінця!» – впевнений лікар.
З появою приватної медицини у пацієнтів з'явилася можливість самим вирішувати, як і де лікуватися, і часто вони стикаються з величезною кількістю обстежень. Крім часу і нервів, це ще й аж ніяк не дешево. У деяких виникає питання: невже без «ковтання зонда» ніяк?
Огляд слизової оболонки стравоходу, шлунка і дванадцятипалої кишки за допомогою ендоскопа – процедура не з приємних. Деякі центри намагаються заманити клієнтів, пропонуючи цю послугу під наркозом.
«Цей вид діагностики часто проводиться без будь-яких підстав, що, на мій погляд, неправильно, – вважає Іван Токмаков. – Через кількість часом страждає якість поставлених «на потік» обстежень. Іноді доводиться навіть переробляти, бо отримані дані малоінформативні або сумнівні. Якщо вже виконувати гастроскопію – то ґрунтовно. Доцільно почати обстеження з розгорнутого загального аналізу крові. Низький гемоглобін, висока ШОЕ, раптова різка втрата ваги, болі – ось це дійсно може стати показанням до гастроскопії».
Цей вислів лікарі зазвичай використовують, коли про перемогу над хворобою поки говорити рано, але ознаки одужання вже в наявності. Так і з реформою системи охорони здоров'я, яка йде в Україні вже кілька років. В цілому Іван Токмаков позитивно ставиться до змін, які відбуваються в процесі трансформації системи охорони здоров'я: «Однак ще багато чого потрібно зробити й державі, і самій медичній спільноті. Щоб наздогнати рівень європейських колег, треба знати останні новини своєї спеціалізації, результати досліджень, новітні методики».
За словами лікаря, колишня міськлікарня №2, де він робив перші кроки в професії, і нинішня обласна лікарня інтенсивного лікування – це зовсім різний рівень. Лікувальний заклад третього, спеціалізованого рівня медицини розвивається, і бути частиною цих змін – цікаво і, звичайно, відповідально.
Світлина з особистого архіву Івана Токмакова: Оптимізм і прагнення до нових знань. На думку Івана Токмакова, ці дві якості дуже важливі для лікаря.
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден (на)