Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

У транспорт Маріуполя заходить електронний квиток

Людмила Кудріна
19лют'21 12:30

У середині березня – на початку квітня його впровадять на автобусному маршруті №16А в якості пілотного проєкту.

Цієї весни пасажири при вході в автобус №16А, що з'єднує Лівий берег і житловий масив Західний, побачать прямо на поручнях невеликі «коробочки». Це валідатори - електронні прилади для оплати проїзду за допомогою безконтактної банківської картки або пристрою з модулем NFC (ближній безконтактний зв'язок телефону, який дозволить здійснити оплату смартфоном замість кредитки). У кого немає ні того, ні іншого, зможуть розрахуватися готівкою. Маріуполь став першим українським містом, де реалізується спільна з профільним міністерством програма. Фінансування пілотного проєкту не буде коштувати міському бюджету ні копійки.

Черговий крок у розвитку транспортної моделі

Пілотний проєкт реалізується в Маріуполі в рамках меморандуму про співпрацю, укладеного міською радою з Міністерством інфраструктури України, Державною службою з безпеки на транспорті та державним підприємством «Галузевий центр цифровізації та кібербезпеки» (ГЦЦК).

Проєкт, за словами директора департаменту транспорту і зв'язку міськради Василя Клата, включає в себе підписання договору з оператором - київською компанією «Смарт-Тикет Технолоджи», рекомендованою ГЦЦК. Планується встановити 40 валідаторів на 10 автобусах маршруту №16А: по три стаціонарних і одному мобільному валідатору для кондукторів у кожній машині.

Оплата проїзду буде здійснюватися двома методами. Перший: безконтактний електронний за допомогою банківської платіжної картки або пристрою з модулем NFC (телефону, годинника, інших гаджетів). Другий: готівковими коштами з кондуктором.

Василь Клат розповів, що валідатори почнуть встановлювати буквально на наступному тижні, а з середини березня - на початку квітня вони вже будуть застосовуватися.

Проведення пілотного проєкту підтримав своїм рішенням виконавчий комітет Маріупольської міськради. 

Міський голова Вадим Бойченко підкреслив: «Впровадження електронного квитка - це важливий і перспективний проєкт розвитку транспортної інфраструктури та транспортної моделі Маріуполя. Те, що зроблено нашим містом у цій сфері, мало хто зробив в Україні. Ключове: на сьогодні 80% пасажиропотоку - це комунальний транспорт. Після проведення пілотного проєкту ми поетапно будемо впроваджувати електронний квиток у всьому комунальному транспорті Маріуполя».

При реалізації проєкту буде проведено аналіз пілотної експлуатації та на його підставі підготовлена ​​доповідь міського голови для прийняття рішення про подальше впровадження електронного квитка в міському пасажирському транспорті.

Прості правила

У коментарі для «ПР» Василь Клат розповів, як буде працювати нова система. Валідатор, встановлений на поручні автобуса, буде пов'язаний з центром ГЦЦК і платіжними банківськими системами. Якщо у пасажира є безконтактна банківська карта або в його телефоні, годиннику, гаджетах є NFC, він може розрахуватися за проїзд, приклавши цю карту або пристрій до валідатора. Плата за проїзд списується автоматично.

«Впровадження електронного квитка - це важливий і перспективний проєкт розвитку транспортної інфраструктури та транспортної моделі Маріуполя. Те, що зроблено нашим містом у цій сфері, мало хто зробив в Україні. Ключове: на сьогодні 80% пасажиропотоку - це комунальний транспорт. Після проведення пілотного проєкту ми поетапно будемо впроваджувати електронний квиток у всьому комунальному транспорті Маріуполя», - Вадим Бойченко, міський голова Маріуполя

Контроль за оплатою проїзду здійснює кондуктор: пасажир прикладає свою карту до його мобільного валідатора, і той в режимі контролю показує, оплачено чи ні.

Директор департаменту припускає, що у багатьох пасажирів може не виявитися ні банківської карти, ні пристрої з NFC. Саме тому в рамках пілотного проєкту передбачена можливість оплати проїзду готівкою - в такому випадку кондуктор прикладає до валідатора свою транспортну карту, транзакція проходить через всі звіти і в підсумку формує дані, скільки пасажирів проїхало.

Якщо пасажир відноситься до пільгової категорії, він пред'являє посвідчення, і кондуктор прикладає до валідатора свою пільгову транспортну карту.

У процесі пілотного проєкту можна буде встановити, скільки пасажирів скористалося безготівковою та готівковою формою оплати та скільки проїхало пільговиків.

«Зрозуміти, як діє система, не викликає ніяких труднощів. На сьогодні в Маріуполі вже близько однієї тисячі осіб на добу користуються електронним квитком за допомогою QR-коду», - розповів для «ПР» Василь Клат.
Піти від «зайців» і підроблених документів

Впровадження електронного квитка має на меті підвищити комфорт транспортних послуг і забезпечити їхній належний облік, ефективно використовувати кошти бюджету при компенсації реальних витрат на пільгові перевезення.

«Електронний квиток дозволить заощадити кошти бюджету, піти від «зайців» і підроблених посвідчень на право пільгового проїзду, які зараз можна купити на будь-якому ринку і показати кондуктору. У перспективі мова йде про впровадження цифрового посвідчення, пов'язаного з базою. Ми йдемо до прозорості транспортних послуг і конкретної кількості пасажирів, у тому числі пільгових категорій», - зазначив Василь Клат.

За його словами, пілотний проєкт може тривати від одного до п'яти місяців, це залежить від працездатності системи.

«Самим розробникам - ГЦЦК - потрібно зрозуміти, як буде діяти їх процесинг у міському пасажирському транспорті. Вони його вже випробували на залізничному й авіатранспорті; на комунальному - в Маріуполі впроваджується вперше», - розповів директор департаменту.

Під час пілотного проєкту належить оцінити всі можливі фактори впливу, в тому числі реакцію з боку пасажирів.

Перебуваючи в Києві, купити квиток до Маріуполя і заздалегідь оплатити проїзд у метро

Процесинг, розроблений ГЦЦК, дає можливість впровадити електронний квиток у міському пасажирському транспорті по всій країні. У перспективі це дозволить сформувати єдину уніфіковану систему електронних квитків на весь транспорт.

Така система, за словами Василя Клата, давно й успішно зарекомендувала себе в більшості цивілізованих країн світу. Над впровадженням концепції Smart ticket в Україні працюють Міністерство інфраструктури спільно з ГЦЦК, «Укрзалізницею» й авіакомпанією SkyUp.

Концепція така: пасажир вибирає маршрут, а система Smart ticket пропонує оптимальний спосіб переміщення та погоджує рух із використанням різних видів транспорту. На будь-який вид транспорту по всій країні знадобиться лише один QR-код. Система пов'язує авіатранспорт із наземним і підземним і дає можливість придбати квиток безпосередньо перед виїздом.

«Перебуваючи, наприклад, у Києві, пасажир купує квиток до Маріуполя. Він задає точку, і йому прокладають маршрут руху починаючи від готелю, де проживає; в телефоні з'являється QR-код. Пасажир заходить в метро, ​​прикладає до валідатора QR-код, турнікет його пропускає, гроші надходять Київському метрополітену. А далі - приїжджає в аеропорт, прикладає QR-код, гроші надходять авіакомпанії. Прилітає в Маріуполь - колись же в нас запрацює аеропорт - сідає в автобус, знову прикладає QR-код, гроші надходять Маріупольському трамвайно-тролейбусному управлінню. Пасажир спокійно приїжджає додому, використовуючи єдиний ланцюжок Smart ticket», - розповів Василь Клат.

Поки така система здається фантастикою. Але ще пару років тому нам здавалися серією фантастики муніципальні плани оновлення міського пасажирського транспорту, обладнання зупинок електронними табло, відстеження руху автобусів у своєму телефоні в реальному часі. Сьогодні все це вже звична для городян реальність. Черга - за електронним квитком.


Фото з відкритих джерел: Раз - і все. Оплата проїзду за допомогою валідатора незабаром стане повсякденною для маріупольських пасажирів

 

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)