Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Охороняти інтереси кредиторів

Людмила Кудріна
13сер'21 11:53

Президент України підписав закон про вдосконалення механізмів виведення банків з ринку

Новий закон, прийнятий Верховною Радою України і підписаний Володимиром Зеленським, націлений на збереження активів банку, який виводиться з ринку, запобігання втраті його майна, задоволення вимог якомога більшої кількості кредиторів. Це зменшить витрати держави на неплатоспроможні банки.

Проблема, яка потребує вирішення

У пояснювальній записці до документа міститься відсилання до 2014 - 2015 років, коли окупація Криму та окремих районів Донецької та Луганської областей України спровокувала глибоку економічну кризу. Падіння виробництва супроводжувалося декількома хвилями значної девальвації гривні та банківською кризою, що стало причиною масового відтоку депозитів і банкрутства 96 банків.

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) в процесі ліквідації банків виявив факти нанесення кредиторам шкоди на суму, що перевищує 120 млрд гривень. А також - понад 700 пов'язаних з банками осіб, щодо яких є підстави стверджувати, що їхні дії або бездіяльність завдали такої шкоди.

Серед найбільш типових операцій - кредитування пов'язаних з банками осіб на неринкових умовах. Деякі позичальники були новоствореними підприємствами; кредити видавалися під забезпечення «сміттєвіх» цінних паперів; відсоткові ставки встановлювалися нижче ринкових. А в подальшому ці особи виводили кредитні кошти за кордон, на рахунки нерезидентів України.

При цьому вітчизняне законодавство наділяє ФГВФО правом звернутися до пов'язаних осіб, що завдали шкоди, про задоволення за рахунок їхнього майна вимог кредиторів і вкладників. А у разі відмови - звернутися до суду. Однак чинний на сьогодні механізм не є достатньо ефективним.

Подальшого вдосконалення потребують також процедури, спрямовані на збереження активів банку і визнання нікчемними певних угод.

Що пропонується?

Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення механізмів виведення банків з ринку і задоволення вимог кредиторів цих банків» пропонує шляхи вирішення проблеми.

Згідно з документом, ФГВФО може ініціювати виробництва в іноземних і міжнародних судах про стягнення шкоди, заподіяної банку внаслідок націоналізації або експропріації майна банку; реквізиції, руйнування, пошкодження або знецінення майна банку через військові дії, збройні конфлікти і громадські заворушення.

Крім того, документ визначає правові підстави для відшкодування збитків особою, яка заподіяла шкоду банку та кредиторам, а також особою, яка одержала в результаті таких дій майнову вигоду. Зокрема, передбачається можливість добровільного відшкодування такого збитку.

Також уточнюються процедури виведення неплатоспроможного банку з ринку, ліквідації банків, повноваження ФГВФО тощо.

Законом також уточнено перелік підстав для виявлення нікчемних угод. Уточнено низку процедурних питань судового та виконавчого провадження. Ухвалення закону має сприяти збереженню активів банку, перешкоджати втраті майна та захищати права кредиторів у процесі ліквідації неплатоспроможних банків, в тому числі за рахунок коштів осіб, які завдали шкоди банку і отримали майнову вигоду.

Закон набуде чинності наступного дня після опублікування в офіційних виданнях парламенту й уряду. На цей момент документ підписаний Президентом України Володимиром Зеленським та переданий до Верховної Ради.


Ілюстрація з відкритих джерел


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)