Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

04кві'25

п'ятниця

Перша у Лівобережжі

Людмила Черкасова
12лис'21 12:16

Спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №40 імені Євгена Міська – школа вчителів-новаторів, першопрохідник у багатьох напрямках.

Тут навчаються з математичного, хіміко-технологічного профілю: це справжня кузня кадрів для тих, чиї професії пов'язані з точними науками. Нинішнього року один із найкращих навчальних закладів Маріуполя відзначає 85-річчя.

У свій поважний вік школа знаходиться на порозі нових викликів та нових завдань, які ставлять час та реформа сфери освіти

Багато чого пережила

Коли житлова частина Лівобережного району була значно меншою за площею, у ньому з'явилася перша школа – у самому центрі, біля площі Перемоги. Вона відчинила свої двері перед першими першокласниками 1 жовтня 1936 року.

«Благословив народження нової школи її перший директор, чудова людина та педагог Євген Єлізаров, – розповідає ветеран педагогічної праці, учитель школи №40 Микола Башкатов. – З тих давніх часів школа багато що пережила. І коли проводжала своїх перших випускників на поля битв Другої світової війни, і важкий повоєнний час, коли в класах узимку було так холодно, що замерзало чорнило. Бракувало зошитів, підручників, шкільних меблів, протікав дах. Але ніщо не могло утримати учнів від невгамовного прагнення здобути знання та знайти гідне місце в житті країни. Перший випуск відбувся у 1939 році – 20 молодих людей покинули стіни школи. Багато хто з них загинув на фронтах війни».

Після закінчення Другої світової школа знову задзвеніла дитячими голосами у вересні 1946 року.

Тут працювали чудові освітяни. Чи багато існує шкіл, у яких уроки читали три заслужені вчителі України? Школа №40 може цим пишатися, і її заслужених вчителів досі, через десятки років, із теплотою згадують колишні учні: Людмилу Ганенко, Ларису Лихоносову, Олександра Лук'янова.

«Окремим розділом в історії є період з 1984 до 2005 років, коли її директором був Євген Місько, – продовжує Микола Башкатов. – Колектив школи взявся виконувати соціальне замовлення за спеціальними програмами, щоб підготувати старшокласників до вступу у виші з подальшим працевлаштуванням їх на металургійні комбінати «Азовсталь» та імені Ілліча. Таким чином, було реалізовано унікальний у країні освітній проєкт «Школа – вуз – комбінат», який сформував не одне покоління провідних спеціалістів металургійної галузі. Завдяки турботі, увазі та матеріальній підтримці керівництва та трудових колективів меткомбінатів у школі комфортно і вчити, і вчитися».

Вчителі зазначають, що важливу роль у розвитку в школі передових інноваційних ідей відіграє її нинішній керівник – директор Богдан Дужик. Під його керівництвом з 2012 року і до сьогодні реалізується проєкт «Школа успіху» з урахуванням освітньої реформи та реалізації концепції «Нової української школи».

«Секрет – у наступності»

Зі стін школи вийшло багато людей, відомих в Україні: керівники закладів освіти та медицини, педагоги, журналісти, лікарі та юристи. Вони не бояться бути першопрохідниками. Так, випускниця 1991 року Руслана Карнаушенко нині директорка першої та єдиної в Маріуполі початкової школи №36.

«У мою рідну сорокову школу завжди приходили за знаннями. Тому що сорокова – це бренд, креативність, відповідальність, це завжди на передовій освіти Маріуполя, – прокоментувала Руслана Карнаушенко. – А секрет – у наступності поколінь. Випускники ведуть сюди своїх дітей, вчителі успадковують найкращі традиції викладацької професії».

Навчили любити знання та допомогли знайти себе

85-річна історія школи – це долі тисяч хлопчиків та дівчаток, які стали дорослими успішними фахівцями.

«Звідки починається шлях до професії? У всіх по-різному. Для мене це – рідна 40-а школа, – каже директорка Маріупольського технічного ліцею Аліна Беззапонова. – Дякую долі за зустріч із моєю першою вчителькою Ганною Петрівною та іншими чудовими педагогами, які вміли спрямувати нестримну енергію дітей у потрібне русло, прищепили інтерес до нових знань. Завдяки моїм шкільним вчителям я обрала професію вчителя хімії та біології. У мене повірили, взяли на роботу до моєї 40-ї школи і знову вчили. Вчили не лише методиці, вчили терпінню та доброті, розумінню та витримці, вчили любити та творити».

Як розповів директор спеціалізованої школи №40 Богдан Дужик, зараз тут навчаються понад 550 дітей з першого по одинадцятий клас.

«У перспективі після капітального ремонту школа набуде нового вигляду та змісту: трансформується в ліцей, де навчатимуться діти з десятого класу. Профіль збережеться – математика, фізика, хімія, – наголосив директор. – Щодо проєкту ремонту, то він уже затверджений, є і кошториси, і візуалізації, і підтвердження готовності Європейського інвестиційного банку профінансувати його. Віримо, що і цей проєкт буде реалізовано, і наша школа стане ще однією прикрасою Лівобережного району».


Світлина з архіву школи: Учитель учителів. Викладачка біології Людмила Ганенко залишилася у пам'яті кількох поколінь випускників.

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)