Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Потенціал зростання вище, ніж у Києві

Людмила Єрмішина
28лип'21 16:24

Цілий десант успішних підприємців з різних регіонів України протягом двох днів знайомився з Маріуполем, вивчав можливості ведення бізнесу, чинні муніципальні програми, досвід місцевих колег.

У цій ініціативі від міської ради та всеукраїнської бізнес-спільноти BOARD співпали інтереси міста і потенційних інвесторів.

Орієнтир - море

До програми дводенного візиту входили екскурсії, презентації, круглий стіл, під час яких представники бізнесу могли отримати інформацію про місто, його особливості, перспективи, познайомитися з маріупольськими підприємцями і їхнім досвідом. Ключовим пунктом стала презентація міста з точки зору перспектив для бізнесу, яка відбулася в центрі розвитку стартапів 1991 Mariupol. 

«Ще п'ять років тому Маріуполь на всеукраїнському рівні звучав як місто металургів і не асоціювався з інвестиціями та інноваціями, як сьогодні, - зазначив заступник міського голови Сергій Орлов. - Але якщо зануритися в історію, то наше місто спочатку було купецьким, великим центром торгівлі, діловою столицею регіону, і тільки потім стало промисловим».

Сьогодні Маріуполь має повне право пишатися таким об'єктивним досягненням, як зростання бюджету розвитку. Далеко не кожне місто може похвалитися тим, що 40% доходу спрямовується на реконструкцію, капітальні роботи. Низка особливо великих проєктів реалізується за участі державного та обласного бюджетів, підкреслив Сергій Орлов. Але й зусилля міста з пошуку інвестицій не можна недооцінювати. Завдяки цьому в Маріуполі модернізується система водопостачання і водовідведення, будуватиметься сортувальна станція на полігоні ТПВ, повністю оновлено рухомий склад громадського транспорту. А виграний грант «Великої культурної столиці» дає можливість організовувати цілу низку яскравих культурних подій.

Окремо зупинилися на стратегії розвитку туризму, яка має на увазі «розворот до моря». Акценти, які розставив Сергій Орлов, доповнила директорка комунального підприємства m.EHUB Марія Сльота, розповівши про головні напрямки, які будуть розвивати, - море, дозвілля, історія і старовинна архітектура, культурні події та фестивалі, а також спорт. У міській стратегії це означає в тому числі реконструкції та містобудівні рішення.

Час прийшов

Розмова між представниками міської влади і підприємцями була відвертою: мова йшла не тільки про досягнення, а й про слабкі місця. Незважаючи на те що Маріуполь - морське місто, за минулі десятиліття серйозної пляжної і набережної інфраструктури не було створено, констатував Сергій Орлов. За його словами, сфера готельного та ресторанного бізнесу розвивалася в Маріуполі досить слабо, але те, як змінюється місто в останні роки, помітно пожвавило її.

Те, що кафе і ресторани в Маріуполі «недопрацьовують», зауважив і засновник всеукраїнської бізнес-спільноти BOARD Андрій Длігач під час знайомства з містом. 

«На питання, де знайти краще кафе, я не отримав чіткої відповіді від місцевих, не почув позитивних відгуків, які вказали б на заклади з відмінною репутацією», - зазначив він.

Можливо, вже скоро це питання не буде стояти настільки гостро. 

«Створювана інфраструктура виступає потужним активатором і економіки, і громадянської позиції, це також певний магніт для малого і середнього бізнесу. Так, після реконструкції будинків на проспекті Миру на перших поверхах в них відкрилася низка точок малого бізнесу - від кафетеріїв до салонів краси та офісів усіляких компаній», - зазначив Сергій Орлов.

Серед учасників делегації були якраз представники ресторанно-готельного бізнесу. За словами Сергія Орлова, це власники або топ-менеджери, що успішно ведуть бізнес в Києві, Запоріжжі, Кривому Розі, в тому числі власники популярного в Маріуполі кінозалу і пивоварної мережі.

Аеропорт і McDonald's як символи добробуту

Ще один магніт для бізнесу - створений у Маріуполі індустріальний парк на 15 гектарів, на частині території вже планується розміщення низки виробництв від інвесторів. Для міста це і нові робочі місця, і надходження до бюджету в майбутньому. На жаль, податкових послаблень для таких підприємств на державному рівні не передбачено. А це могло б істотно допомогти розвитку індустріального парку, як в Південній Кореї, Туреччині, Словаччині. 

«Ми віримо в потенціал нашого міста, вже сьогодні можна говорити про складні, дороговартісні проєкти, які змінюють його на краще. Поряд з ними важливо і те, що буде наповнювати їх після реалізації, бізнес - готелі, кафе, ресторани, логістика, місця проведення дозвілля», - сказав Сергій Орлов.

Андрій Длігач назвав Маріуполь одним з найцікавіших для бізнесу міст: 

«Маріуполь - прогресивне місто. Вважаю, що відродження української економіки буде починатися саме з Маріуполя. Наше співтовариство BOARD розглядає це місто як одне з цікавих бізнес-співтовариств і колаборацій. Ми бачимо, що тут будуть великі інвестиції в розвиток сервісних структур, а також малого, середнього та великого бізнесу. У Маріуполя потенціал зростання істотно вище, ніж у Києва».

Він підкреслив, що цей візит - не просто знайомство з містом, а ділова поїздка, під час якої представники бізнесу шукають відповіді на конкретні питання прикладного характеру. Наприклад, чи буде все-таки в Маріуполі аеропорт? Чи повернеться McDonald's - як маркер надійності та безпеки для бізнесу?

Як розповів Сергій Орлов, на рівні уряду питання про будівництво аеропорту вже вирішене - його будуватимуть у Мангушському районі, між Маріуполем і Бердянськом. Отже наше місто більше не логістичний острів: для автомобільного сполучення є відремонтовані траси, потяг Маріуполь - Київ курсує регулярно, авіасполучення - в найближчому майбутньому. А що стосується McDonald's, то в планах цієї міжнародної компанії - будівництво трьох-чотирьох ресторанів у Маріуполі, вже визначено можливі локації. Рішення про це будуть виноситися на сесії міської ради і обговорюватися з громадськістю. Це стане своєрідним сигналом для інших великих брендів і фінансових корпорацій, що дасть можливість отримати нові інвестиції для міста, а для маріупольців - нові робочі місця.


Світлина Аліни Комарової: Взаємний інтерес. За словами заступника міського голови Сергія Орлова, водночас з великими проєктами важливо і наповнення міста якісними послугами малого і середнього бізнесу.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)