Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

З аеропортом, курортними зонами та новими індустріальними парками

Людмила Єрмішина
08вер'21 10:14

У Маріуполі відбувся форум «Маріуполь 2030. Великі інвестиційні можливості», в якому брали участь представники державної та регіональної влади, місцевого самоврядування, бізнес-спільноти.

Символічно, що захід проходив у «Мультицентрі» на Лівобережжі – першому соціальному офісі, створеному в Україні. Наше місто – лідер і в інших напрямках: Маріуполь першим з міст розробив довгострокову стратегію розвитку і перший – за сумами інвестицій.

Місту біля моря, що стрімко розвивається, потрібно вирішити ще чимало проблем, а по ряду з них є конкретний план. Про це стало відомо в ході дискусій форуму.

Стратегія, втілена в життя

В обговоренні інвестиційного потенціалу Маріуполя брали участь міський голова Маріуполя Вадим Бойченко, міністр інфраструктури України Олександр Кубраков, голова Виконавчого комітету реформ Міхеіл Саакашвілі, перший заступник голови Донецької облдержадміністрації Ігор Мороз та інші.

Вітаючи гостей форуму, Вадим Бойченко зазначив: «У 2017 році ми прийняли першу реальну Стратегію розвитку міста. Це прикладний документ, який ми розробили разом з громадою. Стали найбільш прозорим і найбільш відкритим містом України. Впровадили нову формулу для бюджету – 60 на 40. Де 60% утримання, а друга цифра – бюджет розвитку. Ці кейси відкрили Маріуполю двері зовнішніх інвестицій».

Однак поряд з тією динамікою змін, яку показує Маріуполь, об'єктивними досягненнями, підтвердженими офіційною статистикою та авторитетними рейтингами, «місто, що зберігається Марією» ще не повністю розкрило свої можливості через ряд обставин. Вони не тільки «закривають» Маріуполь від потенційних інвестицій, а й стримують його соціально-економічний розвиток.

«Потрібен аеропорт, потрібна об'їзна дорога в порт для транспортування вантажів. Потрібно вже зараз думати, як забезпечити сферу охорони здоров'я відсутніми кадрами», – підкреслив мер.

Проте, за словами секретаря Національної інвестиційної ради при Президентові України Левана Варшаломідзе, різниця між Маріуполем 2017 року і сьогоднішнім очевидна, зараз місто схоже європейському.

Перший заступник голови Донецької облдержадміністрації Ігор Мороз також зазначав, що стратегія розвитку Маріуполя – не просто декларація, вона втілюється в життя. І регіональна влада готова сприяти в отриманні державних коштів та інвестицій для реалізації нових проєктів. Зокрема, для розв’язання проблем охорони здоров'я в Донецькій області в Маріуполі та Краматорську побудують дві лікарні третього рівня, які стануть гідною заміною обласним установам, що залишилися в Донецьку. Про те, що в нашому місті планується будівництво клінічної лікарні третього рівня та кампусу для студентів, «Приазовський робочий» вже повідомляв.

Світлина Аліни Комарової: Краще один раз побачити. Після форуму його учасники побували в парку «Веселка», ознайомилися з іншими пам'ятками, про які ще чотири роки тому Маріуполь тільки мріяв.

Буде аеропорт – будуть і туристи
У Маріуполі будуть розвиватися різні види промисловості, сфера послуг, знайде свої ніші малий і середній бізнес – все це мотиваційні стимули, що задають вектор соціально-економічного зростання всього Приазов'я

Оскільки Маріуполь взяв курс на розвиток туризму, своєю думкою з цього питання ділилися багато учасників дискусії. Леван Варшаломідзе зазначав, що зараз настав час розвитку внутрішнього туризму в Україні, і Маріуполь цілком може стати одним з популярних напрямків. Звичайно, для цього знадобляться «ідеї та інвестиції».

Міхеіл Саакашвілі говорив, що ще кілька років тому Маріуполь здавався «безнадійним», а сьогодні це «маяк розвитку для інших міст» з «крутим туристичним потенціалом». Колишній Президент Грузії наводив у приклад досвід Аджарії та її столиці Батумі, які стали популярним туристичним напрямком відносно недавно. Історично склалося, що курорти були в Абхазії.

«У Кахетії виробляли вино, і тільки. У Батумі теж нічого не було, тепер все змінилося повністю», – зазначав Міхеіл Саакашвілі. За його словами, в Батумі досить було побудувати 9 кілометрів набережної з фонтанами, і в портовому місті стрімко стала розвиватися сфера послуг і розваг.

У Приазов'ї теж є свої родзинки – море, місцева кухня, виноробні. Правда, «поки немає аеропорту, говорити нема про що», переконаний глава ради реформ, та й канатна дорога теж, на його думку, потрібна туристичному місту. І зазначив, що якби через близькість лінії розмежування закривали аеропорти в Грузії, то там авіасполучення не було б взагалі: на практиці ж прилітають мільйони туристів.

Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков, продовжуючи тему авіасполучення на Донеччині, запевнив: аеропорт з'явиться. Як і повідомлялося раніше, між Маріуполем і Бердянськом.

«Я спілкувався вчора з новим начальником Генштабу. У нас конструктивний діалог. Думаю, що за два тижні ми вийдемо на якесь конкретне рішення», – сказав міністр.

Підіймалося питання і залізничного сполучення – чи зможуть маріупольці швидше добиратися до Києва. Зараз дорога до столиці займає 14 годин, але планується скоротити час на дві години, а дорога до Харкова займе на цілих 6 годин менше, ніж зараз.

«Луганська і Донецька області знаходяться у фокусі нашої уваги. Цього року ми почали закуповувати новий рухомий склад спальних вагонів. Є проєкт магістралі Покровськ – Курахове – Шахта «Південнодонбаська» – Волноваха – Маріуполь», – зазначив Олександр Кубраков.


Світлина Аліни Комарової: Тут варто інвестувати. Міський голова Вадим Бойченко зазначав, що багато в чому завдяки залученому фінансуванню Маріуполь почав розв’язувати проблеми, що накопичувалися протягом довгого часу.

Рекордні півтора мільярда інвестицій

В ході форуму Міхеіл Саакашвілі зазначив: у Маріуполя зараз є один соціальний партнер, який допомагає реалізувати практично всі масштабні проєкти та є його головним спонсором, – це Група Метінвест.

«Група Метінвест вкладає 1,5 мільярда доларів в Маріуполь», – наголошував Міхеіл Саакашвілі.

Компанія зводить сучасний вищий навчальний заклад «Метінвест Політехніка», будує найкрасивішу будівлю в центрі Маріуполя і допомагає розвивати міську інфраструктуру. Міхеіл Саакашвілі високо оцінив ефективне партнерство муніципальної влади з бізнесом і наголосив на необхідності надалі розвивати державно-приватне партнерство. Це дозволить збільшити надходження інвестицій і прискорить реалізацію Стратегії-2030.

Міський голова Вадим Бойченко підтвердив: Маріуполь в процесі трансформації та приватний бізнес також зацікавлений у розвитку міста.

Як зауважила генеральний директор підприємства «Метінвест Інжиніринг» Мар’я Васильєва, для неї Маріуполь – практично рідне місто, адже саме тут починалося її знайомство з металургією. Відтоді поняття «металургія» кардинально змінилося, саме металургійне виробництво в Маріуполі тому приклад.

«Метінвест за останні десять років пройшов велику еволюцію, – розповіла Мар’я Васильєва. – І тепер ніколи не виникають питання – давати гроші на екологію чи ні, покращувати якість життя чи ні. У нас це величезна цільова програма – як зробити місто кращим. Для нас це важливо, бо ми тут живемо і працюємо, наші співробітники тут живуть і працюють. Ми хочемо, щоб вони не виїжджали з рідного міста. Ми хочемо, щоб, коли ми відкриємо наш університет, в Маріуполь приїжджали люди з усього світу».

Вона додала, що Групою Метінвест багато було зроблено для поліпшення екології в місті – закриті мартен і аглофабрика на меткомбінаті «Азовсталь», зараз йде робота з нейтралізації викидів над конвертерним цехом. Інвестиції в екологічну модернізацію підприємств Маріуполя за останні дев'ять років склали 15,3 млрд грн. Більш того, зараз Метінвест поставив перед собою завдання перейти на «зелений» спосіб виробництва сталі, відмовившись від конвертерного.

Мар’я Васильєва підкреслила, що Група Метінвест – партнер міста з корпоративної соціальної відповідальності. За останні п'ять років компанія направила понад 400 млн соціальних інвестицій. Це стосується і вкладень металургів у реконструкції парків «Веселка», імені Гурова, площі Свободи, у відкриття IT-хабів та багатьох інших проєктів.

Варто також відзначити величезну допомогу Групи Метінвест в боротьбі з коронавірусом – установку кисневих станцій і безперебійне постачання в лікарні міста кисню. На ці цілі Група Метінвест направила понад 72 млн грн.

«Попереду у нас – високе технологічне майбутнє», – резюмувала Мар’я Васильєва.
Нові індустріальні парки

Про те, що інвестори з Туреччини зацікавилися можливостями індустріального парку на території колишнього рибоконсервного заводу в Маріуполі, «Приазовський робочий» вже повідомляв. Як стало відомо на форумі, обговорюється питання про створення нових подібних об'єктів.

У коментарі «Приазовському робочому» міський голова Вадим Бойченко розповів деякі подробиці: «Ми хотіли б створити три індустріальних парки. Але відповідних територій не так багато. У нас на прикметі є 150 гектарів біля маріупольського аеропорту».

Остаточне рішення буде внесено в Стратегію розвитку Маріуполя до 2030 року, сказав мер, назвавши її «революційним переродженням» міста.

Роль приватного капіталу важлива

В ході дискусій форуму не раз озвучувалася теза про те, що розв’язати всі проблеми тільки коштами державного бюджету неможливо.

Голова комітету Верховної Ради України з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький наголошував, що, говорячи про інвестиції, потрібно не забувати й про таку пріоритетну галузь як охорона здоров'я. Сфера, яка успадкувала неефективну систему Семашка, за словами Михайла Радуцького, вже зараз змінюється, даючи стимули для розвитку як державної, так і приватної медицини. За його словами, за договорами з Національною службою здоров'я України вартість наданих пацієнтам медичних послуг компенсується за ринковими тарифами. Нагадаємо, мова йде про принцип фінансування «гроші ходять за пацієнтом»: тепер розмір фінансування лікарень прив'язаний не до кількості ліжок, а до кількості пролікованих випадків або проведених досліджень.

Такі ж зрозумілі «правила гри» повинні з'явитися і в інших сферах, де держава не може обійтися без співпраці з бізнесом. За словами директора команди підтримки реформ при «Укравтодорі», радниці Міністра інфраструктури України Олександри Азархіної, йде реформа будівельної сфери, мета якої – якраз введення єдиних для всіх, чітких правил і системи, яка виключить можливості для корупції. Відповідні зміни в законодавстві вже не за горами. Позначаться ці зміни й на місцевому рівні. А в Маріуполі належить ще багато побудувати в найближчі роки, так що позитивні нововведення, які плануються в містобудівній сфері, будуть як не можна до речі.

Підбиваючи підсумки форуму, Вадим Бойченко підкреслював, що зміни, що відбуваються в Маріуполі, не тільки підвищують якість життя городян, є запорукою нових інвестицій і успішних проєктів, а й вносять внесок у захист суверенітету України. Маріуполь – вітрина відновленого Донбасу – дивиться в майбутнє з оптимізмом.

Світлина Аліни Комарової: У металургів – своя стратегія. Маріупольські меткомбінати Групи Метінвест націлені на великі технологічні зміни, про які розповіла генеральний директор «Метінвест Інжиніринг» Мар’я Васильєва.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)