Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Прибуток замість зарплати: чи реально з нуля стати підприємцем?

Людмила Єрмішина
14січ'22 11:03

Які можливості для започаткування власної справи пропонує служба зайнятості цього року

У міру того, як змінюється Маріуполь, змінюється і ринок праці в ньому. З'являється більше можливостей освіти, більше варіантів професійної діяльності. У світі зовсім не обов'язково обмежуватися пошуком готових вакансій, тим паче діють державні програми, що дозволяють розпочати власну справу.

Стартовий капітал для малозабезпечених безробітних

Державна служба зайнятості не перший рік сприяє охочим зайнятися підприємництвом. Із січня нинішнього року починає діяти ще одна бюджетна програма – «Рука допомоги», яка вже анонсована Міністерством соціальної політики. На її реалізацію у бюджеті на 2022 рік виділено 100 мільйонів гривень. За цією програмою можна одержати майже 100 тисяч гривень на відкриття бізнесу.

«Державна служба зайнятості впроваджує новий проєкт для зареєстрованих безробітних із малозабезпечених сімей, який дає можливість відкрити власний бізнес, – прокоментувала «Приазовському робочому» виконувачка обов'язків директора Маріупольського міського центру зайнятості населення Світлана Чернишова. – З 1 січня 2022 року безробітні, які мають статус членів малозабезпечених сімей, можуть одержати фінансову допомогу для створення власної справи. Її розмір становить 15 мінімальних заробітних плат, на початок цього року це 97 500 гривень».

Допомога у рамках цієї нової програми надається разово у безготівковій формі за рахунок коштів державного бюджету. Кошти можуть використовуватись виключно для закупівлі обладнання та матеріалів, необхідних для старту підприємницької діяльності, наголосила Світлана Чернишова.

У центрі зайнятості допомагають не тільки знайти роботу з найму, але й отримати знання, необхідні для початку підприємницької діяльності
Це поворотне фінансування – через три роки підприємницької діяльності допомогу потрібно буде повернути. Проте сума, що повертається, буде меншою, ніж отриманий стартовий капітал: з неї віднімаються сплачені за три роки податки, збори (обов'язкові платежі) та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. А ті підприємці, які приймуть на роботу ще двох малозабезпечених осіб з центру зайнятості, звільняються від суми державної допомоги. Як і ті, чиї податки перевищать розмір отриманих коштів за трирічний період підприємницької діяльності або за період до дати її дострокового повернення, у тому числі за умови розірвання договору з підприємцем, укладеного для отримання фінансової допомоги.

Бізнес – на допомогу по безробіттю

Поряд з новою програмою, орієнтованою на соціально вразливі групи населення, продовжує діяти і програма з одноразової виплати допомоги по безробіттю для відкриття підприємницької діяльності.

«Протягом 2021 року Маріупольський міський центр зайнятості працевлаштував 3709 безробітних, із них двоє розпочали власну справу – за рахунок виплати допомоги по безробіттю одноразово. Колишні безробітні зареєструвалися як фізичні особи – підприємці (ФОП) та надають послуги з ремонтно-будівельних робіт та пошиття текстильних виробів, – розповіла Світлана Чернишова. – На базі нашого центру зайнятості працює консалтинговий центр, де кожен може отримати консультації з питань ведення бізнесу, інформацію про актуальні проєкти, які дають можливість фінансування для відкриття власної справи. Проходять також зустрічі з представниками державних органів – податкової інспекції, Головного управління держпраці, Пенсійного фонду, які завжди охоче відповідають на питання як майбутніх, так і діючих підприємців».

У 2020 році цією програмою скористалися 17 маріупольців, один із них – Ярослав Бурлаченко, який змінив статус безробітного на успішного підприємця. Колишній держслужбовець кардинально змінив свою кар'єру – зайнявся професійним фотографуванням.

«Я стартував як ФОП із березня 2020 року. Перед тим, як отримати допомогу, проходив курси за напрямом центру зайнятості, які тривали близько трьох тижнів, – розповів Ярослав Бурлаченко. – Але ще до того, як була набрана група та розпочалися курси, проходив тренінги та майстер-класи від різних організацій та фондів: дізнавався про них також у центрі зайнятості».

Вирішивши працювати на себе, Ярослав сконцентрувався на тому, щоб накопичити необхідні знання для старту бізнесу. За спрощеною системою оподаткування, за його словами, вести справу під силу навіть тим, хто раніше не займався бухгалтерією. А електронні послуги значно спрощують будні підприємців.

«Найскладніше – не так технічні питання, як стратегія ведення своєї справи: знайти нішу, в якій ти будеш затребуваним та конкурентоспроможним», – зазначив Ярослав Бурлаченко.

На виплату від центру зайнятості він придбав професійний фотоапарат та інше обладнання для виїзних фотосесій. Предметна зйомка, портретна зйомка – ці напрямки швидко знайшли своїх замовників. Інтерес до якісних фото товарів легко пояснюється неухильним зростанням продажів в інтернеті, яке у період пандемії ще більше пришвидшилося.

Насамперед фотографія була для Ярослава хобі, тепер стала джерелом доходу. Але не будь-яка спеціальність є перспективною для планування власної справи.

Зараз центр зайнятості для безробітних пропонує навчання більш ніж 90 професіям, у тому числі й таким, опанувавши які, можна реалізувати себе як самозайнятий професіонал.


Світлина з особистого архіву Ярослава Бурлаченка: Хобі стало професією. Маріуполець Ярослав Бурлаченко надає послуги з фотографування вже майже рік і не шкодує, що залишив колишню роботу.





Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)