Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Паспорт, ID-картка, смартфон - ось мої документи

30кві'21 09:06

Україна стала першою державою в світі, в якій електронні паспорти мають таку ж юридичну силу, як і паспорт-книжка та ID-картка. Верховна Рада ухвалила відповідний законопроєкт, а в квітні Президент України Володимир Зеленський підписав його.

Положення, що стосуються е-паспортів, вступлять в силу 23 серпня цього року.

Ви можете вибрати, який паспорт використовувати

Міністерство цифровий трансформації України запустило додаток «Дія» в 2019 році. Функцію цифрових паспортів туди додали рік тому - з того часу у додатку відображається основний набір документів людини. До недавнього часу вони не могли служити абсолютною альтернативою оригіналам і приймалися як посвідчення особи далеко не завжди і не всіма.

30 березня Верховна Рада схвалила в другому читанні законопроєкт №4355. Він передбачає внесення низки змін до вже існуючого Закону «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».

Головні зміни торкнулися визначення самого терміну «е-паспорт» (електронний паспорт) і його юридичної сили. Е-паспорт - це паспорт громадянина України у формі електронного відображення інформації, яка міститься в паспорті громадянина України у формі карти. Іншими словами, щоб у додатку «Дія» з'явився цей самий цифровий документ, потрібно мати пластикову ID-картку. З закордонним паспортом та ж ситуація - він буде відображатися в смартфоні, тільки якщо оформлений у вигляді біометрії.

Найважливішу зміну внесли до статті 14 вищезгаданого закону. У пункті 1 зазначено наступне: е-паспорт і е-паспорт для виїзду за кордон пред'являються замість і без додаткового пред'явлення паспорта громадянина України. Однак це не стосується в'їзду-виїзду на окуповані території і перетину державного кордону.

Цифровими документами в смартфоні користуються також у Польщі, Південній Кореї, схожі проєкти впроваджуються в Великобританії, Фінляндії, США. Але саме Україна першою в світі прирівняла е-паспорти до класичних «книжок» і карток.

«Користувачі «Дії» більше не зіткнуться з ситуаціями, коли цифровий паспорт не приймають. Це не просто важлива подія в історії сучасної України, а й унікальний світової кейс, яким можна і треба пишатися», - сказав віце-прем'єр-міністр - міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Більше ніякої тяганини

У вересні 2021 року Україна почне входження в режим «без паперу» - державні органи не зможуть вимагати паперові документи замість цифрових, якщо вся необхідна інформація міститься в реєстрах.

У маріупольському ЦНАП з 340 адмінпослуг близько 70% можна отримати, скориставшись «Дією». Для інших поки потрібен оригінал документа

Також стане простіше надавати копії своїх документів. Наприклад, щоб надати копію паспорта, досить натиснути на екран смартфона і пред'явити штрих-код, що висвітився. Так само можна і перевірити справжність документа - просто показавши QR-код, який генерується, як тільки ви натиснете на документ у додатку.

Крім того, легалізація електронного паспорта уможливить зміну реєстрації місця проживання онлайн - змінити прописку можна буде в самому додатку за 10-15 хвилин. Це чи не найбільше, але точно найпопулярніше нововведення, яке Мінцифра планує запустити найближчим часом.

Питання безпеки

Опитування, проведене «Приазовським робочим», показало, що багато маріупольців мають насторожене ставлення до електронних паспортів - у першу чергу, через сумніви в надійності збереження своїх даних.

З цим же запитом ми звернулися до Міністерства цифрової трансформації України, де нас запевнили: користуватися додатком «Дія» абсолютно безпечно завдяки тому, що він не зберігає дані, а лише відображає їх у реєстрі.
«Архітектура «Дії» вибудувана таким чином, що на серверній частини взагалі не здійснюється збереження персональних даних користувача. При цьому інформація в каналах передачі даних передається в зашифрованому вигляді, а на деяких етапах використовується подвійне шифрування. Серверна частина системи розгорнута в хмарній інфраструктурі, яка має необхідні сертифікати безпеки, в тому числі КСЗІ (Комплексна система захисту інформації. - Прим. «ПР»). Також «Дія» пройшла ряд позитивних аудитів - як приватних, так і державних», - розповіли в Мінцифрі.

Щоб довести «непробивність» додатка, Мінцифра в грудні минулого року запропонувала «білим» хакерам з усього світу зламати за винагороду в мільйон гривень тестову (що не містить особистих даних користувачів) версію «Дії». Це не вдалося нікому - тільки кілька хакерів отримали нагороду в 250 доларів за виявлення дрібних, що не впливають на безпеку помилок. Їх тут же виправили.

Ну а якщо ваш телефон загубиться, то це також не означає, що ваші документи потраплять до рук недоброзичливця. Варто ввести неправильний пароль три рази поспіль, і авторизуватися в додатку доведеться заново, а для цього потрібен доступ до мобільного банкінгу. Щоб не полегшувати зловмисникам завдання, пам'ятайте: свої паролі, особливо від банкових додатків і соцмереж, краще не зберігати на самому пристрої та нікому не повідомляти, а також не підбирати простих і очевидних паролів на зразок чотирьох однакових цифр або року народження.

Сьогодні майже всі адмінпослуги доступні з «Дією»

У маріупольському Центрі надання адміністративних послуг додатком «Дія» користуються з осені 2020 року. За словами заступниці директора ЦНАП Ольги Цехової, з 340 адмінпослуг близько 70% можна отримати, використовуючи додаток «Дія». Решта вимагає оригіналу документів.

«Реєстрація нерухомості, бізнесу, юридичної особи, будівельні повідомлення та багато іншого - для цих послуг нам досить засвідчити особу людини через додаток «Дія». Тому що в цих випадках подача в пакеті документів копії паспорта не передбачена. Те ж стосується і видачі всіх документів, у тому числі й довідки про місце реєстрації. Але якщо людина хоче змінити реєстрацію місця проживання, то для цього вже знадобиться класичний паспорт», - пояснює Ольга Цехова.

У ЦНАП пояснюють: аби «Дія» запрацювала до 23 серпня в повному обсязі, необхідні зміни у профільному законодавстві, яке стосується конкретних адмінпослуг. І час. Закон, що регулює реєстрацію місця проживання, передбачає, що документ, що засвідчує особу, подається в оригіналі. А паспорт у додатку буде вважатися оригіналом, тільки коли законопроєкт вступить у силу, тобто в кінці літа поточного року.

До того часу в ЦНАП готують технічну базу: розробляється технічне оснащення, на ProZorro виставлена ​​закупівля сканерів, які дозволяють зчитувати штрих-код е-паспорта і ділитися копією документа через смартфон. «Влітку ми запустимо цей набір послуг у повній мірі, - говорить Ольга Цехова. - Адмінпослуги, які не вимагають оригіналу ІПН і паспорта, можна отримати вже зараз. У телефонах наших співробітників і корпоративних смартфонах встановлена ​​«Дія» для ідентифікації достовірності паспорта в додатку користувача».

За крок від цифрового держави. Легалізація е-паспортів дозволить перевести всі держпослуги в онлайн і отримати їх через додаток або портал «Дія».

Світлина Аліни Комарової

Чи потрібні маріупольцям е-паспорти

Як ставляться жителі міста до нового закону, чи користуються електронними документами і чи вірять у надійність додатка «Дія»?

Наталя Саламатіна, приватна підприємниця:

«Я скачувала «Дію», коли мені потрібно було оформити виплати - це єдиний досвід використання. Розглядаю електронний паспорт, скоріше, як доповнення, ніж як альтернативу - стану користуватися, якщо буду впевнена, що його точно будуть всюди приймати. Але навряд чи я повністю перейду на електронні документи».

Тетяна, держслужбовиця:

«Мої діти активно користуються цифровими документами, особливо водійськими правами. Вони знаходять це зручним, проблем з додатком ніяких не виникало. Мені ж поки воно просто не потрібно - водійських прав у мене немає, а паспортом-книжкою мені користуватися комфортніше».

Єлизавета, веб-розробниця:

«У контексті діджиталізації України я позитивно ставлюся до цього явища. Але мене бентежить те, що людині необхідно отримати ID-картку, аби користуватися усіма можливостями «Дії». ID-картку я отримувати не хочу, а без неї не бачу необхідності в додатку. Крім цього, мені не вистачає впевненості в безпеці своїх даних».

Олена, держслужбовиця:

«Це здорово, що Україна стала першою державою в світі, яка прирівняла електронні документи до паперових оригіналів, але я не поспішаю скористатися цією послугою. Хочу почекати і переконатися в тому, що механізм робочий, що паспорт всюди приймають без проблем. Втім, багато моїх знайомих користуються «Дією», але я поки не знайома з додатком».

Сергій Халайджі, приватний підприємець:

«Я не знав про те, що в телефоні можна зберігати документи, які мають хоч якусь юридичну силу. Здається, це добре. Але я собі не стану нічого завантажувати: навіщо? Для зручності? Ну може бути. Не знаю, як-небудь потім про це подумаю».

Розмовляв Олег Рисьєв, світлини Аліни Комарової

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)