Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Продавати землю – через електронні аукціони

Людмила Кудріна
26тра'21 14:59

Рада прийняла завершальний закон, щоб відкрити ринок землі з 1 липня цього року.

Земельні ділянки державної та комунальної власності можуть продаватися або передаватися в оренду на земельних торгах у формі електронного аукціону. Верховна Рада України прийняла відповідний закон у другому читанні і в цілому 272 голосами «за». Черга за підписом Президента України, і шлях до продажу землі з 1 липня 2021 року буде відкритий.

Один з найбільш скандальних законопроєктів

Як і весь пакет земельної реформи, третій, завершальний проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо продажу земельних ділянок та набуття права користування ними через електронні аукціони» став одним з найбільш скандальних. Починаючи з того, що Головне юридичне управління Верховної Ради висловило свої зауваження щодо невідповідності окремих норм законопроєкту Конституції України.

В ході розгляду сотень правок народні депутати – противники прийняття документа – оперували тим, що територія України лише на 50% покрита інтернетом, отже, участь в електронних аукціонах стане недоступною для простих українських фермерів, які проживають у сільській глибинці.

Прихильники законопроєкту з парламентської монобільшості стояли на своєму: електронні аукціони будуть проводитися не кожен день, а лише тоді, коли закінчується термін оренди, тому для фермера отримати доступ до інтернету на одну годину – це не проблема, і не треба недооцінювати вміння фермерів використовувати сучасні способи комунікації.

Ініціатори законопроєкту так обґрунтовують необхідність його прийняття: діючи на сьогодні аукціони з продажу земельних ділянок мають вигляд застарілих торгів, які передбачають фізичну присутність учасників, підняття табличок зі ставками і так далі. Водночас приклад малої приватизації об'єктів комунальної та державної власності підтверджує дієвість та ефективність електронних аукціонів.

Впровадження обов'язкового продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них через електронні аукціони забезпечить не тільки збільшення кількості проданих і орендованих ділянок, але також їх більш високу вартість і розмір орендної плати, вважають у парламентській монобільшості.

Крім цього, електронні торги забезпечать прозорість процедур і дозволять мінімізувати суб'єктивний вплив на їх результат. Перемогла позиція монобільшості.

Нова модель земельних торгів

Відповідно до законопроєкту земельні торги пропонується проводити в єдиній електронній торговельній системі, що належить державі, в режимі реального часу в мережі інтернет. За їх результатами укладатиметься договір купівлі-продажу земельної ділянки або її оренди з переможцем аукціону, який запропонує найвищу ціну.

Одне з важливих нововведень – зміна розмірів реєстраційного та гарантійного внесків. Так, реєстраційний внесок за один лот (одна земельна ділянка) встановлюється в розмірі 0,1 мінімальної зарплати на початок поточного року. Гарантійний внесок становить 30% стартової ціни продажу земельної ділянки, але він не може бути більше 2500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб на початок року.

Обидва внески оплачуються учасником аукціону на відкриті в банку окремі рахунки оператора електронного майданчика. При цьому реєстраційні внески поверненню не підлягають. А гарантійні – повертаються оператором всім учасникам аукціону, хто не став переможцем. Якщо ж учасник в ході аукціону не зробить крок на підвищення ціни, то гарантійний внесок повертається організатору торгів – місцевому органу самоврядування.

Земельні торги пропонується проводити в єдиній електронній торговельній системі, що належить державі, в режимі реального часу в мережі інтернет. За їх результатами укладатиметься договір купівлі-продажу земельної ділянки або її оренди з переможцем аукціону, який запропонує найвищу ціну

Земельні торги вважаються такими, що відбулися, після оплати переможцем вартості земельної ділянки або плати за оренду.

Торги визнаються такими, що не відбулися, у разі відсутності учасників або наявності тільки одного; якщо жоден з учасників не зробив кроку на підвищення стартової ціни; якщо переможцем у встановлений термін не підписаний протокол, договір і не оплачена сума лота та його підготовки до продажу.

Переважне право нинішніх орендарів

У разі продажу земельної ділянки його орендар має переважне право на придбання у власність. При цьому, згідно із законопроєктом, орендарю пропонуються обов'язкові умови. Він повинен виконати вимоги, які виставляються до учасника аукціону, і погодитися на оплату найвищої ціни, запропонованої в результаті торгів.

Організатор земельних торгів зобов'язаний письмово повідомити суб'єктів переважного права про їх проведення за 30 календарних днів.

У тому випадку, якщо законопроєкт буде підписаний Президентом України Володимиром Зеленським, він набуде чинності через п'ять днів після введення в дію раніше прийнятого парламентом закону про умови обігу земель сільськогосподарського призначення. Ринок землі в Україні планують запустити з 1 липня 2021 року. Залишилося трохи більше місяця.


Світлина з відкритих джерел: За ціною не постоїмо. Ініціатори земельної реформи стверджують, що відкриття ринку дозволить збільшити вартість української землі.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)