Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Ринок землі відкритий

Людмила Кудріна
07лип'21 13:50

В Україні можна купувати та продавати сільгоспугіддя, але не всі та не всім.

Ринок землі введений з 1 липня 2021 року відповідно до Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення», який скасував дію двадцятирічного мораторію.

Українцям дозволяється

Набувати права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення з 1 липня 2021 року по 1 січня 2024 року можуть виключно громадяни України. Причому загальна площа ділянок не може перевищувати 100 гектарів, а з 1 січня 2024 року - 10 тисяч гектарів.

Юридичні особи, учасниками яких є тільки громадяни України, зможуть купувати землю з початку 2024 року з обмеженням до 10 тисяч гектарів.

Купувати землю зможуть також держава та територіальні громади. А ще - банки, але тільки в порядку звернення стягнення на земельні ділянки як на предмет застави. Такі ділянки можуть бути відчужені банками тільки на земельних торгах протягом двох років з дня набуття права власності.

Розрахунки, пов'язані зі сплатою ціни земельних ділянок за цивільно-правовими договорами, здійснюються виключно в безготівковій формі.

Громадяни, яким належить право постійного користування, право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної та комунальної власності, призначеними для ведення селянського господарства, а також орендарі, які придбали право оренди землі до 2010 року, можуть викупити такі ділянки у власність з розстрочкою платежу до десяти років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці, без проведення земельних торгів.

До 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених в натурі власникам земельних паїв, не може бути менше їхньої нормативної грошової оцінки.

Іноземці під питанням

Купівля землі юрособами, створеними та зареєстрованими за законодавством України, учасниками або кінцевими бенефіціарними власниками яких є іноземні громадяни, може здійснюватися з дня і за умови прийняття цієї норми на референдумі.

До референдуму іноземцям, особам без громадянства та юридичним особам заборонено купувати частки в статутному капіталі, акції, паї, членство в юрособах (крім як в статутному капіталі банків), які є власниками земель сільськогосподарського призначення. Ця норма втрачає силу за умови та з дня прийняття на референдумі відповідного рішення.

Забороняється за будь-яких умов

Забороняється продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності.

За будь-яких умов, в тому числі в разі прийняття позитивного рішення на референдумі, іноземцям забороняється придбання права власності на ділянки, які розташовані ближче 50 кілометрів від державного кордону України (крім кордону по морю).

Забороняється за будь-яких обставин купівля землі юрособами, учасниками або кінцевими бенефіціарами яких є громадяни держави, визнаної Україною державою-агресором або державою-окупантом. А також - особами, які належали або належать до терористичних організацій; щодо яких застосовані санкції.

Під забороною придбання права власності юрособами, учасниками або кінцевими бенефіціарами яких є іноземні держави; де неможливо встановити бенефіціарного власника, або він зареєстрований в офшорних зонах, або в державах, включених Міжнародною групою з протидії відмиванню брудних грошей (FATF) до списку країн, які не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом.

Не допускається придбання права власності в разі відсутності у покупця документів, що підтверджують джерела походження коштів або інших активів, за рахунок яких купується таке право.

Поки без ажіотажу

За перший день відкриття ринку землі, 1 липня, на всю країну на підставі договорів купівлі-продажу відбулося всього лише три угоди, за якими зареєстровано право власності на землі сільськогосподарського призначення, які раніше підпадали під мораторій. Про це заявив міністр аграрної політики і продовольства Роман Лещенко під час «години запитань до уряду» у Верховній Раді України.

Встановлена ​​на сьогодні на рівні держави нормативно-грошова оцінка української землі становить в середньому 28 тисяч гривень за один гектар, що в десять разів менше, ніж, наприклад, у сусідній Польщі, де земля гірше української, але дорожче цінується.

«Міністерство аграрної політики закликає всіх громадян України не поспішати з прийняттям рішення про розпорядження своєю землею. Українська земля неоціненна, її вартість буде зростати не менше ніж на 7-10% щорічно. Земля - ​​це кращий банківський депозит, який буде постійно зростати в ціні», - заявив Роман Лещенко.

У коментарі для «Приазовського робочого» заступник міського голови Маріуполя Михайло Івченко зазначив, що зовсім нещодавно в розпорядженні територіальної громади міста не було землі сільськогосподарського призначення. Вона з'явилася у зв'язку з приєднанням до Маріуполя ближніх сіл.

«Наразі, за попередньою оцінкою, до межі міста віднесені близько 15-18 тисяч гектарів землі сільськогосподарського призначення. Щоб отримати точну відповідь, нам необхідно провести інвентаризацію землі, що заплановано на 2022 рік», - розповів Михайло Івченко.

Що стосується відкриття ринку землі, то, за його словами, поки рано говорити про те, який вплив це матиме на Маріуполь, як і на інші міста, у яких так само в процесі децентралізації з'явилися сільгоспугіддя.

«Як і будь-яке нововведення, відкриття ринку землі вимагає часу для того, щоб на центральному рівні були відпрацьовані всі деталі, що не знайшли зображення в законодавстві, але в реальності з ними зіткнуться учасники договорів купівлі-продажу. Є маса нюансів, які необхідно врахувати, в тому числі щодо оперативного доступу нотаріусів для перевірки даних в Державному реєстрі майнових прав та Державному земельному кадастрі. Підготовка на центральному рівні необхідних підзаконних нормативних актів - це робочий процес, який сьогодні триває», - підкреслив заступник мера.

Не завадить і самим власникам землі, особливо тим, хто оформлював свої права до 2004 року, навести лад у своїй документації, перевірити наявність своїх ділянок в земельному кадастрі й у разі необхідності їх зареєструвати. Інакше на ринок не потрапити.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)