Що заважає здоровому вдиху?
Відновлення після COVID-19 може тривати від трьох до шести місяців, в залежності від стану організму.
Одне з можливих наслідків запалення легенів - фіброз. Кажучи простою мовою, це коли легенева тканина переходить в рубцеву, яка вже не здатна виконувати дихальну функцію - звідси й задишка. Таке може статися не тільки після COVID-19, але й після звичайної пневмонії.
«Навіть якщо фіброзна тканина в легенях з'явилася, такий вплив на самопочуття можна мінімізувати за допомогою дихальних вправ, які збільшують життєву ємність легенів, - зазначив Вадим Давидов. - Надування повітряних кульок в цій справі не тільки не допоможе, але й може нашкодити - аж до розриву легеневої тканини. Взагалі реабілітація після коронавірусной хвороби, як і після будь-якої іншої, має на увазі комплексний підхід: не тільки дихальна гімнастика, але й лікувальна фізкультура, психотерапевтичні заходи, дієти, за необхідності медикаментозна підтримка. Призначати препарати повинен тільки ваш лікар. Самостійно ж можна спробувати рекомендації, складені Європейським регіональним бюро Всесвітньої організації охорони здоров'я. Вони універсальні та прості, але дієві, за умови що заняття будуть регулярними, а навантаження буде збільшуватися по мірі відновлення сил».
Про них - більш докладно.
Допоможи собі сам
На випадок, якщо після хвороби задишка не проходить навіть після невеликого навантаження, корисно знати положення тіла, що допомагають полегшити цей неприємний стан.
Наприклад, можна сісти за стіл і нахилитися вперед, поклавши голову на нього (можна підкласти подушку). Положення лежачи: лягти на бік, узголів'я піднесено, коліна трохи зігнуті. Сидячи: нахилитися вперед, поклавши руки на коліна або на підлокітники крісла. Стоячи: притулитися спиною до стіни, руки витягнуті уздовж тіла, ноги - на ширині плечей.
Техніку контрольованого діафрагмального дихання може освоїти кожен. Потрібно сісти в зручне положення, впертися спиною. Поклавши одну руку на груди, а іншу - на живіт, робіть повільні вдихи через ніс і видихи через рот. Рука на животі повинна підніматися вище, ніж рука на грудях.
Перед фізичними вправами обов'язково потрібно зробити розминку протягом п'яти хвилин, щоб запобігти травмам і розігріти тіло. Приклад вправ для розминки - піднімання і опускання плечей, кругові рухи плечима, нахили корпусу в різні боки, піднімання колін в положенні сидячи.
Для оздоровлення корисні не тільки вправи, але й будь-яка фізична активність, в результаті якої частота дихання помірно підвищується. Безумовно, навіть повільна ходьба краще, ніж сидіння на дивані, але швидкий темп на прогулянці - це те навантаження, яке допоможе стати сильніше. Ще краще, якщо маршрут передбачає підйом на схили. Відчуття помірної задишки під час тренування означає, що навантаження обране правильно (за умови що задишка не заважає говорити).
Кілька прикладів оздоровчих вправ. Ходьба на місці: інтенсивність цієї вправи можна збільшувати, поступово переходячи до більш високих підйомів ніг (до рівня таза). Вступ на сходинку і спускання з неї.
Силові вправи допоможуть відновити силу м'язів, які під час хвороби довгий час були позбавлені навантажень. Їх рекомендується робити в три підходи по 10 повторів. Перед виконанням найважчою частини вправи слід робити вдих, видих - коли додається зусилля.
Не варто відразу хапатися за гантелі, пробувати віджиматися від підлоги: для початку підійде «віджимання» від стіни в положенні стоячи, підйом рук в сторони до рівня плечей, вставання зі стільця (чим повільніше, тим корисніше), присідання з опорою на стілець або спиною до стіни.
Завершувати тренування рекомендується вправами, які допоможуть поступово охолонути, відновити рівне дихання. Наприклад, повільна ходьба на місці протягом двох хвилин, повтор вправ з розминки або вправи на розтяжку м'язів. Виконувати їх слід дуже обережно, утримуючи положення 15-20 секунд.
Всього півгодини фізкультури в день можуть побороти задишку, забезпечать бадьорість і покращать настрій, але ефект буде помітний не відразу.
Шлях подужає той, хто йде
Можливо, перший час після хвороби доведеться змушувати себе виходити на вулицю, виконувати вправи, але це необхідно не тільки для того, щоб наситити організм киснем або зміцнити м'язи. Рух допомагає боротися і з психологічними наслідками хвороби - тривогою, поганим настроєм або навіть депресією.
Важко відчути себе повністю здоровим, якщо не можеш повернутися до звичного ритму життя. До того ж відчуття задишки може викликати занепокоєння, а воно, в свою чергу, може погіршити симптоми. Це замкнене коло необхідно розірвати.
Рекомендовано: повноцінний сон, фізична активність, розслаблюючі види діяльності на свій розсуд - будь то читання або в'язання. Не забуваємо про диафрагмальне дихання. Серію глибоких вдихів час від часу корисно робити всім незалежно від віку і стану здоров'я, адже всі ми зазвичай дихаємо поверхнево, не задіюючи весь об'єм легенів, і повноцінно вентилюється тільки їхня верхня частина. Так що вдихаємо на повні груди!
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден (на)