Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

04кві'25

п'ятниця

Приватні детективи виходять на легальну стежку

Людмила Кудріна
24лют'21 14:00

Верховна Рада прийняла законопроєкт у першому читанні.

У США працюють 35 тисяч приватних детективів, у Великобританії - 10 тисяч. В Україні - понад дві тисячі, але детективна робота досі не врегульована законодавством. Заповнює пролом проєкт закону «Про приватну детективну діяльність», прийнятий парламентом в першому читанні. Що дозволяє і забороняє цей проєкт, розбирався «Приазовський робочий».

Кваліфікаційні вимоги

Приватним детективом, згідно із законопроєктом, може бути фізична особа, яка має громадянство України, повну вищу юридичну освіту або вищу освіту за спеціальністю «Правоохоронна діяльність», володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права три роки, спеціальне навчання та свідоцтво на здійснення приватної детективною діяльністю.

Не може бути приватним детективом особа, яка має непогашену чи не зняту судимість за вчинення кримінального злочину; визнано судом недієздатним або обмежено дієздатним; перебуває на обліку в психоневрологічному або наркологічному закладі, а також протягом двох років з моменту прийняття рішення уповноваженим органом про припинення права на заняття приватною детективною діяльністю.

Детективи можуть працювати як в індивідуальному порядку, на правах самозайнятих осіб, так і відкривати детективні агентства. У країні створюється Єдиний реєстр суб'єктів приватної детективної діяльності.

Що можна робити?

Види послуг також регламентуються законопроєктом. До них відносяться збір, фіксування і розслідування відомостей для розгляду справ в кримінальному, цивільному, господарському та адміністративному судочинстві. Замовник може укласти договір на вивчення ринку, пошук і збір інформації з відкритих джерел для підготовки ділових переговорів і з'ясування фінансової платоспроможності, майнового стану та благонадійності потенційних ділових партнерів.

Детективам дозволяється збирати біографічні та інші персональні дані, але тільки з письмової згоди самого громадянина, при укладанні з ним трудових та інших договорів. Дозволяється пошук осіб, місцезнаходження яких є невідомим; з'ясовувати причини їх зникнення, можливості та умови для повернення. На замовлення законних представників можна спостерігати за поведінкою неповнолітніх і недієздатних осіб, а також осіб з інвалідністю. Можна також займатися пошуком втраченого або вкраденого майна, предметів і тварин; пошуком боржників, які ухиляються від виконання договірних зобов'язань, і належних їм активів; збирати іншу інформацію, яка може стати підставою для замовника послуг звернутися до органів влади, в тому числі судової, за захистом своїх законних прав та інтересів.

Що не можна робити?

Приватним детективам забороняється приховувати від правоохоронних органів інформацію про факти вчинення або підготовки до тяжких правопорушень. Не можна видавати себе за правоохоронців або представників інших органів влади. Як і представникам будь-якої іншої професії, детективам забороняється збирати відомості, пов'язані з особистим життям, політичними та релігійними переконаннями осіб без їх письмової згоди. Не можна будь-яким чином перешкоджати діям влади, фальсифікувати отриману інформацію, збирати відомості, що становлять державну таємницю та інформацію з обмеженим доступом.

Контроль за дотриманням вимог законодавства буде здійснювати визначений урядом уповноважений орган. Поки дискутується, хто їм може стати - чи то Мін'юст, то чи МВС, чи то буде створена нова структура, в тому числі яка буде відповідати за видачу посвідчень приватним детективам. При цьому органі створюється комісія з розгляду скарг на дії детективів.

Такі коротко основні новели законопроєкту.

Новий правовий інститут

Ініціатори вважають, що створення в Україні узаконеного інституту приватних детективів сприятиме оздоровленню криміногенної ситуації, збільшить можливість для участі суспільства в боротьбі з правопорушеннями, звільнить поліцію від виконання незначних і невластивих їй функцій.

Підтриманий в першому читанні законопроєкт дає старт для його розгляду в другому читанні і прийняття закону, який набуде чинності через шість місяців після підписання Президентом України та офіційного опублікування.

Фактично в країні створюється новий правовий інститут.

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)