Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Під шквалом вогню

Людмила Єрмішина
22січ'21 13:35
Трагедії маріупольського Східного вже шість років. Скільки людських життів вона торкнулася? Тридцять обірвала, десятки - покалічила, поселила скорботу, страх і відчай в тисячах сердець. Насправді той тридцятисекундний обстріл суботнім вранці 24 січня 2015 роки змінив кожного маріупольця. Журналісти «Приазовського робочого», які працювали в епіцентрі тих подій, ніколи не забудуть один з найбільш морально важких репортажів - важко підбирати слова, щоб описати весь жах події.  24 січня 2015 року назавжди залишиться одним з найтрагічніших днів в історії Маріуполя.

Безповоротні втрати

Один залп і більше сотні реактивних снарядів, які накрили своєю руйнівною силою місто, - площею ураження став густонаселений мікрорайон з 36 тисячами маріупольців. Мирні жителі в той день йшли на ринок за продуктами, прогулювалися з дітьми, поспішали на роботу. Те, як здригалася земля від потужних розривів снарядів, було виразно чути на всьому Лівобережжі. Навіть досить далеко від його східній частині в районі площі Перемоги шибки у вікнах дрижали так, що, здавалося, не витримають - такого раніше не було, хоча звуки обстрілів і стали звичними. Вже з цього стало зрозуміло, що сталося щось жахливе. Мобільний зв'язок тоді зник, але лікарі і медсестри, які в той день були не в зміні, без будь-якої команди відразу після обстрілу поспішали в свої лікарні.

З ранку і до пізнього вечора в операційних йшла боротьба за життя тяжкопоранених. Працювати було морально дуже важко, розповідали лікарі. Майже в один час почали привозити стікали кров'ю потерпілих - і бригади "швидкої допомоги", і місцеві жителі на особистих автомобілях. Всім потрібна була негайна допомога, рахунок йшов на хвилини. Врятувати всіх не вдалося - кілька людей померли вже в лікарнях міста, один з них помер від інфаркту.

На фото Аліни Комарової: Пряме влучення. Нанесений обстрілом збиток оцінили в 100 мільйонів гривень, моральний - виміряти неможливо.


Рятували тих, кого люблять більше життя

В той день загинув 31 маріуполець, 117 отримали поранення різного ступеня тяжкості. Ті, що вижили під час обстрілу дякували Богу за те, що живі, і думали не тільки про себе, а й про інших. Якщо могли пересуватися самі, їхали в лікарню своїм ходом, щоб не відривати "швидку" від пацієнтів, яким допомога потрібніше. Бабуся п'ятьох онуків Євгенія Матяш з осколком у стегні, перев'язавши у будинку рану, за кілька годин організовувала виїзд сім'ї і лише після цього звернулася до медиків. Журналісту «Приазовського робочого» постраждалі розповідали, що шок не давав відразу відчути біль - бувало, лише побачивши кров, розуміли, що поранені.

«Бачити, що відбувалося на вулиці, було дійсно важко. До цих пір картина перед очима: на землі лежить жінка, поруч - перегорнута коляска і плаче дитина повзе до мами. Серце стискається, а допомогти їм не можу, навіть не знаю, чи серйозно я поранений і чи зможу йти. Я дивлюся на них і бачу, в руці жінки мобільний, вона починає дзвонити», - розповідав «Приазовському робочому» один з потерпілих під час обстрілу Дмитро Шиман.

У деяких сім'ях обстріл забрав відразу кількох людей, жахливо, що серед загиблих двоє дітей - п'яти і п'ятнадцяти років. Мілана Абдурашитова, якій на той момент було три рочки, в той фатальний день втратила маму - вона закрила дитину своїм тілом, врятувала від неминучої загибелі. Дівчинці внаслідок важкого поранення довелося ампутувати частину ноги. Тривала реабілітація при підтримці Фонду Ріната Ахметова, в тому числі психологічна, допомогла дитині. Мілана звикла до протезу, вважаючи його частиною свого тіла, знову навчилася посміхатися, закінчила перший клас.

З 2015 року Мілана живе і вчиться в Києві. Щоліта вони з бабусею приїжджають до рідного Маріуполь. Бувають на могилі мами, відвідують найвідоміший маріупольський мурал - «Мілана», на якій та сама дівчинка обіймає ведмедика. Можливо, якщо цього літа Мілана приїде погостювати до Маріуполя, вона подивиться і оновленої площею Свободи з голубами, які як би говорять: якщо був би світ, дівчинці з муралу не випало б стільки випробувань і сліз.

Повертали життя в будинку людей

Тоді, після трагедії, Маріуполь на чотири дні поринув у глибокий траур. Поки жителі Східного приходили до тями після пережитого жаху, міська влада, містоутворюючі підприємства почали організовувати штаб з ліквідації наслідків обстрілу. Через ушкодження комунікацій весь житловий масив залишився без електроенергії, газу, води, тепла. На вулиці зима, а сотні квартир - з вибитим вибуховою хвилею склом. Пошкоджено 212 об'єктів, в тому числі три школи і чотири дитячих садки. Згоріли десятки автомобілів.

У перший же день на допомогу прийшли всі служби міста, Фонд Ріната Ахметова, меткомбінати імені Ілліча та «Азовсталь» Групи Метінвест, морський торгівельний порт, комунальні підприємства, волонтери. Гуманітарний штаб Ріната Ахметова відразу ж направив до Маріуполя медикаменти і все необхідне для лікування поранених і взяв під повний супровід 71 дорослого та 9 дітей, які потребували нагального лікування.

У перші ж години трагедії на місце приїхали керівники металургійних комбінатів імені Ілліча та «Азовсталь» Юрій Зінченко і Енвер Цкітішвілі, а також Вадим Бойченко, який тоді працював директором з персоналу та соціальних питань на меткомбінаті імені Ілліча. Найпершим стихійно виниклим центром допомоги постраждалим стало подвір'я храму святого Володимира, де рятувальники в той же день встановили тридцятимісцевий намет. Вже після обіду туди потягнулися люди. У вишикувалися чергах стояли хто за плівкою, хто за ковдрами. Потрібно було протриматися до тих пір, поки не з'являться скла - в такій кількості їх у місті не було, везли з усієї України. Щоб тимчасово теплоізолювати житла, Група Метінвест виділила 100 тис. кв. метрів будівельної плівки. Її масове виробництво запустили на меткомбінаті імені Ілліча. Металурги щодня роздавали постраждалим поліетилен, на прохання жителів допомагали затягти їм вікна.

За три місяці ремонтні бригади металургів засклили вікна більш ніж в 1536 квартирах, на що знадобилося 9 тис. кв. метрів скла. Було виконано ремонт в 31 приватному житловому будівництві, чотирьох дитячих садах (№47, 165, 42, 160) і двох школах (№5 і №57). Всього над відновленням Східного щодня трудилася тисяча співробітників металургійних комбінатів, а також 46 активістів громадської спілки «Зелений центр Метінвест».

Допомагати у відновленні Східного приїжджали співробітники підприємств Групи Метінвест з інших міст України. Сума витрачених коштів на реконструкцію постраждалих будівель склала понад 7 млн ​​грн. Ще більш 2 млн грн підприємства перерахували жителям житлового масиву, які вирішили самостійно відновлювати своє житло.

Вина доведена, суд відбувся

Безумовно, 24 січня 2015 року - одна з найбільших трагедій за весь період конфлікту в Донбасі. Відразу в день обстрілу, який був кваліфікований як теракт, г Міністерства внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив про затримання корректировщика вогню. Міністр також зазначив, що українські військові знищили чотири з шести «Градів» разом з бойовими розрахунками, які атакували місто.

Суд визнав винним по ст. 258-4 ч. 1 «Сприяння вчиненню терористичного акту» і ст. 263 ч. 1 «Незаконне зберігання зброї» Кримінального кодексу України маріупольця Валерія Кірсанова. Коригувальник обстрілу Маріуполя був засуджений до дев'яти років в'язниці. Так як Кірсанов з 2015 року перебував у СІЗО, а по «закону Савченко» один день вважається за два, то на свободу він вийшов 15 серпня 2019 року. Група маріупольців зустріла його криками «Вбивця!», «Як тобі спиться?», його облили зеленкою. Кірсанов заявив, що не вважає себе винним.

* * *

24 січня жителі міста зберуться на Східному біля меморіалу загиблим, щоб вшанувати їх пам'ять. Війна в Україні йде вже майже сім років, і кожен маріуполець, пам'ятаючи про трагедії Східного, мріє про одне - скорішого мируі на нашій землі.

На фото Аліні Комарової: «Світлій пам'яті мирних жителів». До меморіалу знову покладуть квіти - той день залишиться назавжди в серцях маріупольців.



Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)