«Я їм всіляку гидоту і дивлюся всяку нісенітницю. Зупиніть мене!» - напевно, кожен з нас пам'ятає цю відому фразу Кевіна з новорічної комедії. У дитинстві нам всім хотілося опинитися на його місці і хоча б день провести в повній свободі. Але насправді далеко не всі діти можуть впоратися без допомоги дорослих. І залежить це не тільки від віку.
Як зрозуміти, що дитина дійсно готовий залишитися один, і піти з дому зі спокійним серцем? Шукаємо відповіді на питання, які турбують кожного з батьків.
Коли мама на роботі, а школа - на карантині
В умовах карантину мамам і татам доводиться встигати скрізь. Дитячі садки працюють неповний тиждень, школи перейшли на дистанційне навчання. Батьки змушені залишати дітей з бабусями і дідусями або наймати няню. Але така можливість є не у всіх.
Олена Кривцова виховує семирічного школяра Артура. розповідає:
«Я працюю до 18:00, чоловік затримується ще довше. Всі наші бабусі - в іншому місті. Доводиться брати дитину з собою на роботу, іноді можу залишити його вдома, але ненадовго, максимум години на дві. Він хоч і не боїться, але у мене душа не на місці, постійно думаю про те, що може статися».
Переживання жінки виправдані - кожен день по статистиці в Україні травмується близько тисячі дітей. Більшість нещасних випадків відбувається у відсутності батьків. Незважаючи на це, законодавство ніяк не регулює вік, по досягненню якого дитина може залишатися сам вдома. Адвокат юридичної консультації Приморського району Маріупольської міської колегії адвокатів заслуженого юриста України Геннадія Конишева Анастасія Доброхотова розповідає:
«До повноліття дітей батьки несуть повну відповідальність за них. Вказати їм, з якого віку залишати їх без нагляду, не представляється можливості. Але в будь-якому випадку батьки повинні здійснювати контроль над дітьми, адже в квартирі можуть знаходитися джерела підвищеної небезпеки».
Виходить, що батьки відповідають не за дію, а за результат: якщо йдете з дому, заздалегідь продумувати наслідки і оцінюйте ризики.
Залишаєшся за старшого
Всім зрозуміло: трирічного малюка вдома не залишиш, але п'ятнадцятирічному підліткові няню наймати пізно. Як же зрозуміти, коли прийшов той самий час, коли дитину без страху можна залишити за старшого? Психологи сходяться на думці: єдиного віку тут не існує. Однак є вікові рамки, які переступати небажано.
«Приблизно в 9-10 років дитина може бути психологічно готовою залишатися без нагляду. У цьому віці у нього розвивається мислення, здатність аналізувати і адаптуватися до ситуації, - розповідає психолог, викладач кафедри практичної психології Маріупольського державного університету Анастасія Вагабова. - Уявімо, в будинку сталася нетипова ситуація - є можливість взяти телефон і швидко зателефонувати мамі. Але, як правило, в п'ять років дитина не здогадається цього зробити, а старші діти - зможуть».
В першу чергу дитина, яка залишається вдома одна, повинна володіти цілим рядом навичок. Як мінімум чітко розуміти межі, за які переступати не можна: не відкривати незнайомим двері, не грати з розетками та вогнем. Важливо, щоб дитина розуміла, як працюють газ і електроприлади.
«Батьки не тільки повинні пояснити всі ці правила, а й створити в будинку безпечний простір, простежити, як дитина готова виконувати доручення. Він повинен вміти себе обслужити: самостійно вмитися, дістати і розігріти суп, прибрати свої іграшки », - вважає Анастасія Вагабова.
Крім того, приблизно в сім років дитині варто купити телефон, щоб в разі чого вона могла швидко зателефонувати дорослим.
Підготуйте ігри, задайте питання
Також батьки повинні звертати увагу на поведінку дитини в різних ситуаціях. Починає вона шукати дорослого, якщо його не виявляється з ним поруч? Нервує при закритих дверях або в темряві? Злякається, якщо раптом відключать електроенергію і згасне світло? Але головне - питати у самої дитини, чого вона хоче і як себе почуває. Перш ніж йти з дому, поцікавтеся, чи не боїться вона залишатися наодинці? Якщо почуєте категоричне «Ні», не варто кидати дитину - в такому стані з нею може статися все що завгодно.
«Батьки часто користуються небезпечним способом - включили гру або мультик на телефоні, дали дитині і думають, що вона далі з цього місця не зрушиться. Це неправда - у дітей до 14 років дуже бурхливо розвинена фантазія. І з будь-якого небезпечного заняття вона може придумати гру, яка закінчиться плачевно», - пояснює психолог.
Тому важливо, йдучи з дому, підготувати для дитини кілька цікавих ігор. У неї не повинно бути часу нудьгувати і винаходити собі розваги самостійно.
З п'яти років - більше свободи
Як зробити дитину самостійним? Відповідальні батьки розвивають це якість поступово. З п'яти років вже можна давати дітям більше свободи.
«Якщо ми звернемося до вікової психології, побачимо, що дитині в маленькому віці дуже потрібна мама, а вже після трьох років вона прагне все зробити сама: одягнутися, піднятися по сходах. Потрібно не забороняти дитині пробувати, щоб у неї не зникла ініціативність. У п'ять років вона повинен розширювати свій простір безпеки - давайте їй можливість грати наодинці, а самі спостерігайте з боку», - розповідає Анастасія Вагабова.
Головна рекомендація для батьків - відразу не йти надовго. Залишати дитину на самоті потрібно поступово.
«Почніть з нетривалої відсутності і з кожним разом збільшуйте проміжок. Спочатку мама йде викинути сміття, потім в магазин. Коли повертаєтеся, дивіться на стан дитини - стривожена вона або спокійна, чи кликає вас, запитайте, як вона відчуває себе в цей час», - пояснює психолог.
Деякі мами і тата роблять нечесно, кидаючись фразами: «Я скоро буду», «Ось збігаю на п'ять хвилин і повернуся». Коли ви йдете з дому, дитина повинна точно знати, куди і навіщо ви йдете і коли плануєте повернутися. Інакше перебувати вдома одній їй буде некомфортно. За хорошу поведінку заохочуйте дітей і хваліть: вони повинні знати, що добре впоралися.
Не хочу з нянею, хочу з тобою
Бувають випадки, коли мама залишає малюка з бабусею або нянею, але дитина (особливо це стосується маленьких дітей) закочує істерику. Вона хоче бути тільки з мамою, і більше ні з ким іншим. Анастасія Вагабова пояснює: зазвичай це відбувається в сім'ях, де мама занадто прив'язала дитину до себе і не створила для нього інше коло спілкування:
«Буває, що у мами закінчується декрет, і вона віддає дитину бабусі. А син або дочка звикли бути тільки з нею. Звичайно, у них буде істерика. Передавати малюка іншим родичам потрібно поступово, щоб він до цього звик».
Зовсім інша ситуація, коли з дитиною залишається няня. Для неї це, по суті, чужа людина, якій вона не довіряє. Щоб малюк не боявся проводити час з новим вихователем, привчайте його поступово.
«Спочатку просто запросіть няню в гості, і день-два побудьте з нею разом поза робочим часом. Так дитина побачить, що у мами з нянею довірчі відносини і немає ніякої загрози. У дітей добре працює механізм наслідування - він теж почне ставитися до няні добре », - радить психолог.
З цієї ж причини прагніть не турбуватися, коли залишаєте дитину вдома. Якщо переживає мама - дитина теж буде нервувати.
Довіряй але перевіряй
Залишається одне питання: як перевірити, що, перебуваючи вдома, школяр дійсно займається, а не грає на планшеті з друзями? Існує безліч програм для батьківського контролю. Наприклад, додаток від Google Family Link дозволяє відстежити, скільки годин дитина проводить в смартфоні, які програми відкриває, що викачує або збирається купити в Google Play. Батьки можуть віддалено заборонити завантаження підозрілого контенту, обмежити час використання інтернету, блокувати телефон на ніч або в будь-який інший час. Незалежно від думки дорослих, Family Link самовільно відрізає користувачам молодше 13 років доступ до сервісів YouTube. Також є програми, які показують, де в даний час знаходиться ваша дитина, і відстежують його пересування по локації.
Батьківський контроль можна встановити не тільки на телефоні. Виробники Smart-телевізорів, наприклад, заклали можливість установки PIN-коду: на будь-який додаток в онлайн-мережі (YouTube, мережеві ігри, соціальні мережі); на конкретну телепередачу/фільм або канал. Ви можете встановити конкретну кількість часу, протягом якого дитина може дивитися телепередачі, або захистити дітей від випадкового перемикання на канал, який не відповідає їхньому віку.
Фото з відкритих джерел. Коли прийде мама? Щоб діти не боялися залишатися вдома самі, завжди пояснюйте їм, куди йдете і в який час плануєте повернутися.
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден (на)