Підвищена увага і вимогливість жителів у питаннях комуналки зрозумілі: послуги житлово-комунальної сфери - то, з чого починається базовий рівень комфорту, до того ж на них припадає істотна частка сімейного бюджету. Ця соціально значуща галузь - пріоритетний напрямок у Програмі розвитку Маріуполя. Протягом останніх років багато чого змінилося, але багато ще належить зробити. Про важливі досягнення, завдання на найближче майбутнє і довгострокові проєкти «Приазовському робочому» розповів перший заступник міського голови Михайло Когут.
ЖКГ завжди залишається найважливішим напрямком, значущість якого актуальна 24 години на добу. Це відповідально і непросто, ділиться Михайло Когут: «Я ніколи раніше не думав, що буду працювати у міській раді, хоча на меткомбінаті імені Ілліча, де пропрацював 30 років, займався житлово-комунальними питаннями. Як містоутворююче підприємство меткомбінат брав на себе утримання доріг, шкіл та інших об'єктів. Коли п'ять років тому я почав працювати на новому терені, перше, що мене здивувало, - шквал скарг городян: здавалося, після дощу протікають дахи всіх будинків міста. Зараз подібних звернень немає, та й тематика їхня стала іншою. Раніше вимагали усунути аварію або налагодити подачу води на верхні поверхи, а тепер маріупольці хочуть більш якісних послуг, і, звичайно, як і раніше, людей хвилюють тарифи. Зате питання безпеки зараз не стоїть, ба більше, Маріуполь - в лідерах серед міст України за цим критерієм. Стан житлового фонду та комунальних підприємств змінився, і цього не можна не визнати. Проблему якісного водопостачання ми вирішуємо - до кінця 2024 року в Маріуполі планується побудувати водоочисний завод за сприяння уряду Франції».
Світлина Аліни Комарової: Без посередників. На проспекті Будівельників «Міськводоканал» веде роботи із заміни водоводу власними силами, без участі підрядників.
Як підкреслює Михайло Когут, перше завдання, яке постало перед новою міською владою, - змінити менталітет жителів: «Я дійсно радий, що у нас чисте місто. У порівнянні з іншими містами країни Маріуполь виграє, і це не повинно сприйматися як подвиг, це норма, так має бути. Змінилася поведінка городян, які цінують чистоту тротуарів, акуратно підстрижених газонів і не кидають сміття будь-де».
Для того щоб навести і підтримувати лад, потрібно було більше, ніж лопати, вантажівки і ручні коси. Твердження «Кадри вирішують все» працює в тому випадку, якщо людський ресурс підкріплений технічним, - і Маріуполь переоснастив комунальні підприємства. Стало зрозуміло, що більш сучасна техніка, навіть в меншій кількості, справляється набагато краще за своїх постарілих попередників.
«Наприклад, п'ять років тому в «Комунальнику» було 90 одиниць старої техніки, тепер - в три рази менше, але сміття вивозиться строго за графіком, скарг немає, а підприємство - я за це ручаюсь - можна сміливо назвати кращим в Україні, - говорить перший заступник мера. - У ньому працюють люди вже з іншим підходом, мотивовані, небайдужі до справи і нашого спільного дому. Раніше штат комунальних підприємств укомплектовувався важко, була плинність кадрів, зараз вакансій практично немає».
Ще один приклад. З понеділка розпочато роботи із заміни водоводу великого діаметру на проспекті Будівельників (від проспекту Миру до вулиці Бахчиванджи). Раніше на об'єктах такого масштабу завжди працювали підрядники, а тепер - «Водоканал», у якого з'явився сучасний автопарк. З підрядниками часто виникають проблеми через невиконання договірних зобов'язань, комунальне ж підприємство належить громаді, а отже - повністю контрольоване.
Вважається, що доля житлово-комунальної сфери - «сидіти на шиї» бюджету. Це не комерційна, а соціальна сфера, але її підприємства теж можуть бути енергоефективними і конкурентоспроможними.
«З міського бюджету виділяється фінансування не на «проїдання», а на розвиток, в тому числі на впровадження енергозбережувальних технологій. Решту підприємства заробляють самі - «Тепломережа», «Водоканал», «Комунальник», - зазначає Михайло Когут. - Підприємства безпосередньо зацікавлені в тому, щоб бути більш ефективними і економними, адже тоді вивільнені кошти можна спрямувати на підвищення заробітної плати. За розрахунками кожен відсоток втрат води для «Водоканалу» означає збиток в чотири мільйони гривень. Це також стало стимулом до того, щоб знизити втрати до нормативних».
Програма підтримки ОСББ, яка запрацювала в Маріуполі, породила справжній бум на створення товариств співвласників. Їхнє число з 72 в 2016 році перевалило вже за тисячу, а на їхні проєкти місто виділяє 250 млн грн на рік: ремонти конструктивів, облаштування дворів, мініпроєкти, аварійний фонд. Брати «теплі кредити» у міста раніше було мало охочих, тепер за ними - ціла черга. Минулого року місто виділило 112 таких кредитів, середня вартість одного проєкту становила 435 тис. грн.
«На ОСББ припадає 60% житлового фонду в Маріуполі. Багато будинків, які виконали капітальні ремонти, можуть безаварійно жити 10-15 років. Квартири в них високо цінуються на ринку житла. Всі зібрані кошти гарантовано йдуть на будинок, люди бачать результат, чого все ще немає при обслуговуванні керуючими компаніями, які багато в чому зберігають риси колишніх жеків. Але в будь-якому випадку у жителів має залишатися право вибору, адже ОСББ - не обов'язок, а право, - коментує Михайло Когут. - Якщо керуючі компанії не перебудуються, будинки і надалі виходитимуть з їхнього обслуговування. Так, «Місто для людей» взялося обслуговувати 900 будинків, а зараз їх залишилося 300. Найближчим часом плануємо реорганізацію компаній комунального підпорядкування, яка спрямована на те, щоб зробити їх орієнтованими на інтереси клієнтів, більш прозорими, конкурентоспроможними. Крім того, керуючі компанії ми не розглядаємо як конкурентів ОСББ - вони можуть працювати і в партнерстві. Для ОСББ немає необхідності тримати в штаті електрика, маляра, слюсаря. Для них у разі необхідності керуюча компанія може бути гарантованим постачальником послуг - зі зварювання, прибирання, ремонтів».
Тарифи та їхнє постійне зростання - окрема тема, якої неможливо оминути, кажучи про комунальні послуги. Місто намагається стримувати зростання тарифів, і це лягає додатковим тягарем на бюджет.
«Так, в тарифі «Тепломережі» закладена ціна на газ 8 тисяч гривень за тисячу кубометрів, а його реальна ціна - 10 тисяч. Маріупольці вимагають знизити тарифи, і, за великим рахунком, вони мають рацію в тому сенсі, що населення не стало багатшим. Але давайте подивимося на це з іншого боку: чи знайдемо ми охочих працювати на комунальних підприємствах за п'ять тисяч гривень? - ставить риторичне питання Михайло Когут. - У цьому плані хотілося б більшої підтримки держави. Ціни на газ, електроенергію ростуть кожного кварталу. Коли я в складі делегації був у Франції на заводі з виробництва питної води і цікавився тарифами, то з подивом дізнався, що там ціна на електроенергію не змінювалася десь чотири роки. Так можна планувати витрати, будувати довгострокові стратегії».
Допомогти маріупольцям заощаджувати на сплаті комірного місто збирається запровадивши єдину квитанцію. Це дозволить не платити банківську комісію за кожний вид послуг окремо. Така можливість з'явиться до кінця нинішнього року.
Також цей рік примітний для сфери ЖКГ тим, що він підсумковий, завершує п'ятирічну програму. І вже зараз місто розробляє план дій на наступні п'ять років, починаючи з 2022-го. Свої пропозиції в нього можуть надавати і жителі, а нова програма, як і попередня, буде винесена на громадські слухання. Вона буде багато в чому відрізнятися. Ще нещодавно маріупольці не вірили, що тротуари і сміттєві контейнери будуть мити, а у дворі з'являться майданчики та альтанки не гірше, ніж у парках. Запити ростуть, а отже, попереду нові завдання.
«У переддень професійного свята хочеться побажати всім, хто трудиться в сфері житлово-комунального господарства, здоров'я, добробуту, сімейного благополуччя, тому що сім'я - це і настрій, і стимул, - каже Михайло Когут. - Ваша праця перетворює Маріуполь, роблячи його комфортним, охайним, справжнім європейським містом!»
Світлина Аліни Комарової: Соціально значуща. Сфера житлово-комунального господарства в Маріуполі - у веденні першого заступника мера Михайла Когута.
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден (на)