Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Пошта на колесах має стати ближчою до людей

Альбіна Баркова
08гру'21 10:21

«Укрпошта» дала старт пілотному проєкту з впровадження пересувних поштових відділень у віддалених районах України 1 листопада 2021 року.

І вже трохи більше місяця мешканців 663 сіл Донецької області замість звичних стаціонарних відділень обслуговує пошта на колесах – службові автомобілі приїжджають у населені пункти за графіком.

Передплатити «Приазовський робочий» можна:
- у будь-якому поштовому відділенні
- у будь-якому пересувному відділенні «Укрпошти»
- онлайн на сайті www.ukrposhta.ua.
- онлайн на сайті pr.ua
- у редакції «Приазовського робочого» (пр. Миру, 19)
- у фірмових кіосках «Приазовського робочого»
Телефон для довідок 095-294-35-42

Практика показала, що поки що реформа йде зі скрипом – люди скаржаться на перебої з доставленням преси та проблеми з виплатами пенсій. А керівники друкованих видань – на зниження темпів передплати в селах. Але обнадіює той факт, що керівництво «Укрпошти» готове до діалогу та прислухається до думки людей – чи буде змінено графік роботи мобільних поштових відділень та яким чином, з'ясовував «Приазовський робочий».

Період притирання ще не пройдено

«Приазовський робочий» побував у низці сіл Маріупольського району та дізнався думку мешканців про нововведення поштовиків. У село Касьянівка Кальчицької громади з населенням майже тисяча осіб пересувне поштове відділення приїжджає двічі на тиждень – у середу та суботу.

Мешканка села та передплатниця «Приазовського робочого» Надія Толмачова поділилася з «ПР», що не дуже задоволена роботою мобільного відділення «Укрпошти». Раніше вчасно доставляли нові випуски та кореспонденцію, а сьогодні їй доводиться ходити за ними самостійно.

«Коли відділення «Укрпошти» закрилося і наш місцевий листоноша перестав працювати, ми не знали, що робити і куди скаржитися. Але наступного дня після закриття до нас приїхав автомобіль пошти, який пробув у нас з 9:00 до 11:00. Зрозуміло, що за дві години не всі мешканці встигли здійснити бажані операції. Наступного разу вони приїхали в суботу, і на моє запитання, коли я почну отримувати газети додому, мені нічого не відповіли. І ось уже місяць, двічі на тиждень, я ходжу на пошту самостійно, хоча доставлення газети оформлено додому та входить у вартість передплати. А що залишається робити? Вибору немає», – розводить руками пенсіонерка.

Працівники Касьянівської сільської бібліотеки, яка розташована в будівлі, де раніше також знаходилося і стаціонарне відділення пошти, розповіли, що у день приїзду пересувного відділення тут завжди багато людей.

«Мобільне відділення пошти приїжджає до нас двічі на тиждень, вони стоять по дві години, ніколи не спізнюються та намагаються зробити свою роботу максимально ефективною. Проте все одно не всі мешканці села встигають скористатися їхніми послугами. Кожному потрібно вирішити одразу кілька питань, а на це часу немає, і ще за годину до приїзду спецмашини жителі вишиковуються в чергу, але все одно щастить не всім», – поділилася бібліотекарка Ліна Васильєва.

Ще в одному населеному пункті Кальчицької громади – селі Кременівка – ситуація гірша. Жителі розповідають, що відділення пошти приїжджає до них завжди за різним графіком.

«Вперше нове відділення пошти приїхало до нас у середу, а коли ми на них чекали наступного тижня в цей же час, машина так і не з'явилася. Але мені пощастило побачити їх тут у четвер, коли вийшов у магазин по хліб. Тобто мешканців про свій приїзд вони не попередили, – розповідає мешканець села Кременівка Олександр Григорович. - Зміни, реформи, нововведення – це все добре, але для кого? Точно не для пенсіонерів, які не вміють користуватися інтернетом та жити не можуть без газет та пенсій».

Також негативні відгуки щодо роботи пересувних поштових відділень у редакції «ПР» залишили мешканці сіл Гранітне, Нікольське, Республіка, Привільне, Бойове та інших населених пунктів. Здебільшого люди скаржаться на незручність в отриманні послуг пошти, адже стояти в черзі доводиться на вулиці за будь-якої погоди, і в дощ, і в сніг.

Важкий час адаптації

Минулого тижня усі проблеми, пов'язані з реформою «Укрпошти», обговорили у прямому ефірі програми «Слово VS Слово» на телеканалі «Маріупольське телебачення». У студії програми були присутні жителі сіл Маріупольського району, головні редакторки газет «Приазовський робочий» Олена Калайтан та «Зоря Приазов'я» Олена Велико-Іваненко, а також заступниця директора Донецької дирекції «Укрпошти» з розвитку мережі Оксана Коляденко.

Як наголосила Оксана Коляденко, пересувні відділення запроваджено для того, «щоб стати ближчими до людей». Адже стан стаціонарних відділень, умови праці співробітників та клієнтський сервіс у селах, де проживає менше 1200 мешканців, не відповідають вимогам сучасності:

«Сьогодні мешканці 663 населених пунктів завдяки проєкту «Пересувні відділення Укрпошти» можуть скористатися як звичними для них послугами – доставленням пенсій, оплатою комунальних платежів, поповненням мобільного рахунку та оформлення передплати, так і розширеними можливостями – замовленням та доставленням ліків, побутових товарів та продуктів харчування. Поштовий автомобіль приїжджає до населених пунктів та до точки присутності за встановленим графіком, який був розроблений відповідно до розрахунків технологів. В одну бригаду входить три особи – листоноша, начальник відділення та водій. У кожного є свої обов'язки. Начальник відділення залишається у колишньому приміщенні пошти та приймає комунальні платежі, видає грошові перекази та соціальні виплати, а також допомагає з оформленням передплати на періодичні видання. Водій та листоноша в цей момент доставляють пенсії, періодику, посилки, продають товари. Крім того, листоноша також приймає платежі прямо вдома у користувачів. Таким чином, у маломобільних груп населення залишається можливість отримувати послуги, як і раніше».

Староста села Республіка Нікольської громади Сергій Аксьонов зазначає:

«Представники пошти нам говорять про реформи, що наближають послуги до людей, але це не зовсім так. З нами не погоджували ані графік, ані час перебування відділення у селі. За дві години просто неможливо надати необхідні послуги для 1080 осіб, які мешкають у нас. Особливо коли цим зайнята лише одна людина. Після впровадження пересувного відділення пошти люди залишаються без посилок, без пенсії, без преси. Мешканці селища забирають пошту та самі розносять її по домівках тим, хто не встиг її забрати».

Також староста села Республіка підкреслив, що раніше в їхньому населеному пункті щодня працювали три листоноші, які, незважаючи на «смішні» зарплати, якісно та сумлінно виконували свої обов'язки. В «Укрпошті» стверджують, що перехід до формату пересувних відділень дозволяє заробляти листоноші в середньому на 70% більше, ніж до цього.

«Ми зацікавлені у працевлаштуванні всіх готових навчатися та виконувати роботу відповідно до нововведень, щоб забезпечити гідний сервіс для клієнтів», – зазначила Оксана Коляденко. Вона наголосила, що сьогодні все ще триває період адаптації: «До нових умов звикають і працівники пошти, і споживачі, і саме тому зараз ще є деякі проблеми, які незабаром буде усунено, якщо люди підуть нам назустріч. Так, на сьогоднішній день основна проблема того, що машини йдуть із запізненням, – відсутність позначення вулиць та будинків у населених пунктах. Співробітники змушені на місці з'ясовувати, кому, що й куди нести. Це займає чимало часу.

Потрібно шукати компроміс

Реформа пошти відбилася й на періодичних виданнях, кампанія з передплати яких зараз у розпалі. Більшість жителів населених пунктів зіштовхнулися не лише із проблемою своєчасного доставлення газет, а й взагалі з відсутністю можливості отримувати пресу.

За словами редакторки газети «Зоря Приазов'я» Олени Велико-Іваненко, читачі висловлюють побоювання щодо передплати та доставлення.

«Уже кілька років наклад нашої газети сягає трьох тисяч екземплярів. Але відколи на території сіл почали діяти пересувні відділення, наші читачі перестали отримувати газету вчасно. Вони телефонують до редакції та скаржаться, що тижнями не можуть отримати газети, а потім їх привозять просто пачками. Відповідно, інтерес до видання зникає, адже інформація стає неактуальною. Також читачі цікавляться, як вони отримуватимуть газету в майбутньому, і деякі ухвалюють рішення відмовитися від передплати», – розповіла редакторка.

Головна редакторка газети «Приазовський робочий» Олена Калайтан зазначила, що передплата селами Маріупольського району цього року впала втричі з половиною рази порівняно з минулим роком.

«Ми щиро сподіваємось, що у грудні ситуація виправиться, але щоб гідно подолати труднощі, усім зацікавленим сторонам потрібно шукати компроміс. Можливо, мобільній бригаді варто проводити набагато більше годин на день у кожному населеному пункті, а нашим читачам потрібно звернути увагу на можливість оформити передплату онлайн на друковану версію «Приазовського робочого» на сайті pr.ua – попросіть допомогти ваших дітей та онуків та читайте улюблену газету у 2022 році. Тільки компроміс та порозуміння допоможе нам провести передплату ефективно та не втратити наших читачів», – наголосила Олена Калайтан.

Оксана Коляденко зазначила, що компанія враховує всі відгуки мешканців, які звертаються на гарячу лінію:

«Ми готові переглядати графіки та йти назустріч. Можливо, ми не врахували всіх нюансів, але готові коригувати свою роботу. Також хочеться попросити мешканців села не зустрічати наші мобільні бригади вороже. Ми розуміємо, що вони звикли до старих листонош, але потрібен час, щоб прийняти зміни. Зі свого боку, ми зробимо все можливе, щоб наші машини ефективно працювали в селах і надавали максимум послуг населенню».


Світлина Альбіни Баркової


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)