Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Що буде з цінами на комуналку цієї осені?

Людмила Єрмішина, Олександр Панков
03вер'21 12:37

Початок опалювального сезону все ближче: очікується, що витрати на комунальні послуги істотно зростуть.

Маріупольці вже зараз задаються питанням: на чому можна заощадити та наскільки в порівнянні з минулим сезоном збільшиться в сумі плата за опалення, електроенергію, газ і решту?

Економити світло стане вигідно
Для жителів приватного сектора сама «видаткова» послуга - газ, у багатоквартирних будинках - це послуги централізованого опалення

З 1 жовтня ті, хто споживає до 250 кВт, будуть платити менше, ніж зараз. Для цієї категорії тариф складе 1,44 грн за кВт, для інших він залишиться на нинішньому рівні - 1,68 грн.

Відповідну постанову прийняв Кабінет міністрів 11 серпня. Заощадити можна буде 24 копійки на кожному кіловаті. Споживши, наприклад, 150 кВт, споживач заплатить не 252, а 216 грн за місяць, тобто на 36 грн менше.

На офіційних сайтах постачальників електроенергії даються аналогічні роз'яснення. Так, на сайті компанії YASNO відзначається, що для приватних клієнтів з 1 жовтня тарифи становитимуть від 1,44 до 1,68 грн за кВт в залежності від місячних обсягів споживання. У той же час продовжують діяти тарифні коефіцієнти (двозонні, трьохзонні) для тих, у кого встановлені багатотарифні прилади обліку.

Середнє місячне споживання електроенергії в Україні, згідно з даними Кабміну, становить 168 кВт. Зниження тарифу відчує близько 80% домогосподарств, тобто абсолютна більшість, заявив міністр енергетики Герман Галущенко. Він додав, що це стало можливим завдяки новій моделі спеціальних зобов'язань (ПСО), яка впроваджується в Україні вперше і передбачає посилення ролі держави.

З дорогим газом або взагалі без нього?

У зв'язку з припиненням поставок блакитного палива «Азовгазом» маріупольці повинні перейти до нового постачальника. На даний час багато хто вже уклав договори з новими постачальниками, але залишаються й ті, хто все ще не вирішив це питання в силу різних життєвих обставин. Вони турбуються, чим може обернутися відсутність такого договору.

Якщо не вибрати постачальника, то ціна газу для населення може вирости до 35 грн за кубометр. Про це маріупольцям у розсилці через месенджери повідомляє «Маріупольгаз». Але чи так це? Виявляється - не так.

У контакт-центрі компанії «Нафтогаз України» журналісту «Приазовського робочого» розповіли, що механізм працює наступним чином: люди, у яких немає комерційного постачальника, обслуговуються за допомогою державного страхового механізму - у постачальника «останньої надії». Їм є «Нафтогаз України».

У споживачів було два місяці для укладення договору з новим постачальником газу. Споживачів, які не встигли з певних причин укласти за цей час договір, постачальник «останньої надії» (ПОН) обслуговуватиме і надалі.

«Ціна в 35 гривень - це ціна за газ у разі його несанкціонованого відбору (тобто якщо у клієнта немає ринкового постачальника і газ він оплачує своєму облгазу, який в свою чергу купує цей газ у оператора ГРС). Але зараз таке рішення вже неактуальне. Адже для клієнтів, які залишилися без постачальника газу, спрацьовує страховий механізм - постачальник «останньої надії», роль якого тимчасово виконує «Нафтогаз України». Раніше термін поставки газу від ПОН не міг перевищувати 60 календарних днів. Але зараз у зв'язку з карантинними заходами цей термін продовжений. Тому клієнти, які не встигли укласти договір з новим постачальником за два місяці, все так само будуть отримувати газ від ПОН, тобто компанії «Нафтогаз України». Ціна за газ для таких споживачів встановлюється постачальником «останньої надії» щомісяця. Перебоїв з газопостачанням не буде. Але якщо клієнти хочуть отримати вигіднішу ціну й якісний сервіс, їм варто поквапитися та вибрати ринкову газову компанію», - розповіли в контакт-центрі «Нафтогазу України».

Про правові аспекти даного питання йде мова в нашій рубриці «Юридична консультація» на 12-й шпальті цього випуску.

На вересень ціна блакитного палива для тих, хто не встиг укласти договір, становить 12 грн за кубометр. Якщо ж маріупольці укладуть договір з газопостачальною компанією «Нафтогаз України», то ціна складе 7,96 грн (на 34% дешевше).

Що стосується тарифів на блакитне паливо, то у вересні вони у низки постачальників зросли, проте річні тарифні плани не змінилися й залишаються значно вигіднішими. Більшість постачальників встановила ціни до 9 грн за кубометр і відмовилася від місячних тарифів, залишивши тільки річну пропозицію. Немає місячного тарифу й у «Нафтогазу України», у цій компанії як і раніше один з найдешевших тарифів. У той же час й інші пропонують цілком прийнятний місячний тариф - YASNO продає газ по 8,94 грн за кубометр на вересень або до кінця сезону.

Коли зростання неминуче

Намір «Маріупольтепломережі» щодо зміни тарифів на опалювальний сезон 2021-2022 років виносився на громадські слухання в серпні. Затвердити нові тарифи - в компетенції виконкому міської ради. Відповідний проєкт рішення опублікований, але поки не виносився на розгляд.

Різним категоріям споживачів серед населення пропонується підвищити тариф на опалення на 28,8-25,6% (від 2115,06 до 2143,52 грн за Гкал), а на гарячу воду - на 18,5-27,6% (124,21 грн/куб). «Перегляд тарифів обумовлений зростанням цін на енергоресурси, підвищенням вартості витрат на стале функціонування підприємства і зниженням обсягів теплоспоживання в порівнянні з чинним тарифом, затвердженим рішенням виконкому від 30 січня 2019 року», - йдеться на сайті «Маріупольтепломережі».

Тарифи на опалення в Маріуполі не змінювалися з початку 2019 року. Газ, його транспортування, електроенергія, вода, водовідведення - все виросло в ціні за цей період, причому дуже суттєво.

«Ми не можемо на це вплинути. Але ми можемо зменшити складову енергоносіїв у тарифі через інвестиції в «Тепломережу». Наша мета - не допустити стрімкого зростання тарифу для населення», - підкреслював на одному з депутатських днів міський голова Вадим Бойченко.

За словами мера, стримати зростання тарифів можна за умови, якщо компанія «Нафтогаз України» погодиться укласти договір на поставку блакитного палива для Маріуполя за ціною 7400 грн за тисячу кубів газу.

Стримати тариф дозволяє комплекс заходів з модернізації «Маріупольтепломережі», для теплопостачального підприємства розроблена інвестиційна програма. Як уже писав «Приазовський робочий», вона розрахована на десять років і обійдеться в 748 млн грн. Програма має на меті об'єднання котелень, оптимізацію теплових мереж - щороку планується міняти близько 50 км, оновлення котельного обладнання, автоматизацію центральних теплових пунктів, використання скидного тепла.

За словами мера, в компанії «Нафтогаз України» готові підписати з Маріуполем договір за ціною 7400 грн за тисячу кубів газу. Але з трьома жорсткими умовами: економічно обґрунтовані тарифи, 100% оплати і, третє, гроші вперед. Тоді тариф у нашому місті підвищиться не на 70%, а на 30%.

Щоб отримати газ зі знижкою, місту потрібно зробити запас у сумі 100-150 млн грн для закупівлі блакитного палива, необхідного на перший місяць опалювального сезону. Якщо населення не сплатить 100% послуги, то ці гроші доведеться брати з міської скарбниці, тобто забирати з бюджету розвитку, позбавляючи місто відремонтованих доріг, лікарень, шкіл і таке інше.

За словами мера, вагомим аргументом на користь надання газової знижки для Маріуполя є наявність довгострокової стратегії розвитку «Маріупольтепломережі» до 2025 року.

Залишається сподіватися, що в нашому місті різкого стрибка тарифів на тепло не відбудеться.


Світлина Аліни Комарової: Зниження тарифу відчують не всі. З 1 жовтня ті, хто споживає понад 250 кВт, будуть платити стільки ж, скільки й зараз.






Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)