Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Своєчасна і професійна підтримка

Людмила Єрмішина
27сер'21 13:07

У День Незалежності України Маріуполь презентував особливий подарунок городянам - Центр реабілітації дітей в Лівобережному районі.

Реконструкція кардинально змінила як зовнішній вигляд, ступінь комфортності, так і можливості з надання допомоги дітям з особливими потребами та їхнім родинам.

Без перешкод
Проєкт реконструкції Центру реабілітації фінансувався Європейським інвестиційним банком і міським бюджетом, його вартість - понад 44 млн грн

Вже з 1 вересня Центр реабілітації почне щоденні заняття з дітьми, які потребують особливого підходу, - від малюків до підлітків і старшокласників. Тут уже все готово - як переконався під час робочої поїздки до Маріуполя голова Донецької облдержадміністрації Павло Кириленко, який побував там разом з міським головою Маріуполя Вадимом Бойченком.

Це зараз будівля центру виділяється яскравим жовто-зеленим фасадом, а навколишня територія стала прогулянковою зоною з альтанками, майданчиками з ігровими елементами, акуратними зеленими насадженнями. Місцеві жителі ж пам'ятають, що ще недавно це був непривабливий сірий будинок колишнього дитячого садка, який не ремонтувався з 1970 року, оточений парканом високої порості й чагарниками бур'яну.

Як підкреслив під час ознайомчої екскурсії Вадим Бойченко, важливо, що будівля стала не тільки безаварійною, комфортною і енергозберігаючою, а й з безбар'єрним доступом. В обох крилах центру обладнані спеціальні ліфти-підйомники - просторі, з тихим ходом. Тепер батькам і співробітникам не доведеться піднімати візочки на другий поверх по сходах. В одному корпусі будуть займатися діти до 14 років, в іншому - від 14 до 18. Адаптація інфраструктурних проєктів до потреб людей з інвалідністю проходить в рамках ініціативи першої леді Олени Зеленської «Без бар'єрів».

«Раніше цей центр міг приймати близько ста дітей на рік, тепер же, після розширення площі, зможе прийняти більше двохсот, - зазначила директорка департаменту соціального захисту Маріупольської міськради Ірина Коробка. - Це послуги не тільки для жителів Лівобережжя, а й усього міста».

Охопити вдвічі більше пацієнтів стане можливо ще й тому, що тепер центр у своєму розпорядженні має спецавтомобіль з підйомником, щоб привозити і відвозити дітей. Його вартість - 1,5 млн грн. Наявність такого транспорту вкрай важлива для тих сімей, яким важко діставатися до Центру реабілітації, - але тепер і це не перешкода на шляху до зміцнення здоров'я.

Всебічний розвиток

У реабілітації величезне значення мають два фактори: чим раніше вона розпочата, тим вище шанси згладити проблеми зі здоров'ям, а ще успіх залежить від системності занять і рівня професіоналізму фахівців. Директорка маріупольського Центру комплексної реабілітації осіб з інвалідністю №2 Наталя Єрмішина, показуючи почесним гостям повністю змінені кабінети й зали, розповідала, що саме тепер, завдяки реконструкції, вони отримали можливість надавати послуги з раннього втручання - тобто на самому початковому етапі, коли ще не йдеться про присвоєння групи інвалідності. І є шанс уникнути інвалідності - якщо вчасно і грамотно почати працювати з малюком, оскільки саме в перші роки життя закладаються основи здоров'я.

У центрі обладнані приміщення для занять різної спрямованості - як індивідуальних, так і групових, але все кімнати виглядають по-домашньому, як ігрові, а не як кабінети поліклініки старого зразка. Життєрадісні кольори, м'які пуфи, інтерактивні дошки, мініпісочниці, два спортзали - для занять лікувальною фізкультурою. Для малюків це кімната із усілякими «лазилками» і містками - граючи, вони, самі того не помічаючи, стають більш вправними і сильними.

«А ось діти старшого віку, яким років по 14, дуже чекали, коли у них з'явиться справжній спортзал з тренажерами - їм хочеться вже тренуватися «по-дорослому», - розповідає Наталя Єрмішина. - Фізичний розвиток в реабілітації дуже важливий, поряд з соціальною адаптацією курс завжди включає і курс ЛФК для зміцнення і розвитку м'язової маси. Окремо працюємо з розвитком дрібної моторики - для цього у нас є студія арт-терапії».

Те, що більшості дітей дається без труднощів, багатьом вихованцям центру доводиться освоювати набагато більшими зусиллями. Для відпрацювання побутових навичок в центрі обладнана кухня з електропобутовими приладами та їдальня.

Для більш старших відкрили швейну майстерню, де можна розвинути корисні навички, які в майбутньому можуть допомогти і в професійному становленні. Ця майстерня з'явилася на численні прохання батьків.

Зняти фізичну втому і відпочити від надлишку вражень діти зможуть в спеціально обладнаній сенсорній кімнаті. Імітація чарівного дощу або зоряного неба дозволяє «перемкнути» увагу, розслабитися, побути наодинці з собою.

Допомога потрібна й батькам

Програма реабілітації складається індивідуально для кожної дитини і може тривати до шести місяців. Серед вихованців центру є як діти, що перебувають на домашньому навчанні, так і ті, хто відвідує школи або дитячі садки. У будь-якому разі, є можливість поєднувати заняття в основному навчальному закладі та реабілітаційному центрі.

У полі зору фахівців - психологів, дефектологів, логопедів, інструкторів ЛФК - не тільки сама дитина, але і її батьки: адже важливо дати їм необхідні знання, які допоможуть продовжувати шлях до здоров'я і після закінчення курсу, краще зрозуміти дитину, знайти до неї підхід. Так, в кімнаті раннього втручання, де працюють з малюками, що мають ризик отримати інвалідність, батьки можуть спостерігати за ходом заняття через напівпрозоре дзеркало Гезелла і переймати досвід фахівців.

«Це дуже важливе завдання, - вважає Вадим Бойченко. - Коли народжується дитина з будь-якими серйозними проблемами зі здоров'ям, перед всією сім'єю постає безліч питань, і ми допомагаємо впоратися з цим комплексом проблем, даємо підтримку. Ми знаємо приклади, коли раннє втручання приносило відмінні результати, і віримо, що таких прикладів стане ще більше. Це було б неможливим без допомоги наших партнерів - Європейського інвестиційного банку. Розуміючи важливість завдання, міський бюджет також взяв участь у фінансуванні оснащення центру. На черзі - ще один такий же сучасний Центр реабілітації, з відкриттям якого ми повністю закриємо потребу в даному виді послуг. Але ми не хочемо на цьому зупинятися і маємо намір продовжувати цю інклюзивну лінію роботи в дитячих садках, школах, створювати робочі місця для осіб з особливими потребами, щоб вони мали можливість знаходити себе. Ми будемо робити все для цього».


Світлина Аліни Комарової: Час і можливості вирішують багато. Голова Донецької обласної державної адміністрації Павло Кириленко та міський голова Вадим Бойченко підкреслювали, що подібні центри - це шанс для особливих дітей долати труднощі й вірити у себе.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)