Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Поставити колекторів у межі розумного

Людмила Кудріна
05лют'21 14:03

Новий законопроєкт спрямований на захист споживачів при врегулюванні простроченої заборгованості

Фейкові запрошення в суд, загрози в будь-який час дня і ночі, липові виконавчі листи на вилучення квартири - арсенал засобів «нижче пояса», до яких вдаються колектори, вельми багатий. Прийнятий Верховною Радою України в першому читанні законопроєкт має на меті захистити права боржників і обмежити доступ до ринку недобросовісних колекторів.

Ніяких «повідомлень про виселення», або етика поведінки з боржником

Взяті у банків кредити необхідно повертати - це аксіома, яка ні у кого не викликає сумнівів. Але вельми сумнівними бувають методи, до яких вдаються при вибиванні боргів. Колекторська діяльність, як про це йдеться в пояснювальній записці до законопроєкту, нерідко межує з порушеннями законодавства, включаючи кримінально карані дії. Колектори часто вдаються до жорсткого психологічного тиску, причому не тільки на боржників, а й на їхніх родичів, на сторонніх осіб, які без їхнього відома і згоди виявилися поручителями по кредиту.

У той же час на сьогодні чинне законодавство не містить чітких правил поведінки і взаємодії з боржниками. Цю прогалину покликаний заповнити проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту боржників при врегулюванні простроченої заборгованості».

На сьогодні в Україні налічується понад 200 колекторських компаній. В умовах, коли кількість проблемних кредитів банків та інших фінансових установ тільки зростає, законопроєкт, що встановлює правила поведінки як для кредиторів, так і для колекторів, особливо актуальний.

Зокрема, під час врегулювання заборгованості зі споживачами їм забороняється обробляти персональні дані третіх осіб, які не дали на це згоду. А також - персональні дані самого боржника щодо графіка його роботи, місця і часу відпочинку, зустрічей з рідними і друзями, поїздок всередині України і за кордон, інформації в соціальних мережах.

Не можна зазіхати на права, свободи і власність замовника, його представника, спадкоємця, поручителя, інших осіб, ставити під загрозу їхнє життя, здоров'я, честь, гідність і ділову репутацію, використовувати шантаж, незаконні та неправомірні дії.

Забороняється робити замах на права, свободи і власність замовника, його представника, спадкоємця, поручителя, інших осіб, ставити під загрозу їхнє життя, здоров'я, честь, гідність і ділову репутацію, використовувати шантаж, незаконні та неправомірні дії

Забороняється також вводити їх в оману щодо розміру, характеру, підстав і наслідків виникнення простроченої заборгованості; взаємодіяти з ними в період з 20:00 до 8:00.

Не можна приховувати інформацію про номер телефону, поштову адресу, з яких направляється повідомлення. Не можна використовувати автоматичний дозвін більше ніж 60 хвилин на добу. на конвертах або повідомленнях забороняються зображення, які можуть бути сприйняті як такі, що містять загрозу, а також відомості, які прямо або побічно вказують на наявність заборгованості. Не можна використовувати написи «виконавчий документ», «рішення про стягнення», «повідомлення про виселення» і подібні, а також назви органів державної влади.

Забороняється вимагати у близьких споживача, його представника, спадкоємця, поручителя, роботодавця або інших осіб взяти на себе зобов'язання щодо простроченої заборгованості, якщо інше не передбачено договором.

Створюється Реєстр колекторських компаній

Юрособа, яка має намір здійснювати колекторську діяльність, має подати заяву і необхідні документи до Національного банку України для внесення у Реєстр колекторських компаній.

До власників таких компаній встановлюється цілий ряд обмежень. У тому числі ними не можуть бути резиденти держави, яка здійснює збройну агресію проти України або створює умови для виникнення військового конфлікту і застосування військової сили проти України. Не можуть бути також особи, зареєстроване місце проживання яких розташовано на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, Автономної Республіки Крим.

Ці та інші причини, зазначені в законопроєкті, дають підстави для НБУ прийняти рішення про відмову у включенні до Реєстру колекторських компаній.

Що стосується кредитора, то він має право залучати до врегулювання простроченої заборгованості виключно тих юросіб, які внесені до Реєстру.

Банки і фінансові установи зобов'язані розміщувати на своїх веб-сайтах, в мобільних додатках інформацію щодо колекторських компаній, які діють в їхніх інтересах. А також про вимоги до етики їхньої поведінки.

Реєстр колекторських компаній буде відкритим. НБУ повинен розмістити інформацію про включених до нього юридичних осіб на своєму офіційному сайті.

Нацбанк у встановленому ним порядку здійснює нагляд за дотриманням кредиторами і колекторськими компаніями вимог законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг, у тому числі при врегулюванні простроченої заборгованості. НБУ розглядає звернення споживачів, здійснює перевірки, має право накласти на колекторську компанію зобов'язання усунути від роботи будь-якого з керівників або співробітників, що не відповідають вимогам закону.

Зі свого боку кредитор також зобов'язаний контролювати дотримання законодавчих норм колекторською компанією, в тому числі етичних. З цією метою банк або фінансова установа ведуть облік і розглядають всі отримані ними звернення про порушення прав споживачів. Вони зобов'язані розірвати договір з колекторською компанією в односторонньому порядку, якщо вона більше двох разів протягом року з дня першого підтвердження інформації про порушення знову не дотримуватиметься відповідних вимог взаємодії зі споживачем.

НБУ має право накласти штраф за порушення як на колекторську компанію, так і на кредитора.

Це основні положення нового законопроєкту, прийнятого в першому читанні. Що від них залишиться до другого читання, покаже час. Для споживача у будь-якому випадку краще не накопичувати заборгованість, ніж покладатися на захист прав боржника в подальшому.

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)