«Приазовський робочий» вже розповідав про унікальний проєкт - будівництво інноваційного університету «Метінвест Політехніка» в Маріуполі. Це перший в Україні недержавний виш, в аудиторіях якого будуть вирощувати інженерів, айтішників і металургів, даючи освіту міжнародного зразка. 12-поверхову сталеву будівлю зведуть біля Міського саду - на місці старої, що стала небезпечною «заброшкою». Разом з цим майданчиком перетвориться і найстаріший маріупольський парк - до 160-річчя його планують капітально відремонтувати, і стадіон «Азовець» стане сучасним комплексом, що якісно наповнить спортивне життя городян.
Важливо: університет розмістять не в Міському саду, а поряд з ним - на місці колишнього літнього кінотеатру, який межує з парком.
Заступник міського голови Сергій Захаров розповідає: «Міський сад займає дев'ять гектарів. Будівля, замість якої побудують виш, не розташована на території парку. Вона - у приватній власності. Дуже добре, що знайшовся інвестор, який викупив занедбаний будинок і побудує тут університет. «Заброшек» у місті і без того багато. Тим паче що це дасть поштовх розвитку вищої технічної освіти, і тисячі наших дітей залишаться отримувати якісну освіту в Маріуполі».
Колишній літній кінотеатр - назва ностальгічно красива, але ті, хто часто гуляє поруч з «заброшкою», знають, що являє собою будівля. З першого погляду зрозуміло: туди краще не заходити. Побудовано її було в 1960 році, і літнім кінотеатром вона була не так вже й довго. До недавнього часу будинок служив складом, всі підсобні приміщення захаращені побутовим сміттям, продуктами життєдіяльності асоціальних особистостей, які регулярно туди навідуються. Маріупольці кажуть: в темну пору доби там стало страшно проходити повз.
Проблему таких забутих-закинутих приміщень потрібно вирішувати. Склад аварійний і відновленню не підлягає. Оптимальне рішення - демонтаж і спорудження на його місці нового будинку.
«Кращого рішення, ніж університет, і придумати годі, - вважає Надія, зазначаючи, що дуже любить місто і радіє позитивним змінам у Маріуполі. - Це ж буде не черговий ресторан, не казино, а центр науки! Університет з можливостями для наших дітей. Це чудова новина!»
Для Метінвест Політехніки побудують навчальний корпус зі скла та сталі, а для його студентів -кампус за дизайн-проєктом нідерландського архітектурного бюро MASA Architects архітектора зі світовим ім'ям Хірокі Мацуура.
Використання металу в архітектурному проєкті дозволить зробити університет по-сучасному витонченим - такий ефект досягається завдяки архітектурним елементам - консолям. Директор компанії DC Evolution Андрій Рижиков, який займається проєктуванням вишу, розповідає: «В Україні сталевих будівель дуже мало, хоча це європейська практика. Вони мають багато плюсів: це і швидкість будівництва, і екологічність - сталь на 100% переробляється». На першому поверсі університету з'явиться найбільший в Маріуполі суспільний простір, який можна буде використовувати для міських заходів, а на останньому - зберуть унікальну бібліотеку. Будівництво будівлі Метінвест Політехніки планують закінчити в 2022 році.
Відзначимо, при будівництві вишу ділянка під головний корпус не збільшується, дерева для його будівництва знищувати не будуть! Університет займе обмежену територію, і це ніяк не вплине на долю парку, нове сусідство піде всім на користь. Разом з новим корпусом місто отримає також студентський гуртожиток і сучасний реконструйований стадіон «Азовець».
Під час проведення робіт територія ділянки будівництва буде огороджена. Там будуть виконуватися всі норми техніки безпеки, шум не перевищить допустимих меж. Відпочиваючі як зазвичай зможуть гуляти територією саду та відпочивати біля моря.
«Якщо оцінювати європейський досвід, видно, що дуже часто корпуси університетів будують недалеко від парків, і при цьому кожен простір живе своїм життям, не порушуючи загальної гармонії. У Маріуполі також вийде ідеальне поєднання парку і нового університету», - вважає Андрій Рижиков.
Пройдемося доріжками Міського саду. Маріупольці люблять його за тишу й самітність, близькість до моря й високі розлогі дерева. Але сьогодні він немов зійшов зі старої листівки з написом «Жданов, 1985 рік». У сучасному розвиненому Маріуполі він виглядає недоглянутим, якщо порівняти з яскравою «Веселкою», затишним Театральним сквером, його краса блякне.
Подивіться під ноги - кілька шарів старого асфальту. Він потріскався та вкрився зморшками - тут і там нібито сліди землетрусів, старі ями, вибоїни, «порізані» ділянки.
Далі більше. У будь-якій частині парку ми знаходимо залишки давно минулої епохи. Ось знаменита «клітка», де колись танцювала маріупольська молодь. Тепер там порожньо і глухо, а на старе дискотечне коло сучасний підліток подивиться хіба що з жалем.
Давно пора оновити фонтан. Кругла чаша, в якій купаються голуби, потріскалася та постаріла. Сучасні лазерні шоу тут навіть «не світять». А погляньте на ігровий майданчик з атракціонами. Дітям, які краще нас розбираються в нових технологіях, навряд чи ще цікаві проржавілі паровозики. Поруч, біля покинутого кінотеатру, де побудують університет, звалені в купу машинки, що віджили своє. Цей транспорт уже ніколи нікуди не поїде.
У самому парку хорошої комплексної реконструкції не було ніколи, спроби змін швидше додавали хаосу. Тому в одному кутку жовта підкова, яка ще наче тримається, в іншому - ажурний місток. Хіба, гуляючи в парку, ви не задавалися питанням: коли ж його приведуть до ладу? Пора задуматися про єдину архітектурну концепцію.
Щоб вдихнути у Міськсад свіжий подих, красу природи та класичної архітектури, потрібно поєднувати з сучасними футуристичними будівлями. Так роблять у кращих парках світу. Тоді ми зможемо зберегти шарм поважного віку Міського саду і привнести новизну в його історію. Так вважають і сучасні архітектори, і самі жителі міста.
Маріупольчанка Наталя, яку ми зустріли в парку, поділилася думкою: «Я люблю Міський сад - це парк мого дитинства. Ходжу по доріжках і згадую, як бігала тут маленька. Але, знаєте, моя десятирічна донька вже не поділяє захоплення. Їй більше подобається нова площа Свободи, «Веселка», а в Міському саду їй вже не так цікаво».
Інші перехожі підтверджують.
«Парк красивий, але міняти його потрібно. Тут би плиточку покласти, клумби зробити більш пишними, фонтан новий - буде красиво, - вважає маріуполець Ігор. - А ще я впевнений, що будівля університету, яка буде поруч з Міським садом, нарешті приверне сюди гостей міста, туристів і молодь. Студенти будуть гуляти після пар, ходити на побачення, тут закипить життя».
Найцікавіше в цьому питанні - консультувати молодих людей. Десятикласниці Настя і Карина вже чули про будівництво університету. Дівчатка замислюються про вступ і відкриттю нового вишу раді.
«Це класне місце для університету! Я б хотіла вчитися тут, у центрі. А після пар можна гуляти з друзями», - мрійливо каже Настя. Запитуємо: чи подобається парк зараз? Дівчата знизують плечима. «Звідси зручно спускатися до моря, - міркує Карина. - Хотілося б чогось більш красивого й сучасного».
Так і буде. Кожен при бажанні може стати дизайнером улюбленого парку - пропонуйте. Як розповідає заступник міського голови Сергій Захаров, новий парк реконструюють після завершення будівництва університету: «Група Метінвест готова розробити проєкт і відремонтувати Міський сад так, як вважатиме за потрібне громада. Ми знаємо, що жителі хочуть, щоб відновили його історичний вигляд. Вже є ідея відтворити старовинний фонтан «Чотири сезони», який колись прикрашав сад. Він стане новою родзинкою Маріуполя».
Зараз міська влада продумує варіанти реконструкції парку. У проєкті будуть передбачені і сучасні дитячі майданчики, і затишні зони відпочинку, і нові цікаві рослини. Зелені газони вкриють «килимом» доріжки Міського саду. Парк може стати саме таким, яким ми його побажаємо бачити. У нас є унікальна можливість визначити, яким зустріне своє 160-річчя найстаріший парк міста.
Світлина Аліни Комарової: Ремонту не підлягає. Будівлю колишнього літнього кінотеатру поряд із Міським садом відновити неможливо, єдине рішення - демонтаж.
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден (на)