Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Нова ера міського транспорту

Еліна Прокопчук
02кві'21 12:20

У Маріуполі запустили ще один комунальний маршрут, на черзі - капітальний ремонт тролейбусного депо.

Вранці маріупольці їдуть на навчання та роботу, поспішають на ринок за продуктами або на прийом до лікаря.

І кожна така подорож проходить з комфортом. За останні кілька років у нашому місті розгорнулася справжня транспортна революція: старі розвалені машини відправили в утиль, а транспортний парк поповнили новими автобусами та тролейбусами.

Сьогодні реалізація транспортної стратегії добігає кінця: сучасні автобуси вже курсують містом, поставлена ​​остання партія тролейбусів. 30 березня в Маріуполі запустили новий комунальний маршрут №24 - новенькі електробуси з'єднали Лівий берег і центр міста. Також стартував масштабний проєкт реконструкції тролейбусного депо №4 - там будуть створені всі умови для ремонту й обслуговування техніки.

Мережею та без неї

Нагадаємо нашим читачам: Маріупольська міська рада підписала договір з Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC). На вигідних для Маріуполя умовах Європейський банк реконструкції та розвитку надав кредит на придбання 64 автобусів і 72 тролейбусів.

У нашому місті плідно працювали над створенням транспортної стратегії - при складанні нових маршрутів враховувалися побажання жителів і пасажиропотік. 

«У далекому 2016 року ми не могли і мріяти про такий результат. У нас був убитий парк трамваїв, тролейбусів, автобуси, які розвалювалися на ходу», - згадує директор департаменту транспорту та зв'язку міськради Василь Клат.

Сьогодні масштабний проєкт практично завершений - минулого вівторка маріупольцям представили останню партію тролейбусів. Цей транспорт є унікальним не тільки для міста, а й для всієї України. 

«Ми отримали 15 електробусів - тролейбусів, які можуть пересуватися автономним ходом. Це нова сторінка в житті трамвайно-тролейбусного управління, такої техніки практично немає в Україні», - розповідає Василь Клат.

Тролейбуси мають запас ходу 20 км. Вони вийшли на новий маршрут №24, який з'єднав Лівий берег і центр міста. Починає шлях транспорт від АС-2, тролейбуси зупиняються на площі Свободи і Грецькій площі, заїжджають на Центральний ринок, курсують через площу Кірова й автовокзал до меткомбінату «Азовсталь» і Морського бульвару. Кінцева точка - вулиця Київська. Найбільш важливий цей маршрут для жителів Морського бульвару, тому що там контактної мережі, якою могли б пересуватися тролейбуси, немає. Тому маріупольцям доводилося користуватися некомфортним приватним транспортом - жителі просили міську владу змінити ситуацію. Прохання почули: нові електробуси будуть проїжджати цю ділянку автономним ходом, а потім знову підключатися до мережі.

Загальна довжина маршруту - 20,9 км, електробус проходить його за 72 хвилини. 

«Ми вивели на маршрут 11 машин, ще чотири будуть дублювати їх у період обкатки. Поки маршрут працює в тестовому режимі», - пояснює Василь Клат.
Економний і екологічний

Разом з представниками міської влади ми проїхалися новим маршрутом. 

Мер Маріуполя Вадим Бойченко описує свої емоції: «У мене мурашки по шкірі! Такі почуття я відчував у момент, коли ми запускали спарені автобуси-гармошки мого дитинства. Всього два міста - Київ і Маріуполь - мають таку техніку, а нові електробуси є тільки у нас! Ми збільшуємо частку електротранспорту, це важливо, тому що тролейбуси - менш затратні й більш екологічні».

З думкою міського голови важко не погодитися. 

На сьогоднішній момент на лінію виходить 85 автобусів і 70 тролейбусів

Нові електробуси оснащені всією необхідною «начинкою»: працює сучасна система кондиціонування, камери відеоспостереження, інформаційна система з моніторами, де транслюються пізнавальні відео. Покриття на підлозі не стирається і не ковзає, встановлені антивандальні сидіння, які на відміну від тканинних можна легко протерти після зміни. Низькопідлоговий транспорт зручний для всіх категорій пасажирів - люди з інвалідністю можуть легко заїхати в салон, люди з вадами зору чують оголошення маршруту на зупинках. Зручність електробусів оцінив відомий маріупольський паралімпійський плавець Олександр Комаров. Він скористався пандусом і заїхав у тролейбус в інвалідному візку. «Це зручно і не викликає труднощів», - зазначив спортсмен.

Але головне, тут, як і в кожному автобусі та тролейбусі, встановлені датчики пасажиропотоку - пристрої, які рахують кількість пасажирів. Завдяки таким технологіям можна відстежувати популярність маршрутів і посилювати ті напрямки, які дійсно цього потребують.

Нові робочі місця та гідні умови праці

Багато маріупольців знають, в якому стані знаходиться тролейбусне депо №4 на вулиці Бахчиванджи. Ремонтники та водії добре виконують свою роботу, але умови праці поки залишають бажати кращого. Новий комфортний і сучасний транспорт сильно контрастує з застарілими приміщеннями, в яких він обслуговується.

Нещодавно стартував довгоочікуваний проєкт реконструкції - ремонт охопить весь комплекс приміщень і триватиме півтора-два роки. 

«Тут буде все, аби назвати підприємство найкращим на території України. Ми створимо гарні умови для персоналу, на новій базі можна буде кваліфіковано обслуговувати та ремонтувати техніку», - говорить начальник Маріупольського трамвайно-тролейбусного управління Віталій Донєв.

Для наочності він показує на недобудову на території депо - її почали зводити 20 років тому і збиралися створити там цех планових ремонтів. Ідею так і не реалізували. Новий проєкт захопить цю ділянку та змінить підхід до обслуговування транспорту. Вартість проєкту - 6,4 млн євро. Кошти на реконструкцію надає Міжнародна фінансова корпорація (IFC), Європейський банк реконструкції та розвитку, а також Маріупольська міська рада.

У проєкт входить реконструкція всіх комунікацій, розташованих на території депо. Також відремонтують приміщення кожного цеху, оснастять всім необхідним для ремонту обладнанням. Крім того, заплановано розширити складські приміщення, де будуть зберігатися запчастини, побудувати модульну заправку, відремонтувати мийну ділянку.

Ключове - у депо будуть створені комфортні умови роботи: відремонтують усі побутові приміщення, лазні, туалети, кімнати відпочинку для співробітників. У новому депо зможуть працювати близько 2000 маріупольців.

Вадим Бойченко розповідає: у напрямку транспорту в міста два пріоритети - створення якісної послуги для жителів і комфортних робочих місць. 

«Ми купляємо нові автобуси та тролейбуси. Потрібно зберегти їх у тому ж стані, підтримувати створену систему. Але також важливо, щоб люди ходили на роботу із задоволенням, працювали в хороших умовах», - зазначає мер.

Реконструкція депо вже стартувала - зараз проходять підготовчі та демонтажні роботи.

Що попереду?

Сьогодні Маріуполь на фініші величезної програми: в місті створена транспортна модель, єдина диспетчерська, зручний мобільний додаток, оновлений парк техніки. 

Вадим Бойченко зазначає: «Проєкт реалізується за підтримки міжнародних партнерів. Це стало можливим завдяки відкритості та прозорості міської влади - за останні чотири роки Маріуполь залучив близько 200 млн євро інвестицій на розвиток інфраструктури».

Наступний важливий крок - запуск електронного квитка, який почнуть апробувати в тестовому режимі вже з квітня. Чи буде слідом за нововведеннями підвищуватися вартість проїзду? Міський голова коментує: все залежить від ряду факторів - цін на електроенергію та паливо. Сьогодні вартість квитка формується за формулою «50 на 50»: половина - дохід від виручених за квитки коштів, половина - дотація міста. Зараз дотація становить 300 млн грн. 

«Тролейбуси й автобуси потрібно ремонтувати, водії та кондуктори повинні отримувати гідну зарплату. Чи буде підвищуватися проїзд, залежить від ситуації на ринку», - зазначає Вадим Бойченко.


Світлина Аліни Комарової: Електробуси вже на вулицях міста. Маріупольці встигли оцінити комфортний і сучасний транспорт.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)