Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Нові правила і старі проблеми субсидій

Людмила Кудріна
22січ'21 12:46
У Маріуполі число одержувачів зменшилося з 65 тисяч до 30 тисяч домогосподарств.

Кабінет міністрів України в грудні минулого року прийняв ряд рішень, які дозволяють розширити категорію осіб для отримання житлових субсидій. У Маріупольській міській раді вважають, що необхідно відновити механізм призначення зразка 2017 року, коли в нашому місті налічувалося 65 тисяч домогосподарств, які отримують субсидії, а зараз у мірі категоризації вимог урядом починаючи з 2018 року залишилося всього 30 тисяч субсидованих домогосподарств. На сьогодні до закінчення дії карантину соціальні норми збільшені. А що буде після, залежить від подальших кроків уряду.

У Держбюджеті-2021 субсидії «схудли» на 2,7 мільярда

Якщо в Державному бюджеті України на 2020 рік передбачалося 39,3 млрд грн, то на 2021 рік цей показник склав 36,6 млрд грн, або на 2,7 млрд грн менше попереднього. Як розповіла міністр соціальної політики України Марина Лазебна в ефірі одного з телеканалів, цих коштів буде достатньо, щоб пройти найкритичніші місяці опалювального сезону:

«Ми сьогодні забезпечені ресурсами, входимо спокійно в 2021 рік і будемо стежити за тим, щоб не було дуже високих коливань тарифів - це для нас критично».

Але в той же день, коли вона це говорила, 28 грудня 2020 року, Кабінет міністрів України прийняв постанову, якою затвердив збільшення тарифів на електроенергію. Одночасно зростання тарифів газопостачання затвердила Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ).

Так чи вистачить коштів Держбюджету-2021 на виплату субсидій? Питання залишається відкритим. А відповідь багато в чому буде залежати від того, наскільки уряду вдасться відрегулювати ціни на енергоресурси.

Контингент отримувачів розширено

Право на отримання житлових субсидій мають сім'ї, у яких плата за житлово-комунальні послуги більше певного для них обов'язкового платежу. Цей платіж розраховується індивідуально для кожної сім'ї за встановленою формулою. У загальних рисах розраховувати на субсидію можуть ті, у кого плата за житлово-комунальні послуги дорівнює або перевищує 15% доходів сім'ї.

Умови призначення субсидій зазнають постійні зміни. Так, в грудні минулого року урядом було прийнято кілька рішень щодо спрощення порядку призначення. Як повідомляє офіційний сайт Мінсоцполітики, надана можливість отримувати субсидію домогосподарствам, в складі яких є особи, що офіційно працюють за кордоном в країнах, які не мають договорів з Україною про соціальне забезпечення, або перебувають за кордоном в період догляду за дитиною до трьох років. Раніше це було можливо тільки за рішенням комісії, а тепер на загальних підставах субсидію можуть отримати особи, які вступили в право власності (спадщини) на житло протягом 12 місяців перед зверненням. А також особи, які не мають доходів і відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного соціального внеску.

Тепер при встановленні права на отримання субсидії показник перевищення граничної величини буде враховуватися не за розміром опалювальної площі житлового приміщення, а за загальною площею. Ще з березня минулого року у зв'язку з карантином діє норма по автоматичному перепризначення субсидій на наступні періоди без звернення громадян. Крім цього, на період карантину введена спрощена процедура оформлення субсидій для громадян, які втратили роботу і зареєструвалися в центрі зайнятості. Розрахунок розміру субсидії до кінця дії карантину здійснюється за збільшеними на 50% соціальним нормам споживання окремих послуг (газ для приготування їжі та підігріву води, електроенергія, водопостачання).

Захистити інтереси маріупольців

Проблема субсидій набула особливої ​​актуальності зараз в зв'язку з ростом в Україні тарифів на енергоресурси. Минулого тижня вона обговорювалася в Маріуполі на дні депутата. Як нагадала директорка департаменту соціального захисту населення міської ради Ірина Коробка, програма житлових субсидій діє в Україні з 1995 року. З 2015 року почалося різке підвищення тарифів на електроенергію і газ, в результаті чого кількість одержувачів субсидій в Маріуполі збільшилася з 26 тисяч до 62 тисяч у 2016 році і 65 тисяч сімей в 2017 році.

Однак після закінчення опалювального періоду в 2018 році урядом було змінено механізм отримання субсидій, зменшено єдині для всієї країни соціальні норми житла та нормативи споживання житлово-комунальних послуг, згідно з якими розраховується субсидія. Директорка департаменту навела приклади: норма споживання природного газу в порівнянні з 2017 роком зменшилася з 18 до 10,5 метра кубічних на одну людину. За електроенергії, відповідно, було 90 кВт / год на сім'ю з однієї особи, стало 70 кВт / год.

«Крім цього, були посилені вимоги до оформлення субсидій. Якщо, наприклад, людина працездатного віку не працював і не оплачував ЄСВ, то він не мав права оформити субсидію. Якщо підприємство мало заборгованість перед людиною по заробітній платі, то він також не мав права на субсидію, оскільки підприємство не сплачувало єдиний соціальний внесок. В результаті контингент отримувачів субсидій в Маріуполі значно зменшився і на сьогодні становить 30 тисяч, що більш ніж в два рази менше в порівнянні з 2017 роком», - зазначила Ірина Коробка.

Відповідно зменшувалися і кошти, що надходять з державного бюджету на виплату субсидій в Маріуполі. Так, в 2016 році вони склали 417 млн ​​грн, у 2017 році - 640 млн грн, а в 2019 році - всього 292 млн грн.

«Ми пропонуємо звернутися до Міністерства соціальної політики з тим, щоб вони переглянули самі норми призначення субсидій та надали можливість підтримати соціально незахищених громадян. Необхідно повернути соціальні норми на той рівень, який був у 2017 році », - розповіла директорка департаменту.

За її словами, департамент готовий до прийняття всіх заяв на оформлення субсидій. Працюють всі відділи прийому громадян, мобільний офіс, який виїжджає один раз в тиждень для прийому заяв від жителів віддалених сел - Виноградного, а також сел колишнього Покровського і Бердянського сільрад, які увійшли до складу Маріупольської об'єднаної територіальної громади. В рамках карантину, починаючи з жовтня минулого року, впроваджена послуга з смс-інформування про призначення субсидій. Автоматичний перерахунок субсидій проводиться щомісяця, а їх розмір змінюється в залежності від тарифів.

Проблема субсидій піднімається в зверненні міського голови Вадима Бойченко до прем'єр-міністра України, міністерствам енергетики та соціальної політики. Це звернення підтримали депутатські фракції міської ради.

На зустрічі з журналістами Вадим Бойченко підкреслив:

«Якщо уряд повернеться до індикатива 2017 року, як ми пропонуємо, тоді кількість одержувачів субсидій в Маріуполі значно збільшиться. Ми виходимо з такою ініціативою і сподіваємося на підтримку».

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)