Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Нові преференції для співвласників будинків

Людмила Кудріна
02кві'21 12:10

У Маріуполі прийнята міська програма підтримки ОСББ на 2021-2026 роки.

До діючої програми додано ряд змін, спрямованих на розвиток ОСББ. У чому ці зміни, знає «Приазовський робочий».

Географія потенційних учасників розширюється

Унікальна програма підтримки ОСББ у Маріуполі, розроблена командою міського голови Вадима Бойченка ще в 2016 році, не має аналогів в Україні і весь цей час наводиться в приклад іншим містам. Вона включає в себе п'ять ключових параметрів, реалізація яких гарантована міською радою. Це капітальний ремонт одного з конструктивів будинку за рахунок коштів місцевого бюджету, капремонт на умовах спільного фінансування зі співвласниками будинку, облаштування «Затишного двору» і виконання двох мініпроєктів, ініційованих жителями.

«Виконання програми підтримки ОСББ на 2016-2021 роки нами постійно моніториться. Приймаючи програму, ми гарантували мешканцям кожного новостворюваного ОСББ, що спільно заплановані заходи будуть виконані за п'ять років з моменту утворення. На сьогодні будинки, які стали ОСББ у 2016 році, або вже отримали, або отримають у цьому році передбачені програмою заходи. У реалізації програми вже задіяні ті будинки, які стали ОСББ в середині 2017 року. Можу з упевненістю сказати, що програма виконується в повному обсязі», - зазначив Сергій Марчук, директор департаменту розвитку житлово-комунальної інфраструктури міськради.

Наявність такої підтримки стала основним фактором впливу на те, що за період дії програми в Маріуполі стався справжній прорив у створенні об'єднань співвласників. Якщо раніше цей процес відбувався як мокре горить, то з 2016 року створено близько 1000 ОСББ з 1070 місті.


Світлина Аліни Комарової: Душевно, комфортно, приємно. Завдяки програмі «Затишний двір» нове життя після капітального ремонту вже отримали 420 дворів; на черзі - ще 840, які облаштують у найближчі п'ять років.

Нова програма підтримки прийнята на сесії міської ради 31 березня та розрахована на 2021-2026 роки. У ній не тільки не урізані, а й залишені колишні ключові параметри. Більш того, розширено їхній перелік, а також потенційний склад учасників.

Як розповів Сергій Марчук, тепер до програми «Затишний двір» можуть також приєднатися і житлово-будівельні кооперативи, а їх в нашому місті 112. Раніше ЖБК могли брати участь у спільному фінансуванні капремонту одного з конструктивів будинків, і ряд з них скористався такою можливістю. Тепер можливостей стає більше.

Крім цього, щоб підтримати жителів, які роблять перші кроки в створенні ОСББ, до числа капітальних ремонтів, які будуть виконуватися за рахунок коштів міського бюджету, доданий один з видів конструктивів колишніх гуртожитків. Маються на увазі місця загального користування - кухні та санвузли в таких будинках.

У новій програмі підтримки ОСББ на 2021-2026 роки не залишилися забутими жителі маленьких багатоквартирних будинків не вище двох поверхів загальною площею 1500 кв. м. В аварійному фонді, призначеному для проведення невідкладних ремонтів у тих будинках, які виходять з керуючих компаній, на той період, поки не почнеться капітальний ремонт, додаються кошти в сумі до 50 тис. грн для кожного невеликого будинку.

Ремонт ліфтів і планка для мініпроєктів

У спільному фінансуванні мініпроєктів частка міського бюджету збільшується з 100 тис. до 130 тис. грн.

Одним із ключових напрямків підтримки ОСББ стає капітально-відновлювальний ремонт і повна заміна ліфтів. У цьому дорогому задоволенні будуть задіяні кошти не тільки міського, а й обласного бюджету. Міський голова Вадим Бойченко домовився з головою Донецької обласної держадміністрації Павлом Кириленком про сприяння в цьому питанні.

При капітально-відновлювальному ремонті розклад такий: 50% виділяє міський бюджет, 25% - обласний бюджет і 25% - кошти самого ОСББ.

Повна заміна ліфтів передбачає: 60% грошей дає місто, 25% - область і 5% - ОСББ.

Експертне обстеження ліфтів також буде проводитися на умовах співфінансування: 70% - міський бюджет, 30% - ОСББ.

Крім цього, для будинків вище дев'яти поверхів передбачається відновлення сухих протипожежних рукавів: 75% - за рахунок міста, 25% - за рахунок ОСББ.

Нарощувати ефективність управління будинком

Сергій Марчук навів простий приклад: сьогодні в одному будинку за освітлення під'їздів платять 500 грн, а в іншому будинку - 1500 грн. Все залежить від ефективності управління.

Аби допомогти об'єднанням співвласників у вирішенні найактуальніших питань, для голів ОСББ вперше вводиться обов'язкове надання двох довідок. На простому папері форматом А-4 потрібно вказати розмір внеску на утримання будинку, суму залучених коштів з міського бюджету, «теплих кредитів» та інших джерел, фонд заробітної плати, частину постійних витрат на утримання будинку та деякі інші відомості.

Для чого це потрібно?
«Ми робимо зараз дуже багато ремонтів, облаштовуємо «Затишні двори», впроваджуємо мініпроєкти. Але якщо управління будинком буде неефективним, то через 10-15 років все це знову прийде в непридатність. Аналітична база, яку ми створюємо з використанням у тому числі довідок від голів ОСББ, дозволить виробити рекомендації за кожним будинком і спрямувати зусилля на підвищення якості послуг, визначити мотивацію до ефективного управління», - вважає Сергій Марчук.

Така аналітика повинна бути зрозумілою та прозорою не лише для профільного департаменту й правління ОСББ, але в першу чергу для самих жителів. Тому що все взаємопов'язане. Об'єднання співвласників беруть участь в енергетичній модернізації будинків, і це обходиться для них в 20%, а все інше платять Фонд енергоефективності України та міський бюджет. Щоб брати участь у програмі, для початку ОСББ необхідно накопичити кошти. Щоб накопичити, потрібно ефективно управляти будинком.

«Є ідеальна формула, де 60% - це постійні витрати на утримання будинку та 40% - на розвиток дому та інвестиції. Ми закликаємо голів дотримуватися цієї формули і збираємо аналітичні дані виключно для того, аби проаналізувати, де є моменти неефективності, та допомогти в тому, щоб цей будинок розвивався», - зазначив Сергій Марчук.

До 2026 року планується збільшити кількість ОСББ до 1721 будинку, а це 90% багатоквартирного житлового фонду міста. Обсяг інвестицій складе більше 2 млрд грн. Зокрема, намічено реалізувати 904 капітальних ремонти, 840 «Затишних дворів» і 2662 мініпроєкти.

Відповідаючи на запитання депутатів, перший заступник міського голови Михайло Когут наголосив, що за кожний новий будинок, де буде організовано ОСББ, місто бере на себе зобов'язання відповідно до програми підтримки на п'ять років.

«Протягом п'яти років ми зобов'язуємося для кожного будинку виконати капітальний ремонт першого конструктиву, який оберуть самі жителі. Далі йдуть два мініпроєкти. Конкурс мініпроєктів розроблений таким чином, що гарантовано за п'ять років кожен будинок отримає їх реалізацію. У програмі «Затишний двір» починаючи з минулого року ми поміняли підходи й облаштовуємо загальну локацію для чотирьох-п'яти будинків, що виходять у цей двір. Підтримкою міської ради в рівній мірі будуть охоплені всі об'єднання співвласників», - зазначив Михайло Когут.

Прийнята програма підтримки ОСББ на 2021-2026 роки відкриває перед новими ініціативами маріупольців нові можливості.



Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)