Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022


22січ'25

середа

Пернаті поза законом

Еліна Прокопчук
30лип'21 15:02

По пляжу йде «бізнесмен» з крокодилом. У рептилії рот перев'язаний скотчем, немає можливості сховатися. Діти сфотографувалися, батьки заплатили – все за звичайним сценарієм.

Багато разів ми спостерігали таку картину і розводили руками. Фотопослуги з тваринами були дозволені. Як і зміст в кафе і готелях, реклама і розваги за участю диких звірів. 15 липня Верховна Рада прийняла законопроєкт про введення в Україні стандартів Євросоюзу, що стосуються гуманного ставлення до тварин. За законопроєкт №2351 проголосували 285 народних депутатів України. Однак не всі зоозахисники залишилися задоволені нововведеннями. Що не так в законі і як усунути недоліки, розбирався «Приазовський робочий».

Для диких і домашніх

Автори законопроєкту вважають: до прийняття закону в Україні адміністративна відповідальність за жорстоке поводження з тваринами фактично не діяла. Багато норм залишалися формальними, тому що не припускали контролю і штрафів. Інші важливі правила не були закріплені.

«Наприклад, чеський закон безпосередньо забороняє демонстрацію в ЗМІ вбивства тварин. В Україні це поки дозволено. У Болгарії не можна використовувати тварин в розважальних установах і рекламі. Ця важлива стаття також відсутня в законодавстві України», – писали в пояснювальній записці парламентарії.

Закон №2351 вводить нові правила і штрафні санкції для українців. Вони стосуються і власників домашніх вихованців, і утримання диких тварин, і навіть розведення сільськогосподарських порід.

Повний перелік нововведень і штрафних санкцій читайте в законі на сайті Верховної Ради України

Так, документ передбачає заборону вбивства тварин для регулювання їх чисельності. Бездомних тварин відловлювати та присипляти незаконно. По всій Україні повинні застосовуватися тільки гуманні методи: стерилізація, вакцинація і випуск в природне середовище проживання. Потрібно сказати, що підприємства Маріуполя давно працюють за такою формулою.

Заборонено дарувати тварин як призи і премії, використовувати їх як мішені для стрільби. Закон передбачає введення відповідальності за контрабанду рідкісних видів тварин або рослин, пропаганду жорстокого поводження з тваринами. Також поновлюється практика конфіскації браконьєрських знарядь і незаконно видобутої продукції.

З тваринами більше не можна надавати фотопослуги, чотирилапих заборонено використовувати в рекламі розваг і громадського харчування. Також своїми підписами депутати звільнили тварин від полону в готелях і ресторанах. Тепер хижих птахів і звірів, отруйних змій, тварин, які занесені до Червоної книги України, заборонено утримувати в закладах громадського харчування, нічних клубах, готелях і на базах відпочинку. У будинках і квартирах їм теж не місце – порушення каратимуться законом. Є надія, що тепер ресторани, в яких на прив'язі сидить худий, зацькований ведмідь або ходить по руках маленьке тигреня, залишаться в далекому минулому. А разом з ними – і сім'ї, які замість котів і собак заводять левів і вовків.

Був жорстоким – віддай тварину

Відповідати за дотримання вимог закону буде Національна поліція. Документ вводить кримінальну відповідальність за жорстоке поводження з тваринами для всіх жителів, які досягли 14 років. Так, якщо дії зловмисника призвели до тілесних ушкоджень або смерті тварини, йому може загрожувати від одного до трьох років позбавлення волі.

Знущання, які викликали муки тварин, але не призвели до смерті або тілесних ушкоджень, тягнуть за собою штраф від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3400-5100 грн) з конфіскацією тварин. Також карається законом знищення середовища проживання тварин і рослин, занесених до Червоної книги.

Штрафи та дотримання під вартою ще не все, що чекає шкуродерів. Згідно із законом людина, яка притягувалася до адміністративної відповідальності за жорстоке поводження з тваринами, протягом року не має права їх утримувати. Тим, хто притягувався до кримінальної відповідальності, тварин заборонено заводити десять років. Цікаво одне: як поліція зможе контролювати ці норми?

Як вигулювати та прибирати?

Закон передбачає норми утримання домашніх тварин. Так, собак можна вигулювати тільки на повідці, небезпечні породи – в наморднику. Крім того, на всіх вихованців тепер обов'язково повинні бути нашийники з позначками, що ідентифікують. Це потрібно для самих господарів. Якщо Шарик загубився, його зможуть швидко повернути.

Всі собаки повинні бути зареєстровані, господар зобов'язаний прибирати за твариною під час вигулу. Ветеринарне обслуговування тварин повинно включати послуги з евтаназії, якщо страждання вихованців не можна припинити іншим способом.

За утримання собак і кішок в місцях, де це заборонено, вигул собак без повідців і намордників, а також неприбирання власником тварини його екскрементів жителям загрожує попередження або штраф від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів (170-340 грн). Також забороняється жебракувати з тваринами, залишати їх в закритому салоні автомобіля при температурі повітря більш як +20 ºС і менш як +5 ºС. Це буде прирівнюватися до жорстокого поводження.

Крім того, забороняється дресувати тварин способом, що завдає шкоди їх здоров'ю і загальному стану, залишати домашню тварину прив'язаною, якщо довжина прив'язі становить менш як 20 метрів, крім собак, що виконують сторожові функції. Для них довжина прив'язі повинна становити не менше 10 метрів. Незалежно від довжини прив'язі забороняється залишати тварину прив'язаною під дією прямих сонячних променів при температурі повітря понад +20 ºС або менш ніж 0 ºС без можливості сховатися в приміщенні або будівлі.

Важливе повідомлення для тих, хто любить прив'язувати собаку поблизу супермаркету і йти за покупками. Це тепер теж заборонено. Правило стосується будь-яких громадських місць – транспортних зупинок, магазинів і так далі.

Щоб смерть не була болісною

Як захистили сільськогосподарських тварин? Закон встановлює деякі норми й для фермерів. Умови утримання тварин повинні відповідати їх особливостям і задовольняти потреби в харчуванні, воді, сні, рухах, природної активності. Забороняється вирощування гусей і качок для отримання фуа-гра (жирної печінки) і її продажу. Умови в приміщеннях для утримання тварин або на майданчиках для вигулу повинні відповідати їх фізіологічним і видовим потребам.

Під час проведення таврування, биркування, біостерилізації, обрізання частини дзьоба, видалення або обрізання рогів та інших болючих для тварин процедур власники зобов'язані застосовувати знеболювання. Хворих, поранених, вагітних в останній третині вагітності або недогодованих тварин використовувати для роботи не можна. А потрошити, осмолювати, знімати шкіру, коптити, відокремлювати частини тіла тварин можна тільки після припинення серцебиття.

Також забороняється утримувати їх в приміщеннях, де проводиться забій тварин або висять туші. Не можна топити, використовувати електрошок і труїти тварин.

Все б добре, але…

До того ж прийняття закону, безумовно, крок позитивний, до нього залишається багато питань. Під заборону в документі не потрапили дельфінарії та цирки, там надання фотопослуг з дикими тваринами дозволяється. Контактні зоопарки теж можуть працювати.

Незрозуміло, що буде з конфіскованими за законом тваринами. Куди саме вони повинні бути транспортовані? За які кошти? У законі сказано тільки те, що порядок їх вилучення визначає Кабмін, а також до них застосовуються норми Адміністративного кодексу про вилучення речей і документів. Але хто буде за ними доглядати на практиці?

Маріупольський ветеринар Галина Лекунова вважає – перш ніж вводити правила, потрібно створювати умови:

«На жаль, часто в нашій країні не прописуються підзаконні акти, не контролюється дотримання нових правил. Щоб дійсно поліпшити життя тварин, потрібно почати зі створення матеріально-технічної бази – фінансування заказників і заповідників, навчання фахівців, створення мережі державних притулків».

Складнощі очікують і волонтерів, що займаються лікуванням і виходжуванням диких тварин. Закон забороняє утримання диких хижих птахів на приватній території. Проблему в мережі підняла волонтер Вероніка Конкова. Вона пише:

«Мало хто помітив, що в законі одним розчерком пера заборонили утримання в приватних руках, у квартирах, будинках і на присадибних ділянках хижих птахів. Люди, які внесли цей пункт, відірвані від реальності. Реабілітаційні центри та притулки повинні бути, але їх зараз практично немає. Ті, що є, не можуть прийняти всіх пернатих. Більш того, в законі не прописано, куди транспортувати вилучених тварин».

Є птахи, яких за станом здоров'я випустити на волю не можна. Вони вимагають особливого догляду, який не нададуть навіть в заповідниках з великою кількістю тварин.

«Більшість тих, хто подарував будинок і турботу не випускним птахам, – це звичайні люди, що живуть в будинках і квартирах. Але вони забезпечують своїм птахам лікування, притулок і турботу. І вони опиняються поза законом», – каже волонтер.

У будинку у неї – четверо пернатих. Вероніка розповідає:

«Один з них – сліпий сич, який вимагає уваги. У знайомої живе вухата сова з хворобами печінки. Їй не вижити без спеціального харчування і медикаментів».

Зараз зоозахисники домагаються того, щоб цю норму переглянули.

«Ні в якому разі не можна утримувати в домашніх умовах великих хижих птахів, таких як орлани, беркути. Але під категорію хижих потрапляють і невеликі пернаті – вухаті сови, боривітри, будинкові сичі, сплюшки. Вони цілком можуть жити вдома. Зараз зусилля волонтерів спрямовані на те, щоб легалізувати турботу про них. Ми хочемо домогтися того, щоб кожна людина, яка може забезпечити птиці-інваліду хороші умови, могла оформити документи на її утримання», – говорить Вероніка Конкова.

Зоозахисники вже ведуть переговори з авторами законопроєкту. За словами волонтера, робота йде і в документ вносять необхідні зміни. Цілком можливо, що скоро ми зможемо побачити нову версію закону – з поправкою всіх нестикувань.


Світлина з архіву Вероніки Конкової: Їм потрібна наша турбота. Волонтери сподіваються, що небайдужі люди й далі зможуть надавати допомогу постраждалим птахам.

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)
0.44