Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

02кві'25

середа

Щеплений - не хворий, а антитіла - не "чужі"

Людмила Єрмішина
21тра'21 09:20

Ще пів року тому Україна тільки сподівалася на поставки вакцини від коронавірусу. Зараз отримати щеплення від нього вже цілком реально, навіть якщо ви не належите до пріоритетних груп для вакцинації. У прищеплювальних пунктах по всій країні щодня вакцинують тисячі осіб, але є й ті, хто обходить ці кабінети боком.

Чого бояться маріупольці і наскільки обгрунтовані їхні побоювання, розбираємося разом з міською лікаркою загальної практики - сімейної медицини, директоркою центру первинної медико-санітарної допомоги №5 Ольгою Геновою.

Зважилися і не пошкодували

Вакцинація від коронавірусу триває, але швидкість створення імунного прошарку, на жаль, невелика. Лікарі побоюються, що до чергового підйому захворюваності восени Україна може виявитися не готовою. Тим часом нині Донецька область - єдиний регіон, який знаходиться в «помаранчевій» зоні. В Україні першу дозу вакцини отримали вже 948 330 людей. У Донецькій області - 41 944, у Маріуполі, за даними департаменту охорони здоров'я, вакцинувалися вже 5700 людей. А в листі очікування - понад 500 маріупольців, які власноруч записалися в чергу на щеплення. В їхнє число не входять ті, хто вакцинується організовано, за місцем роботи - такий підхід практикують в установах освіти, на комунальних підприємствах.

Минулого тижня авторка цього матеріалу також скористалася можливістю вакцинуватися, щеплення було зроблене препаратом від британсько-шведської компанії AstraZeneca корейського виробника SK Bioscience. Реакція на вакцину виражалася тільки в підвищенні температури тіла, але це тривало недовго. З цього питання ми і почали розмову з нашою експерткою: чи нормально після щеплення відчувати себе «хворим»?

«Природно, що організм не може не реагувати на чужорідну речовину, вибудовуючи проти неї захист. Біль, набряк в місці щеплення, підвищення температури тіла, головний біль, втома - це не побічні ефекти, як невірно говорять деякі, а нормальні, очікувані реакції», - прокоментувала Ольга Генова.

Якщо людина здорова, цей стан проходить за кілька днів після вакцинації. У цей період рекомендується пити більше рідини, при температурі вище 38 градусів прийняти жарознижувальне. Якщо симптоми посилюються, то, ймовірно, людина раніше підхопила інфекцію і інкубаційний період збігся з періодом вакцинації. Звинувачувати в хворобі вакцину вже точно не можна.

Кожному віку своя вакцина?

Позаяк у Маріуполь постачалася і постачається вакцина різних найменувань і різні групи населення прищеплювалися не одним і тим самим препаратом, на цьому грунті негайно виникли домисли. Оскільки літніх людей, які не виходять з дому, прищеплювали вакциною CoronaVac від китайського виробника Sinovak, значить, вона їм більше підходить?

«Усі вакцини, які ми використовуємо, ефективні, пройшли перевірку, сертифіковані. Відрізняються вони формою випуску: одні препарати - у флаконах на кілька доз, інші - однодозні, - розповіла Ольга Генова. - Для вакцинації маломобільних груп населення і тих, хто за ними доглядає, мобільним бригадам було зручніше використовувати SinoVac - він випускається по одній дозі. А відкритий флакон вакцини на шість або десять доз необхідно використовувати за певний час і краще в умовах стаціонарного прищеплювального пункту.

Також має значення інтервал між введенням першої та другої дози. Для CoronaVac і Pfizer це 28 днів, для AstraZeneca - від двох до трьох місяців. Щоб швидше захистити найбільш вразливі категорії, використовуються вакцини з меншим інтервалом. Це важливо не тільки для осіб з інвалідністю, а й для працівників освіти, які беруть участь у проведенні ЗНО та матимуть контакт з великою кількістю дітей».

Чи можна обмежитися однією дозою вакцини? Для повноцінного імунітету цього недостатньо. 

«Встановлено, що після введення першої дози вакцини через тиждень спостерігається 50% антитіл, через два тижні - 70%, і цей показник вище не піднімається. Після другої дози він сягає майже 100%», - привела вагомий аргумент Ольга Генова.
Імітація хвороби або здоровий процес?

Механізм формування імунітету шляхом вакцинації - процес складний, неспеціалістам часом важко в ньому розібратися, тим більше від коронавірусу застосовуються кілька вакцин різного типу. Це породжує усілякі домисли. «Якщо в організм вводиться хоч і ослаблений, але збудник хвороби, отже, щеплена людина заразна?» - запитували наші читачі.

Ольга Генова заспокоїла: «Живий збудник коронавірусу не міститься в жодній з вакцин. Отже, людина не може захворіти сама, а заразити іншого й поготів - це неможливо».

Спрощене уявлення про щеплення як про «імітацію хвороби» не відображає суті дії сучасних вакцин, які, повторимося, існують різних типів.

Найпопулярніша в Україні вакцина AstraZeneca називається векторною. «Вектор» - це нешкідливий для організму людини вірус, який виконує роль транспортного засобу, доставляючи в клітину ген коронавірусу. В цьому випадку використовується вірус мавпячого аденовірусу, який ніякої загрози для людського здоров'я не становить, а доставляє він ген, в якому закодований білок так званого шипа SARS-CoV-2. Клітина синтезує цей білок, і організм виробляє імунітет.

Записатися в чергу на вакцинацію можна через реєстратуру своєї поліклініки, по телефону контакт-центру МОЗ 0-800-60-20-19, через портал «Дія» або за даним QR-кодом

Pfizer запускає вироблення імунної відповіді за рахунок молекули матричної РНК, в якій записана інформація про білок вірусу, від якого потрібно захиститися. Це свого роду «інструкція», підказка на основі генетичного матеріалу, але не самого вірусу. Такі вакцини називають РНК-вакцинами. Боятися такої вакцини як «генетичної зброї» не варто - діюча речовина не потрапляє в ядро ​​клітини, а отже, не може на неї впливати.

CoronaVac - інактивована вакцина, її головний компонент - нежиттєздатні вірусні частинки, які не можуть викликати хворобу, але викликають імунну реакцію. Це стара, випробувана десятиліттями технологія.

Отже міф про те, що від щеплення можна захворіти з медичної точки зору не витримує жодної критики. Заразитися після вакцинації не означає «від» неї. Адже так чи інакше кожен з нас відвідує громадські місця, користується транспортом, спілкується з іншими - шанс контакту з хворим досить реальний.

МОЗ роз'яснює

Міністерство охорони здоров'я України постійно оновлює інформацію, дає відповіді на найбільш поширені питання на своєму сайті. Ось деякі з них.

Чи потрібно робити щеплення, якщо недавно перехворів на COVID-19?

В цьому разі можна відкласти вакцинацію на 6 місяців. Якщо є бажання зробити це раніше, попередньо проконсультуйтеся у свого сімейного лікаря.

Що робити, якщо після введення першої дози захворіли на COVID-19?

Рекомендується відкласти введення другої дози вакцини на 6 місяців.

Чи варто вакцинуватися вагітним або тим, хто годує грудьми?

Для майбутніх мам рекомендується вакцинуватися після пологів. Якщо про вагітність стало відомо після щеплення, то другу дозу слід відкласти на період після пологів. Мамам, які годують, можна вакцинуватися без будь-яких побоювань.

Як бути, якщо необхідно вакцинуватися ще й від інших інфекцій?

Вакцинуватися від COVID-19 можна через 14 днів після щеплення від інших інфекційних хвороб. А якщо першим було щеплення від коронавірусу, то інші щеплення можна робити через 28 днів. Ці рекомендації не стосуються вакцинації за екстреними показаннями.

Що потрібно знати людям з алергією на поліетиленгліколь?

Важка алергічна реакція на поліетиленгліколь - абсолютне протипоказання до імунізації мРНК-вакцинами від COVID-19, які містять цю речовину (до такого типу належить Pfizer / BioNTech).

При схильності до алергій рекомендовано обстежитися у лікаря-алерголога перед вакцинацією. Однак жоден інший тип алергії не є перешкодою до імунізації.

Як забезпечується така низька температура для зберігання і транспортування вакцини Pfizer / BioNTech?

За результатами тендеру обрана логістична фірма Farmasoft, яка має досвід логістики медпрепаратів при наднизьких температурах від -60 ° C до -80 ° C. Вона має обладнання, необхідне для забезпечення умов дотримання холодового ланцюга, надає спеціалізований транспорт для доставки вакцин в регіональні центри.

З огляду на те, що всі вакцини від коронавірусу нові й період спостереження недостатній, поки медики не беруться сказати, на який період здатне захистити щеплення. За попередніми даними, принаймні на рік її має вистачити. В майбутньому через мутації коронавірусу вакцину потрібно буде трохи змінювати - як це робиться з вакцинами від грипу. Але нинішнє покоління вакцин показує стійкий ефект. Сам по собі вірус не зникне, але кожен з нас цілком може внести свою лепту в боротьбу з пандемією, зробивши щеплення.



Імунітет з доставкою. Співробітники дитячого садка №159 першими серед дошкільних установ організували день вакцинації, до них приїхала мобільна бригада.

Світлина Людмили Єрмішиної

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)