Він відбувся за участі губернатора Донецької області Павла Кириленка, міського голови Маріуполя Вадима Бойченка, а також мерів інших українських міст, представників регіональної влади, місцевого самоврядування, міжнародних організацій та великого бізнесу. Учасників та гостей форуму Маріуполь приймав у «Мультицентрі» на Лівобережжі.
Вітаючи учасників форуму, голова Донецької обласної державної адміністрації Павло Кириленко наголосив на його значенні:
«Це потужний крок вперед. Не формалізація, а дійсно практичне відпрацювання актуальних питань для досягнення головної мети - розвитку громад в умовах децентралізації та побудови конструктивної взаємодії між органами центральної, регіональної виконавчої влади, а також місцевого самоврядування. У Донецькій області є такий чіткий, зрозумілий конструктив і стійкий зворотний зв'язок із громадами».
Дискусійна панель форуму була присвячена темі: «Регіональне співробітництво як точка зростання громад». Модераторка, секретарка Маріупольської міської ради Ксенія Сухова запропонувала обговорити досвід міст і той потенціал, який відкриває для громад співпраця і обмін передовими практиками.
Губернатор Павло Кириленко нагадав, що внаслідок децентралізації в Донецькій області сформовано 46 територіальних громад (ТГ) на підконтрольній території, в тому числі в десяти з них, що розташовані на лінії розмежування, утворено військово-цивільні адміністрації; а також визначено 20 ТГ на тимчасово окупованій території.
В рамках однієї тільки президентської програми «Велике будівництво», яка повноцінно запрацювала в регіоні з минулого року, спочатку був виконаний 31 об'єкт, а цього року реалізується 34 сумарним кейсом у 2 млрд гривень.
Позиція губернатора:
«Ми готові до співпраці з громадами, але ця взаємодія має бути ефективною, швидкою і, зрозуміло, чесною. В жодному разі не повинна страждати якість робіт. Корупція і довгобуди мають піти в минуле; не може школа будуватися три роки».
Павло Кириленко навів Маріуполь як приклад ефективної співпраці:
«Це найпотужніше місто в області, і справа не стільки в бюджеті, скільки в підходах до роботи. Коли керівник міста приходить з проблемою і при цьому пропонує варіанти її розв’язання, ініціює проєкт і не питає, як його зробити, а дає способи - то фінансова складова будь-якого питання стає досить простою. Область надає 50% зі свого бюджету, і стільки ж громада - зі свого. Ми потискаємо руки і приступаємо до будівництва об'єкта. Це і є співпраця, і я налаштовую кожного керівника міста на такий конструктив».
На сьогодні в громадах Донецької області реалізується 366 проєктів, інвестиції в які складають 13,6 млрд гривень. Лідерство в регіоні тримає Маріупольська ТГ - 32 проєкти на 1,8 млрд гривень, з них 147 млн гривень з обласного бюджету. Слідом за Маріуполем йдуть Бахмутська ТГ - 30 проєктів на 1,7 млрд гривень; і Краматорська ТГ - 52 проєкти на 1,3 млрд гривень.
Шість років тому Маріуполь почав будувати не тільки нову інфраструктуру міста, а й створювати новий муніципалітет. Про те, як змінюється саме уявлення про чиновника і філософія роботи муніципалітету, розповів міський голова Вадим Бойченко.
«Ефект Маріуполя - це синергія досвіду і знань. Ми завжди відкриті до отримання нових знань, що дуже важливо. Ми «упакували» знання і досвід в конкретний кейс, який розвиває найголовніший капітал громади - наших людей», - підкреслив мер Маріуполя.
Важливий інструмент перезавантаження всієї України - реформа децентралізації - відкрила перед громадами не тільки нові можливості, але й цілу низку викликів, один з головних - це кадри місцевого самоврядування.
«Розвиваючи наші громади, ми розвиваємо нашу країну Україну. Але, ставши на шлях розвитку і розробивши стратегію, ми зіткнулися з головним викликом - а хто її буде реалізовувати? Чи є у нас підготовлений, кваліфікований, професійний, замотивований персонал, який готовий досягти поставленої мети? Як навчити його сучасних європейських муніципальних практик? У пошуках відповідей на ці питання народилася програма «Новий муніципалітет». Ми навчили людей бути ефективними, що надало можливість не просто мріяти про стратегію розвитку міста, а реалізовувати проєкти на практиці, наповнити ключовими показниками ефективності роботу кожного чиновника», - акцентував міський голова.
Неудавану зацікавленість учасників форуму викликала маріупольська формула - 60% на 40% - балансу інтересів громади у використанні коштів міського бюджету. Тут 60% - це операційні витрати на утримання всіх галузей міського господарства, а 40% - виключно на розвиток міста. Правда, цьогоріч у зв'язку з коронавірусом і небувалими зливами формулу довелося трохи змістити - 70% на 30% - але в будь-якому разі, як підкреслив Вадим Бойченко, вона дозволяє тримати баланс.
Мер навів безліч прикладів того, як новий муніципалітет, використовуючи цю модель ефективності, успішно вирішує на практиці накопичені десятиліттями проблеми в охороні здоров'я, освіті, житлово-комунальному господарстві, впроваджуючи унікальні для України програми підтримки ОСББ, розвитку транспортної моделі, централізації сфери послуг для закладів освіти, відкриття «мультицентрів» і багато інших проєктів.
«Ключ від інвестицій - це відкритість і прозорість влади», - переконаний Вадим Бойченко.
Мер поділився досвідом того, як з останнього місця в рейтингу авторитетної міжнародної антикорупційної організації Transparency International Маріуполь піднявся на провідні позиції в Україні:
«Що це дало? Наші партнери - міжнародні фінансові організації - повернулися до нас. Професійно і технічно ми були готові до цього, і Маріуполь прийняв близько 200 мільйонів євро інвестицій - через конкретні проєкти, які реально підвищують якість життя городян».
Один з таких проєктів вперше реалізується в Україні: забезпечення міста чистою питною водою.
Вадим Бойченко зазначив:
«Ця проблема зарита так глибоко, що її не могли вирішити ні при Союзі, ні за роки незалежності України. Французи дали нам фінансову можливість – під 0,08% річних ми отримали на 30 років кредит, який окупаємо при наявному тарифі. Аналогічні проблеми з водою є в інших містах, і цей проєкт можна буде потім тиражувати. Ми будемо готові ділитися цим досвідом. Тому що ключове, крім професійних людей, це час, якого в українських міст немає. Я вірю в розвиток наших громад і в те, що через цей розвиток буде процвітати наша країна Україна».
В роботі форуму взяв участь Олександр Вишняков, директор департаменту регіонального розвитку Групи Метінвест, - компанії, яка першою в Україні почала застосовувати принципи сталого розвитку міст.
«Бізнес не може жити окремо від міста і розвиватися окремо. А коли цей бізнес містоутворюючий і в ньому задіяно близько 30% населення працездатного віку й поготів», - зазначив Олександр Вишняков.
Директор департаменту навів цифри: за останні 10 років 850 млн гривень було спрямовано на соціальні проєкти Маріуполя.
«Для Групи Метінвест важливо, щоб наші співробітники і їхні сім'ї жили в містах з високим рівнем освіти, медицини, комфортними дворами, красивими парками. Щоб в муніципалітетах працювали управлінці, які знаються на сучасних стандартах побудови економіки міста, розуміють вектори розвитку інших успішних міст і вміють застосовувати це на практиці», - підкреслив Олександр Вишняков.
Він нагадав, що понад десять років тому Група Метінвест почала впроваджувати довгострокові системні програми соціального партнерства. На сьогодні це дало не тільки результат, але й дозволило створити ґрунт для стратегічного партнерства з муніципалітетами.
Зокрема, в Маріуполі розроблено спільний план дій, і його результати в усіх на очах: це і парк «Веселка», і оновлений парк Гурова, і площа Свободи, і нові створені простори для молоді, і фестивалі, і свята, які сьогодні проходять у місті.
«У рамках підписаного меморандуму ми продовжуємо реалізовувати свої напрямки корпоративної соціальної відповідальності. У компанії працює близько 16 активних відкритих програм тільки цього року. А свої соціальні інвестиції ми спрямовуємо у такі сфери, як охорона здоров'я, освіта, культура і спорт, соціальна інфраструктура. Це показує найважливіший маркер, про який сьогодні багато говорять, - підвищення соціальної активності громади», - розповів Олександр Вишняков.
Директор департаменту також додав:
«Ми бачимо, як активно і прогресивно розвивається Маріуполь, тому Метінвест і підтримав ініціативу міського голови Вадима Бойченка про створення системи навчання співробітників органів місцевого самоврядування. Ми з ентузіазмом відгукнулися і сьогодні бачимо її результати. Програма, яка вчить впроваджувати економічні стандарти міст і грамотно планувати бюджет, залучати інвестиції, розвивати транспортні моделі, удосконалювати систему освіти і медицини. Це важливо. Це дає можливість управлінцям будувати свої завдання на крок-два-три вперед. Це дозволить розв’язати роками накопичені проблеми, створити ті сервіси та ту якість послуг, які підвищують рівень життя людей в містах нашої країни. Ми в це віримо. А сили даються тоді, коли досвід зустрічається з новою реальністю».
Під час форуму виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан розповів про те, яке значення в умовах децентралізації набуває лобізм громад і як користуватися цим інструментом.
Мер Миколаєва Олександр Сенкевич у своєму виступі зосередився на участі громадськості в процесі прийняття рішень органами місцевого самоврядування.
Перший Форум муніципальних практик збігся з першим випуском ініційованої Вадимом Бойченком освітньої програми Master of Public Administration (МРА), яку пройшли близько 60 управлінців з Маріуполя, Запоріжжя, Кривого Рогу, Покровська, Мелітополя, Авдіївки - в ній взяли участь муніципальні управлінці з 28 громад.
Програма протягом двох років готує професійних лідерів муніципального управління. Вона створена Маріупольською міською радою за фінансової підтримки Групи Метінвест. Мета МРА - допомогти муніципалітетам підготувати нове покоління міських управлінців. Тих, хто здатний ефективно управляти бюджетом, залучати інвестиції, реалізовувати масштабні проєкти. Проєкт зі створення системи навчання для муніципалітетів підтриманий Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
«Програма МРА дає базове, професійне муніципальне утворення. Тобто ми отримуємо якісного чиновника з питань фінансів, економіки, операційних поліпшень. Це вперше сталося в Україні: вперше чиновників вчать бізнес-практик», - акцентував Вадим Бойченко.
Серед випускників МРА - директор департаменту по роботі з активами міськради Світлана Штенда, яка розповіла на форумі про муніципальну програму надання житла в кредит. Розробку концепції та економічного обґрунтування поливу зелених зон з використанням альтернативних джерел представив учасникам форуму голова Кальміуської райадміністрації Петро Чекер.
На завершення міський голова Вадим Бойченко підкреслив:
«Те, що сьогодні називається мрією, завтра може стати реальним проєктом. Тільки через навчання ми стаємо успішними. Тому що нас навчили не боятися мріяти і брати на себе відповідальність. Форум муніципальних практик стане практикою для всієї України. Він дозволяє муніципальним управлінцям розвиватися, набиратися досвіду, знань і сил, щоб потім їх віддати в нові проєкти, які змінюють життя людей на краще».:
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден (на)