Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Ранні овочі: вітаміни або нітрати?

Еліна Прокопчук
09кві'21 09:00

Навесні нам всім хочеться свіжих овочів - запас консервації вже добігає кінця, а організм відчуває нестачу вітамінів. Помідори, огірки, редис і молода капуста - на ринках і в супермаркетах можна придбати будь-які продукти. 

Але ціни поки що кусаються: в «несезон» овочі значно дорожчі. Та й довіри до перших огірків і помідорів менше - навіть за смаком вони багато в чому поступаються літнім. Журналісти «Приазовського робочого» пройшлися ринком і спробували зібрати овочевий набір.

Теплиця або закордон
«Огірки тепличні, помідори закордонні», - говорить продавчиня Тетяна.

Жінка на ринку вже понад вісім років: зараз реалізує привізні овочі, а як дозріють - почне продавати свої. 

«Помідори турецькі, - показує на яскраві овочі Тетяна. - Вони ще, чесно кажучи, не дуже смачні, люди беруть здебільшого на піцу, соуси. Якщо хочеться солодких, краще взяти черрі». Мініпомідори дорожчі, вони стануть у 65 грн за кілограм, побільше - у 50.

А ось огірки, як розповідає продавчиня, люди беруть практично цілий рік. На прилавку у жінки - українські овочі, їх везуть з теплиць Енергодара. Поруч - молодий херсонський редис, теж тепличний. 

«Огірки - 50 гривень за кілограм, їх купують навіть взимку, люди звикли їсти свіжі овочі. А редис почали продавати в березні, він спочатку був по 80 гривень, а тепер по 50», - розповідає продавчиня. Але ціни можуть коливатися. Наприклад, минулого тижня редис продавали по 40 грн, а сьогодні вартість зросла. 
«Все залежить від погодних умов. Коли йдуть сильні дощі, його менше, ось і продають дорожче, - пояснює Тетяна. - Зараз ціни на все зросли - на газ, на бензин. І продукти купувати недешево».

Але загалом, за розповідями продавчині, торік ціна на овочі в цю пору року була приблизно на тому ж рівні. Моркву минулого врожаю можна придбати по 10 грн, цибулю - по 10, буряк - по 15 грн. Молода капуста стане у 50 грн за кілограм. Круглий рік продають і свіжу зелень, її везуть з Талаківки і Мелітополя.

Продавці розповідають: ґрунтові, а не тепличні овочі будуть пізніше. 

«Власноруч вирощуємо помідори, огірки, - ділиться Тетяна. - Вони дозріють десь у червні». 

Коли ціна на продукти знизиться? Одностайно на ринку говорять: здешевлення продуктів можна чекати після Пасхи.

Радує тільки картопля

Маріупольці молоді овочі вже купують, але поки що - з обережністю. 

«Іноді я роблю салат з капусти і огірків, варю буряк, - розповідає пенсіонерка Тамара Віталіївна. - Помідори ще не беру, вони пластмасові і дорогі».

Економіст Олег Пензин вважає: «Зараз дозволити собі ранні овочі може невелика кількість українців. Як і завжди, навесні дорожчає і минулий урожай: з початку року ціна на буряк зросла на 60%, морква - на 52%. Капуста і цибуля не настільки дорогі. У порівнянні з минулим роком здешевшала тільки картопля - вона впала в ціні на 7%». Річ у тім, що врожай коренеплоду 2019 року через дощі був дуже поганим - на прилавках продавали білоруську бульбу. «Тому і ціна з 2019 по 2020 рік зросла. Зараз ситуація по картоплі стабілізувалася», - каже Олег Пензин.

Ціни на ранні овочі зростатимуть і далі, попереджає експерт. Аж до того моменту, поки в кінці травня – на початку червня не почнуть продавати урожай ґрунтових овочів.

«До цього ціна на них підніметься на 100-120% - це сезонні коливання. Також напередодні Великодня подорожчають яйця, молоко, м'ясо - все, що українці кладуть до святкової корзини», - розповідає економіст.
Нітрати - в межах норми

Покупців хвилює не тільки ціна. Від свіжих огірків, помідорів, зелені хочеться отримати користь, а не ризик отруєння. Як правило, ранні овочі в теплицях щедро «годують» добривами, обробляють хімікатами, щоб вони довше зберігалися.

Самі продавці радять звертати увагу на тверді овочі, без плям і тріщин. Реалізаторка Світлана ділиться: «У мене на прилавку українські огірки. Я їх продаю вже чотири дні - нітратні стільки не пролежать. А хімічний турецький огірок швидко стискається, в холодильнику покривається пліснявою. З редискою теж потрібно не поспішати, дітям поки що давати рано».

Словам знайомого продавця довіряти можна, але краще - попросити показати експертний висновок. Його на продовольчих ринках видають лабораторії ветеринарної служби, які перевіряють кількість нітратів в продукції. Заступник начальника головного управління Держпродспоживслужби в Маріуполі Едуард Квашук розповідає: «Цього року ми вже провели перші дослідження, протестували п'ять партій капусти і вісім редису. Перевищення кількості нітратів не встановлено. Інші овочі перевіряти рано, місцевих коренеплодів на ринку поки ще немає, а на імпортну продукцію є дозвільні документи». Дослідження триватимуть у міру надходження овочів на ринки.

Щоб не придбати «кота в мішку», уникайте стихійної торгівлі, читайте експертні висновки лабораторій на ринках. У адміністрації супермаркету можна вимагати протоколи випробувань продукції.

Нітрати і нітрити

Важливо розуміти, що нітрати в овочах є в будь-якому разі. Норма для редиски, наприклад, 1500 мг на кілограм, для ранньої капусти - 900 мг. У невеликій кількості нітрати не завдають шкоди організму, а ось якщо їх кількість зашкалює, вони перетворюються на нітрити. Саме останні і викликають отруєння.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, добова норма споживання нітратів для дорослої людини - 5 мг на кілограм ваги. Тобто людина вагою 70 кг може без ризику для здоров'я вживати не більше ніж 350 мг нітратів на день.

В інтернет-магазинах нерідко продають нітратоміри - спеціальні пристрої, які показують вміст нітратів в овочах і фруктах. У використанні вони досить прості, впорається навіть дитина. Але точні дані показують далеко не завжди. Едуард Квашук каже: «Нітратоміри повинні проходити калібрування, раз на рік перевірятися. Якщо часто ними користуватися, вони можуть видавати неправильний результат». У лабораторіях міста їх не застосовують, натомість проводять більш достовірні хімічні дослідження.

Варити, тушкувати, замочувати

Щоб зменшити вміст нітратів в овочах, ретельно вимийте їх, обріжте шкірку. Едуард Квашук радить перед вживанням замочити їх у холодній воді на 20-30 хвилин, так вони втратять частину нітратів. Також можна не переживати, якщо овочі піддаються термічній обробці - при варінні або тушкуванні 40-50% нітратів руйнується.

«У кольоровій капусті шкідливі речовини зазвичай скупчуються в качані і верхніх листках, їсти їх небажано, в моркві теж нітратів більше в самому стрижні», - розповідає заступник начальника головного управління Держпродспоживслужби в Маріуполі.

Огірки обирайте щільні - мляві плоди говорять про те, що в них мало вологи, а отже, і корисних речовин. Редис краще брати гладкий, без пошкоджень і тріщин. А молода картопля повинна хрустіти - занадто м'які бульби містять багато нітратів.

Світлина Аліни Комарової: ▲ Вірте документам, а не словам. У кожного продавця вимагайте експертний висновок лабораторії.

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)