Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

30бер'25

неділя

Природно та з комфортом

Людмила Єрмішина
26бер'21 14:10

Експерти з Франції пропонують рішення для перетворення пляжів Маріуполя - їх можна зробити комфортними для відпочинку, при цьому зберігши екосистему узбережжя.

Протягом тижня берег Азовського моря в Маріуполі був об'єктом всебічних досліджень: вимірювалася його глибина, проводилися забори проб ґрунту та інше. Це працювала група експертів з Франції, яка прибула до нашого міста для вирішення важливого завдання - допомогти Маріуполю в розробці Стратегії розвитку міста до 2030 року. А саме, тієї її частини, яка стосується перетворення дуже важливої прибережної зони, адже вона створює обличчя нашого морського міста.

Орієнтири майбутніх проєктів

У минулий вівторок заступник міського голови Сергій Захаров і президент французької компанії Beten Ingenierie Жан Рош підписали Угоду про співпрацю, згідно з якою французькі партнери нададуть експертну допомогу з питань благоустрою пляжів і прибережних зон.

Beten Ingenierie вже більше двох років співпрацює з Маріуполем, і це не перша робоча поїздка експертів компанії. На цей раз вони провели на маріупольському узбережжі тиждень, аби запропонувати найбільш підходящі рішення. Своє бачення пляжів майбутнього вони обговорювали з мером Вадимом Бойченком, а вчора в міськраді провели презентацію, в якій виклали свої спостереження та пропозиції. Вони слугуватимуть основою для майбутніх проєктів.

Над розробкою рішень працювали експерти Філіп Оспіталь, Жан-Батист Фаріон, Мартін Ренар і Анна Кинда. Кожен з них спеціалізується в своїй галузі - урбаністики або екології. Керівник Beten Ingenierie Жан Рош подякував міській владі за допомогу у вирішенні багатьох організаційних питань. Зокрема, був організований вихід у море в супроводі співробітників рятувальної аварійно-водолазної служби міськради.

Мулистому берегу - понтон

На думку французьких експертів, у кожного пляжу нашого міста є своя унікальна особливість, яку потрібно підтримувати та розвивати. Так, лівобережний пляж у своїй східній частині межує з безлюдними місцями проживання різноманітних птахів. Можливість поспостерігати за колоніями пернатих цілком може стати туристичним магнітом - в Європі це працює, зазначив експерт з екології пляжів і природних парків Філіп Оспіталь. Особливо якщо будуть організовані велосипедні та автобусні маршрути, щоб дістатися туди.

Головне питання, яке хвилює жителів Лівобережжя: чи можна зупинити процес обміління моря, що став особливо помітним за останні роки?

«Будь-яке втручання в природу так чи інакше позначається, і зупинити цей процес вже не можна, - прокоментував Мартін Ренар. - Навіть якщо встановити систему хвилерізів, це зупинить пісок, але мул так само буде намиватися. Вилучити його, з огляду на колосальні обсяги, не представляється можливим».

Як вихід був запропонований понтонний міст, яким можна буде комфортно підійти до води.

Доповнити його можна штучно створеним «басейном у морі», де буде досить глибоко. Приклади таких рішень на пляжах світу є, і чимало. Наприклад, понтони виручають пляжі там, де не дають ходу коралові рифи біля берега.

Оскільки реконструкція лівобережного пляжу вже йде, до нього експерти придивлялися уважніше. У перший раз вони побували там ще в грудні 2020 року. І порадили не перевантажувати його малими архітектурними формами, щоб не зруйнувати відчуття єднання з природою. А в якості матеріалів намагатися використовувати природні, наприклад дерево. Ця рекомендація актуальна і для пляжу в селищі Піщаному, і для центрального.

Нагадаємо, як уже розповідав «Приазовський робочий», реконструкція лівобережної набережної включає в себе кілька етапів. Перший - облаштування каналізаційної системи, якої раніше в цьому районі не було, вже майже завершено. Другий етап передбачає мощення пішохідних і велодоріжок, висадку зелених насаджень. Всього планується висадити понад 200 сосен, 900 чагарників ялівцю, близько 40 верболистих груш. Зараз ці роботи ведуться на узбережжі, майбутній хвойний гай вже закладений.

Також на узбережжі крім стандартного пляжного обладнання (роздягальні, лавки, тіньові навіси, питні фонтанчики, туалети) з'явиться сонячний годинник, дитячі та спортивні майданчики, зона пікніків, автостоянка. Освітлюватися узбережжя буде світлодіодними ліхтарями. Люди зможуть відпочивати на дерев'яних шезлонгах і в затінку альтанок. Тобто оновлена ​​зона відпочинку покликана догодити всім: любителям пасивного відпочинку, прихильникам активного проведення часу, сім'ям з дітьми, молоді та тим, «кому за...». І можна буде не тільки засмагати та купатися, але й - вже цивілізовано - влаштовувати пікніки на природі. Тим паче що кожен сезон маріупольці намагалися це робити, незважаючи на повну відсутність умов для цього й те, що дим від багать заважав іншим відпочивальникам.

Крім самого пляжу проєкт включає й ремонт сходового спуску до моря з бульвару Меотиди. У зеленій зоні навколо сходів також вже тривають підготовчі роботи, територія розчищена від сухостою.

Фінансування ведеться з обласного та міського бюджетів. Загальна кошторисна вартість реконструкції набережної - понад 50 млн грн, на будівельні роботи відводиться 36,7 млн ​​грн.

Три пляжі - три шляхи

Кожен із трьох пляжів Маріуполя має свої особливості, і не на всі з них можна вплинути, але безвихідних ситуацій немає, переконані експерти.

Так, на центральному пляжі, на їхню думку, акцентом, знаковим місцем може стати пішохідний міст через залізницю. Оновлений після реконструкції пірс був оцінений високо - він вдало доповнює міський пляж. Нагадаємо, пірс був відремонтований за сприяння Групи Метінвест у минулому році і відразу ж після відкриття побив усі рекорди відвідуваності. Для самого пляжу потрібно рішення, щоб елементи не виглядали хаотично і не захаращували берег.

Піщанка - це місце фестивалів і водних видів спорту. Слабка сторона пляжу - важко добиратися, відсутність парковок. На думку фахівців, паркомісця можна «розтягнути» уздовж узбережжя й озеленити, щоб вони не вибивалися із загального контексту. На відміну від центрального пляжу, оточеного міською інфраструктурою по обидва боки, пляж селища Піщаного із західного боку, на виїзді з міста, межує з природою. Це ріднить його з лівобережним, і чим далі від міської метушні, тим менше на території пляжу повинно бути всіляких штучних об'єктів, що заважають єднанню з природою.

Розвивати потрібно не тільки морське узбережжя, а й території поруч, наприклад оглядові майданчики, звідки відкриваються виняткові види. Зараз вони не облаштовані належним чином, констатували експерти. Не варто забувати і про зони на берегах Кальчика та Кальміуса - словом, все, що підкреслить природу в місті, вважають у Beten Ingenierie. Це те, до чого прагнуть і у Франції, і в інших європейських країнах - не тільки в приморських курортних містах, але і в промислових. І стратегія розвитку Маріуполя на десять років вперед, що отримала назву «Майбутнє у моря», може звертатися до їхнього досвіду, беручи на озброєння кращі рішення приморських міст.


Світлина Аліни Комарової: Оцінили високо. На думку французьких фахівців, відреставрований пірс на центральному пляжі вписується в концепцію перетворення морського узбережжя Маріуполя.

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)
0.39