Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Санаторій «Айболить» реорганізують: як і де буде працювати дитячий санаторно-курортний заклад?

Людмила Єрмішина
08жов'21 15:12

Маріупольці засипали редакцію «Приазовського робочого» дзвінками та листами про те, що дитячий санаторій «Айболить» закривається. Читачі просять розібратися в ситуації навколо оздоровниці. Наші журналісти вникли в проблему і з'ясували, що «Айболить» чекає не ліквідація, а реорганізація - об'єднання з іншим санаторно-курортним закладом.

Дітей мало, субвенції не вистачає

Мережа санаторно-курортних установ, створена ще при радянській системі, на відміну від лікувальних установ ще не включилася в реформу системи охорони здоров'я, але необхідність змін назріла давно

Про реорганізацію дошкільного санаторію для дітей з захворюваннями органів дихання нетуберкульозної етіології «Айболить» і об'єднанні з обласним дитячим кістковотуберкульозним санаторієм стало відомо ще наприкінці серпня.

І «Айболить», і дитячий кістковотуберкульозний санаторій - установи обласного підпорядкування, що належать до системи охорони здоров'я. Як пояснювалося в повідомленні на сторінці Департаменту охорони здоров'я Донецької обласної державної адміністрації, реорганізація не несе за собою закриття «Айболита»: «Посади співробітників і санаторно-курортні ліжка залишаться в затвердженому на сьогодні обсязі». Там же повідомлялося, що установа фінансувалася за рахунок медичної субвенції в обсязі понад 11 млн грн на рік. Ці кошти йшли на утримання приміщення, виплату заробітної плати, закупівлю лікарських засобів, виробів медичного призначення, харчування дітей.

Протягом останніх років кількість пролікованих в санаторії дітей скорочується: у 2018 році - 905, в 2019-му - 845, 2020-му - 206. Крім того, торік робота санаторію була припинена на шість місяців у зв'язку з введенням карантинних обмежень. Здебільшого в установі отримують лікування діти, які проживають у Маріуполі. У 2020 році, відповідно до зміни системи фінансування надання послуг медичної допомоги, установи перейшли на фінансування Національною службою здоров'я України (НСЗУ) по окремих пакетах медпослуг.

Санаторій не має жодного договору з НСЗУ і фінансується з бюджету області. Щоб діти могли отримувати якісну санаторно-курортну допомогу, вирішено реорганізувати санаторій шляхом приєднання до більш потужного закладу – обласного дитячого кістковотуберкульозного санаторію.

Чи означає це, що санаторій сам «винен» у відсутності фінансування? Виявляється, ні. У пресслужбі НСЗУ повідомили, що їхня служба в принципі не укладає договори з санаторіями - для цього потрібні зміни в нормативній базі. А в майбутньому - і відповідність якості послуг санаторіїв певним критеріям. Сьогодні модель фінансування «Гроші ходять за пацієнтом» для таких установ поки не передбачена.

Приморський район - це плюс

«Айболить» як обласна установа повинна приймати дітей у віці від трьох до дев'яти років з усієї Донецької області. Путівки туди - безкоштовні, видаються за медичними показаннями. А показаннями для направлення в санаторій можуть бути бронхіальна астма в стадії ремісії, рецидивні бронхіти, алергічні захворювання органів дихання, хронічні захворювання верхніх дихальних шляхів (синусити, тонзиліти, риніти, аденоїдити), стани після перенесених гострих захворювань органів дихання (гострі пневмонії, бронхіти, ГРВІ). Також санаторне оздоровлення показано дітям з різними супутніми захворюваннями, що часто і тривало хворіють.

Кожній дитині процедури підбираються індивідуально і можуть включати лікувальний масаж, лікувальну фізкультуру, апаратне фізіотерапевтичне лікування, парафінолікування, кисневі коктейлі, фітотерапію тощо. Передбачено п'ятиразове харчування.

Як розповіла «Приазовському робочому» виконувачка обов'язків директора санаторію Олена Шаніна, дата переїзду поки невідома. Але близькість морського узбережжя в Приморському районі для санаторію можна вважати перевагою.

Жителі Лівобережжя незадоволені тим, що діставатися до дітей, які перебувають на лікуванні, стане складніше, інших бентежить кістковотуберкульозний профіль санаторію, який прийме «Айболить».

«Мої дочка і син, двійнята, щороку оздоровлюються в санаторії «Айболить», завдяки чому стан їхнього здоров'я значно покращився, - розповіла маріупольчанка Тетяна Коротун. - Діти проходять вітамінотерапію, кисневі коктейлі, інгаляції, масаж - все під контролем досвідчених і уважних фахівців. У санаторії чудові педагоги, які забезпечують малюкам гідну освіту й розвиток. Це єдиний санаторій вузької спеціалізації в регіоні, вважаю, його обов'язково потрібно зберегти».
«Дві мої доньки після санаторію справді менше хворіли, а скільки чудових спогадів у них залишилося, - поділилася думкою Надія Щербакова. - У цьому санаторії і процедури, і харчування - на вищому рівні. Годують смачно, різноманітно».

Маріупольчанка Світлана Ниточка також з настороженістю поставилася до новини про реорганізацію, побоюючись, як би в майбутньому після переїзду не було закриття санаторію:

«Спочатку ліжка будуть скорочувати, а потім скажуть, що дітей дуже мало. Крім того, навряд чи хтось із батьків захоче везти дітей в кістковотуберкульозний санаторій і піддавати ризику і без того ослаблений дитячий імунітет».

Марія Медведєва, яка до нещодавно працювала масажистом в санаторії «Айболить», вважає, що скорочення кількості пролікованих дітей, яким дорікають установі, не відображає реальної ситуації:

«Спілкуючись з батьками і навіть деякими медпрацівниками, я на власному досвіді переконалася, що багато хто просто не знає про наше існування - навіть в рідному місті. Якби кожен педіатр розповідав батькам дітей, схильних до захворювань органів дихання, про можливість отримати путівку в спеціалізований санаторій, ситуація була б зовсім іншою. Крім того, через пандемію коронавірусу нас неодноразово закривали, що і пояснює таке різке зниження показників».

Справжній санаторій

Журналісти «Приазовського робочого» побували на території обласного кістковотуберкульозного санаторію, щоб побачити, де саме продовжить роботу «Айболить». Разом з директоркою санаторію Наталією Сівоненко ми пройшли до корпусу під назвою «Малютка».

«Саме в ньому плануємо розмістити частину ліжкового фонду «Айболита», - розповіла Наталія Сівоненко. - Корпус розрахований на оздоровлення дітей від двох до п'яти років, але на цей час пустує - путівки є, але охочих немає. Відправляти таких маленьких на цілодобове перебування без можливості контакту з ними готові далеко не всі батьки. Дошкільнята - найменш численна категорія серед наших дітей».

За словами директорки санаторію, зараз готуються юридичні документи, без яких подальші кроки з реорганізації неможливі. Отже «Айболить» продовжує приймати дітей.

Директорка прокоментувала питання батьків з приводу ризиків інфікування.

«У жодному санаторії не може бути хворих пацієнтів, контакт з якими може бути небезпечний для оточення. У нас діти, у яких, наприклад, «віраж» проби Манту, або діти, у яких в родині хтось захворів, але самі вони - здорові, проте для профілактики проходять певне лікування. При надходженні всі ретельно перевіряються, в тому числі робиться тест на коронавірусну інфекцію. За дев'ять років, протягом яких я тут працюю, у нас не було жодного випадку зараження на туберкульоз», - стверджує Наталія Сівоненко.

Кілька років тому до маріупольського обласного кістковотуберкульозного санаторію був приєднаний дошкільний санаторій з Докучаєвська. І тепер санаторій в Маріуполі - єдиний для оздоровлення дітей в Донецькій області. Правда, через карантинні обмеження і він зараз працює на половину потужності, а розрахований на 300 місць.

«Охочих отримати путівки - більше, ніж місць. Батьки просять дати більше, але ми не можемо, - зазначає Наталія Сівоненко. - Низка патологій взагалі не охоплена послугами реабілітації, наприклад неврологічний профіль. Розуміючи, що запит на це є, плануємо в майбутньому стати багатопрофільним санаторієм. Готуємося до майбутнього переходу на фінансування через НСЗУ. Хочеться, щоб наш санаторій змінився на краще, став сучасним, красивим - адже сьогодні в Маріуполі бачать, якими можуть бути дитячі садки, лікарні, парки. А потенціал у нас є. Люди, що приїжджають з віддалених від Маріуполя районів, батьки завжди відзначають і чисте морське повітря, і велику зелену територію».

На прилеглій території співробітники підтримують чистоту, ремонтують обладнання, роблять косметичні ремонти. Завдяки низці проєктів, в тому числі допомозі громадського союзу «Зелений центр Метінвест», персоналу вдається точково упорядковувати прогулянкові зони, висаджувати нові зелені насадження. Але розбиті доріжки, сірі будівлі, непрацюючий фонтан говорять про те, що тут потрібен комплексний підхід. А поки в санаторії готуються приймати нових членів колективу і сподіваються, що епідемічна ситуація дозволить оздоровлювати дітей і взимку.


Світлина Аліни Комарової: Місця вистачить усім. Переїхавши в обласний кістковотуберкульозний санаторій, «Айболить» стане пульмонологічним відділенням в окремому корпусі.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)