Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Привіт, зброя?

Еліна Прокопчук
10лют'21 09:00

Українцям можуть дозволити зберігати «короткоствол» вдома - Верховна Рада розглядає законопроєкт про обіг цивільної зброї.

Що буде, якщо в ваш будинок залізе злочинець і ви вистрілите? Можливо, ваша сім'я буде врятована. Але як бути, якщо злочинцем стане ваш сусід, який купив пістолет і по п'яні натиснув на курок? Питання про легалізацію короткоствольної зброї - завжди складне та дискусійне. З одного боку, більш ефективний самозахист, з іншого - ризик збільшення злочинності.

Полеміка виникає неспроста, на розгляді уряду - законопроєкт про обіг цивільної вогнепальної зброї та боєприпасів. «Приазовский робочий» розбирався, що пропонують парламентарії і до чого це може привести.

Зброя є, закону немає

Після виходу законопроєкту в суспільстві не припиняють сперечатися: легалізувати зброю чи ні? Таке формулювання не зовсім правильне: деякі види зброї в Україні дозволені і так. Наприклад, мисливське. Інша справа, що купити його можуть не всі і при дотриманні певних правил.

Недоступним для більшості населення залишається «короткоствол», тобто пістолети і револьвери. І якраз ця заборона може піти в минуле. Отже, що пропонує законопроєкт? По-перше, за 29 років незалежності в Україні можуть прийняти в принципі перший профільний закон про обіг зброї. На сьогоднішній день його не існує. Все, що стосується покупки, зберігання чи використання зброї, регулює Міністерство внутрішніх справ. Причому інструкцією, яка не змінювалася з 1998 року. Тому автори законопроєкту вважають: таке важливе питання повинне контролюватися буквою закону, а не відомчими актами. Тим більше що вони, на думку нардепів, давно застаріли. У пояснювальній записці до законопроєкту сказано: «Україна - єдина країна в Європі, в якій відсутнє законодавче регулювання обороту цивільної вогнепальної зброї. За інформацією Міністерства внутрішніх справ, громадяни України легально володіють 1,3 млн одиниць зброї. Але ці правовідносини не врегульовані жодним законом. Нормативні акти МВС, які контролюють обіг вогнепальної зброї, фактично дублюють основні положення радянського законодавства, де більшість норм - анахронізм».

У законопроєкті пропонують ввести Єдиний державний реєстр цивільної зброї. Також українців хочуть вчити, як з нею правильно поводитися - для цього організують спеціальні курси. У разі прийняття закон буде регулювати питання покупки вогнепалу, діяльність стрілецьких тирів і стрільбищ. У документі прописані принципи ведення обігу зброї.

Можна зберігати, але не носити

За аналогією з посвідченням водія автори законопроєкту пропонують ввести посвідчення власника зброї. У документі буде вказана категорія зброї, яку може придбати людина. Крім того, на кожну одиницю впроваджується технічний паспорт, в якому зазначаються відомості про власника та серійний номер. Право на отримання посвідчення власника зброї мають дієздатні громадяни України, які не мають медичних протипоказань, судимості, погашеної або знятої за ряд злочинів, передбачених особливою частиною Кримінального кодексу (крім реабілітованих), які не притягувалися до адміністративної відповідальності протягом останнього року по ряду статей. Яку зброю зможуть купити українці в разі прийняття закону? Весь цивільний вогнестріл планують класифікувати на п'ять видів: А - автоматичну вогнепальну зброю, В - гладкоствольну короткоствольну вогнепальну зброю (травматичне), С - короткоствольна вогнепальна зброя, D - долгоствольну вогнепальну гладкоствольну зброю, Е -долгоствольну вогнепальну нарізну та комбіновану вогнепальну зброю. З цього списку фізичні особи не зможуть купувати тільки зброю категорії А. Покупку інших видів хочуть дозволити. Право на володіння зброєю категорії D матимуть особи, які досягли 18-річного віку, категорії В - 21-річного (ті, хто не притягувався два і більше разів до адміністративної відповідальності за статтею 191 Адміністративного кодексу, в ній йдеться про порушення правил зберігання, носіння, перевезення зброї). Такі ж правила для тих, хто захоче купити зброю категорії Е, тільки зробити це можна буде з 25-річного віку. Для короткоствольного вогнепалу під літерою С правила найсуворіші. По-перше, його власнику повинно бути не менше 28 років, по-друге, він повинен не менше п'яти років законно володіти іншими видами вогнепальної зброї. Важливо відзначити, що зброю, згідно із законопроєктом, можна буде зберігати тільки вдома і використовувати при необхідності самооборони. Виносити її за межі квартири або приватного будови заборонено. Виняток - полювання в призначених для цього угіддях, заняття стрільбою.

Небезпечна не зброя, а то, в чиїх руках вона знаходиться. Чи готове наше суспільство до його легалізації - велике питання

Окремо наголошується, що носити вогнепальну зброю категорії В зможуть деякі громадяни, список яких встановить Кабінет міністрів. Порядок носіння цивільної вогнепальної зброї категорії С буде визначатися окремим законом. Кому дозволять переносити зброю, поки невідомо.

Також законопроєктом вводиться обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності за шкоду, яка може бути заподіяна третій особі або її майну внаслідок володіння, зберігання чи використання зброї.

А як зараз?

Сьогодні в Україні дозволено володіти тільки травматичною, вогнепальною мисливською зброєю. Кількість зброї, яку може мати людина, не обмежена, однак вона повинен забезпечити їй повну безпеку. Всі громадяни, які досягли 18 років, можуть придбати пневматичну та газову зброї; з 21 року дозволяється мати вогнепальну мисливську гладкоствольну; після 25 - мисливську нарізну.

Також повнолітні українці можуть користуватися газовими пістолетами та револьверами, якщо ті заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії. А ось дозвіл на короткоствольну вогнепальну зброю сьогодні можуть отримати тільки військовослужбовці та співробітники правоохоронних органів.

Не секрет, що в Україні велика кількість зброї зберігається нелегально. Точна кількість нікому не відома, але за різними даними соцопитувань, громадських організацій, приблизними підрахунками силовиків, ця цифра коливається в межах від 400 тис. до 5 млн одиниць. Ситуацію погіршує і те, що в країні ведеться війна: із зони ООС на Донбасі потрапляє велика кількість зброї та боєприпасів.

Рівень злочинності: вище або нижче

В основному всі експерти сходяться на тому, що закон, який регулює оборот зброї, потрібен. Але головна точка спотикання - дозвіл на «короткоствол». Шанувальники законопроєкту кажуть: його добре використовувати для самозахисту. Противники побоюються - після того, як кожен зможе купити собі пістолет, в країні запанує беззаконня.

Начальник управління Патрульній поліції в Донецькій області, учасник бойових дій в зоні ООС Михайло Вершинін ділиться думкою: «Однозначно зброя у людей має бути. Але тільки у тих, хто має певну підготовку, у тих, хто готовий бути захисником для інших, хто цієї зброї не має. Поки ж наше суспільство до цього не готове. Якщо в країні з'явиться більше зброї, буде дуже багато крові. Ті люди, які будуть його купувати і зберігати, почнуть стріляти».

А ось конфліктолог Богдан Петренко, який прокоментував законопроєкт спеціально для «Приазовського робочого», вважає: рівень злочинності після введення закону істотно не зміниться.

 «Плюс законопроєкту в тому, що оборот зброї буде врегульовано, це давно пора було зробити. Але чи вплине це на кількість злочинів? Не думаю. В Україні велика кількість нелегальної зброї, і після прийняття закону злочинці не почнуть його здавати. А ось пересічні мешканці навряд чи куплять «короткоствол» - він коштує півтори середньої зарплати. Так що, швидше за все, ухвалення закону призведе тільки до того, що кількість зброї на руках у тих, хто і так її мав, збільшиться, а в цілому у населення - ні».

У той же час конфліктолог розмірковує: «ООН призводить світову статистику, що в країнах, де ліберальніше законодавство і зброю отримати легше, вбивств трапляється більше. Варто просто порівняти статистику злочинності США і Канади - близькі країни, але кількість злочинів суттєво відрізняється».

В Українській асоціації власників зброї законопроєкт критикують з іншого приводу. Там вважають, що якщо зброя використовується для самозахисту, то оборонятися потрібно мати можливість всюди - і в будинку, і на вулицях міста.

Важлива в цьому питанні і психологічна сторона. «Якщо людині спокійніше мати зброю, можливо, він буде краще себе почувати. Але не факт, що в разі необхідності, він зможе його застосувати. У багатьох людей є грань - важко зважитися стріляти в людину. Тим більше в таких випадках часто доводиться діяти на випередження», - міркує Богдан Петренко.

Злочинці будуть діяти обережніше

Також експерти застерігають: в майбутньому злочинці можуть діяти більш обережно: наприклад, здійснювати напади на тих, хто потенційно не може мати зброї - пенсіонерів, дітей, діяти більш жорстоко. Адвокат, автор підручника «Вогнепальна зброя: сучасний стан обігу зброї в Україні» Олексій Меше в коментарі нашій газеті зазначив: «Якщо звичайний громадянин матиме зброю, це в більшості випадків мінімізує відсоток злочинів, люди зможуть захистити себе. Крім того, часто злочинці, які хочуть пограбувати людину, моніторять, чи володіє він зброєю, це зараз зробити нескладно».

Однак Олексій Меше каже: від гарячих голів, які можуть користуватися зброєю необачно, ніхто теж не застрахований. «Приазовський робочий» продовжить стежити за ситуацією.



Світлина з відкритих джерел: Дозволити не можна заборонити. Кому в цьому реченні ще належить поставити уряду

 


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)