Міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко анонсував, що вже з 2022 року запроваджуватиметься розширений неонатальний скринінг.
Що це за обстеження? Чому вони такі важливі? І як зараз перевіряють здоров'я новонароджених, які з'являються на світ у пологових будинках Маріуполя?
Під поняттям «неонатальний скринінг» мається на увазі комплекс лабораторних досліджень, які виконуються в період новонародженості (28 днів). Нагадаємо, у Маріуполі діють три пологові допоміжні установи: перинатальний центр, міський пологовий будинок (у Лівобережному районі) та пологове відділення Маріупольського територіального медичного об'єднання (МТМО) здоров'я дитини та жінки.
У перші дні життя малюка ще в пологовому будинку береться аналіз крові, який допомагає виявити до появи перших симптомів низку спадкових метаболічних захворювань, тобто патологій обміну речовин, з метою корекції на ранніх стадіях. Неофіційно це обстеження називають генетичним або п'ятковим тестом, оскільки кров береться з п'яти дитини.
«Цей тест у перші дні життя дитини спроможний виявити серйозні вроджені патології, – прокоментувала заступниця директора перинатального центру з надання неонатальної допомоги Лариса Мулько. – До програми обов'язкового скринінгу новонароджених в Україні входить діагностика чотирьох захворювань. І офіційно поки що нічого не змінюється».
Тобто всіх діток, як і раніше, перевірятимуть на хвороби обміну речовин: фенілкетонурію, вроджений гіпотиреоз, муковісцидоз та адреногенітальний синдром.
За словами Лариси Мулько, перший генетичний тест здається ще на етапі вагітності – всім жінкам, які готуються до материнства, рекомендується пройти комплекс досліджень у медико-генетичній консультації. У Маріуполі їх проводить медико-генетичний центр «Геном». Там же можуть отримати консультацію та обстежитися пари, які тільки планують народження дітей.
Більш широкі можливості для неонатального скринінгу – у лабораторії спеціалізованого центру міста Рубіжного Луганської області. Там можуть проводитися дослідження на генетичні патології більш ніж за 30 показниками. Маріупольські медики також туди спрямовують зразки на дослідження.
Розширити неонатальний скринінг із чотирьох до двадцяти захворювань – таку мету ставлять у Міністерстві охорони здоров'я. Для її досягнення передбачається створити чотири спеціалізовані центри, які будуть оснащені необхідним сучасним лабораторним обладнанням. Потреба – близько 80 тисяч тестувань на рік. Ще один – референс-центр – підтверджуватиме або спростовуватиме діагнози: такий високотехнологічний центр планується створити на базі «Охматдиту», анонсував Віктор Ляшко.
«Ми будемо рухатися до того, щоб виявляти вчасно генетичні та орфанні (рідкісні) хвороби, формуємо реєстр цих захворювань і зробимо все можливе для того, щоб держава забезпечила медикаментозну корекцію цих недуг на перших етапах життя», – наголосив міністр охорони здоров'я.
Він також додав, що в Україні розвиватиметься і сімейний скринінг, аби пари, які планують народження дитини, могли оцінити можливі ризики.
Крім цього, вводиться нова модель інтернатури, яка в перспективі має змінити підходи до навчання педіатрів, щоб вони якомога раніше виявляли можливі патології та перенаправляли до вузьких спеціалістів.
Як відомо, будь-який результат аналізу – це ще не діагноз. Тим не менш, якщо він виходить за межі норми, це є привід проконсультуватися з лікарем. Так само зі скринінгом новонароджених і при вагітності: краще про можливі ризики знати заздалегідь. Деякі жінки відмовляються від генетичних досліджень, посилаючись на те, що не довіряють їхнім результатам або взагалі вважають їх зайвими – «бо вже нічого змінити не можна». Але медики переконані у протилежному. Наприклад, навіть при вродженому гіпотиреозі у дитини буде шанс нормально розвиватися, за умови що захворювання виявлено в перші місяці життя і тоді ж розпочато лікування. Проте вже за пів року шанси на нормалізацію стану значно скорочуються.
Міфів довкола цієї теми існує чимало – і краще, якщо майбутні чи молоді батьки готові обговорювати свої питання з фахівцями, а не шукати відповіді в інтернеті.
Одна з помилок – що діти з вадами розвитку або з хромосомною патологією народжуються лише в асоціальних сім'ях. Так, шкідливі звички та нездоровий спосіб життя справді підвищують ці ризики, але треба знати й про інші фактори, які можуть вплинути на здоров'я дітей.
Світлина з відкритих джерел: З перших днів – перші аналізи. Неонатологи підкреслюють, що розширений скринінг новонароджених може допомогти виявити недуги на ранній стадії.
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден (на)