Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Штрафи заради життя

Олександр Панков, Альбіна Баркова
24лют'21 11:19

Верховна Рада різко збільшила розмір грошового стягнення для водіїв і пішоходів, які порушують Правила дорожнього руху. Чи допоможе це знизити загибель людей на дорогах?

За проєкт закону №2695 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху» проголосували 325 народних депутатів. Документом передбачено збільшення штрафів за порушення Правил дорожнього руху водіями, велосипедистами та пішоходами. Нині законопроєкт відправлено на підпис Президенту України.

З одного боку, посилення покарання за порушення правил руху має знизити кількість трагедій на дорогах – під час дорожньо-транспортних пригод люди гинуть і калічаться. З іншого – треба відзначити, що в першому читанні цей документ викликав багато питань, оскільки у багатьох ситуаціях поліції надавалися занадто великі повноваження. Наприклад, огляд пасажирів автомобіля, зупинка на вимогу правоохоронців без причини. «Приазовський робочий» розбирався в нюансах законопроєкту.



Фото Аліни Комарової: Патрульні працюють на проспекті Карпова. Водієві «Пежо» загрожує покарання у вигляді штрафу в 255 гривень за перевищення швидкості.


Порушення і покарання

Мінімальний штраф для водіїв підвищується до 510 грн. Таке покарання передбачається за непристебнутий ремінь, відсутність шолома у мотоцикліста, неосвітлений номерний знак, розмова телефоном за кермом без гарнітури, порушення правил проїзду перехресть, зупинок, правил обгону, проїзд на заборонний сигнал світлофора.

За втечу з місця ДТП штраф зросте з 255 грн до 3,4 тис. грн. Таке ж покарання передбачене за перевищення швидкості в населених пунктах більш ніж на 50 км/г. Створення аварійної ситуації буде каратися штрафом в 1445 грн, а порушення, яке призвело до ДТП, – 850 грн.

За їзду без прав пропонується штрафувати на 425 грн. Однак якщо у водія прав немає зовсім, йому доведеться заплатити 3,4 тис. грн. Водіїв, раніше позбавлених прав, будуть штрафувати на 20,4 тис. грн.

Друге за рік подібне порушення тягне за собою накладення штрафу в розмірі 40 800 грн з позбавленням права керування транспортом на термін від п'яти до семи років, з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.

Якщо водій перебував у стані алкогольного сп'яніння, йому загрожує штраф у розмірі 17 тис. грн (зараз 10,2 тис.) з позбавленням водійських прав на рік. За повторне порушення протягом року – 34 тис. грн з позбавленням прав на три роки. Якщо водій порушить втретє – штраф 51 тис. грн, позбавлення прав на 10 років і конфіскація транспортного засобу.

За ДТП в стані алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння, в результаті якого потерпілий отримав травми середньої тяжкості, позбавлять волі на строк до трьох років без права керувати транспортним засобом від трьох до п'яти років. За таке ж порушення пропонують карати позбавленням волі на строк від трьох до восьми років без права керування транспортним засобом на термін від п'яти до восьми років, якщо потерпілий отримав важкі травми.

У разі смерті потерпілого винуватцю, яке здійснило ДТП в стані сп'яніння, загрожує позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років і позбавлення прав на термін від п'яти до десяти років. Якщо жертв кілька – позбавлення волі на строк від семи до 12 років (позбавлення прав на термін від семи до 10 років).

Збільшено розмір штрафів для порушників-пішоходів і велосипедистів. За перехід дороги в недозволеному місці сума стягнення становитиме 255 грн (раніше було 51 гр). А велосипедисти за порушення правил тепер повинні будуть заплатити штраф у розмірі 340 грн. За ці ж порушення, вчинені в нетверезому стані, – 680 грн, за створення аварійної ситуації – 850 грн.

Чи є ризики?

За коментарями щодо прийнятого законодавцями документа «Приазовський робочий» звернувся до народного депутата України Сергія Магери, який представляє інтереси Маріуполя у Верховній Раді.

«Під виглядом боротьби з пияцтвом за кермом провели фактично підвищення штрафів на все», – сказав він.

За словами Сергія Магери, з введенням цього закону можлива безпричинна зупинка автомобілів в темний час доби. Якщо раніше водій міг запитати про її причини, то зараз це питання «зайве».

«У першій версії до другого читання в законопроєкті були вражаючі положення, – продовжив народний депутат України. – Приміром, поліцейський міг вимагати, щоб водій тримав руки на кермі. Крім того, патрульний міг вимагати, щоб з машини вийшов не тільки водій, але і всі пасажири. Презумпція невинності повністю ігнорувалася. Тобто була спроба запозичувати правила розвинених зарубіжних країн. Правила, звичайно, можна перейняти, але, на жаль, поліцейські у нас не звідти, тому можливі перекоси та необ'єктивність».

Сергій Магера зауважив: простежити те, що змінилося в документі до другого читання, вкрай важко, оскільки таблиця поправок дуже велика й в залі під час голосування не всі виступаючі говорили, про що поправка.

«Тут треба дивитися, що залишиться в тексті закону після того, як поставить підпис Президент. Можуть виявитися сюрпризи. У всякому разі, таке вже було, коли очікували одне, а отримали інше. Думаю, що ризики корупції з прийняттям нового закону виростають рівно у два рази, раз штрафи зросли удвічі», – зазначив Сергій Магера.
Патрульні чекають негативної реакції

Підвищувати штрафні санкції за порушення Правил дорожнього руху, на думку керівника патрульної поліції Донецької області Михайла Вершиніна, необхідно було ще чотири роки тому, коли почала розвиватися патрульна поліція.

«Змінюються ціни на товари, курс долара, а штрафи залишалися колишніми, – розповів він. – Людина повинна відчувати свою відповідальність за порушення». 

На думку Михайла Вершиніна, підвищення штрафів виправдано, оскільки їх накладають за порушення, що призводять до серйозних ДТП, в яких гинуть і травмуються люди.

У новому законопроєкті в чомусь спрощується робота з порушниками, каже глава патрульної поліції Донеччини. Наприклад, раніше, щоб провести огляд водія на алкоголь в крові, повинні були бути присутніми двоє понятих. Тепер для суду досить буде надати безперервне відео процесу огляду – з відеокамери або мобільного пристрою патрульний поліцейський.

У Маріуполі в трагічному рейтингу ДТП, в яких гинуть і отримують травми люди, на провідних позиціях перебувають події з пішоходами. Відповідно до прийнятого законопроєкту для пішоходів-порушників також збільшується штраф. І в боротьбі з порушниками у патрульних виникають складності.

«По-перше, потрібно правильно все зробити, щоб залучити порушника до відповідальності, – пояснив Михайло Вершинін. – Поліцейським необхідно проводити безперервну відеозйомку порушення. Також ми чекаємо бурхливої реакції пішоходів, які ігнорують Правила дорожнього руху, ризикуючи власним життям».

Якщо ж у маріупольців не опиниться при собі документів, порушників доведеться доставляти в поліцію для з'ясування особи. У разі відмови порушника від поїздки в відділення поліції патрульним доведеться надягати на нього наручники.

В Україні кожні три хвилини відбувається ДТП, в яких щодня гинуть близько 15 осіб. У 2020 році в аваріях на дорогах загинули 3,5 тисячі осіб. Є надія, що збільшення штрафів зменшить цю трагічну статистику

Природно, хтось почне знімати це на відео та викладати в мережу, що спричинить масу реплік про жорстокість поліції. І мало хто задумається, що подібні заходи викликані в першу чергу боротьбою за безпеку тих самих порушників.

«Ми готові до негативу в нашу сторону, готові до подібного розвитку подій. Будемо створювати робочі групи, які стануть їздити найнебезпечнішими в плані дорожньо-транспортних пригод місцями», – додав Михайло Вершинін.

З приводу корупції він зауважив, що патрульні щодня фіксують по три пропозиції хабарів від порушників. Все це оформлюється документально. А патрульні отримують в якості винагороди за припинення таких протиправних дій по тисячі гривень до зарплати – за кожен подібний випадок. Така система працює вже протягом двох років. З літа до нового року було зафіксовано 38 спроб дати хабар патрульним поліцейським. Правда, в судах серйозних вироків не було - призначали штрафи. Але в будь-якому випадку підозрюваний мав масу неприємностей, витрачав час на походи в суд.

В основному маріупольці «за», але не в усьому

Журналісти «Приазовського робочого» поцікавилися у городян, що вони думають про новий закон. Як виявилося, пішоходи в більшості підтримують зміни, пов'язані з підвищенням мінімальних штрафів, а ось деякі водії не з усім згодні.

Менеджер одного з фітнес-клубів Маріуполя Олександра Калиниченко щодня ходить пішки з Центрального району в Приморський, проте ніколи не переходить дорогу в недозволеному місці.

«Кожен раз, коли я спостерігаю, як дорослі та діти перебігають дорогу на заборонний сигнал світлофора або там, де переходу немає, хочеться провести з ними профілактичну бесіду, – розповіла маріупольчанка. – Якщо раніше людям було нескладно заплатити 51 гривню, то, можливо, зараз, коли сума штрафу зросла до 250 гривень, вони задумаються, чи варто порушувати Правила дорожнього руху».

Водій з 15-річним стажем Віктор Чернюк працює чоловічим майстром в салоні краси та каже: перевищення швидкості й водіння в напідпитку дійсно вимагає жорсткіших заходів. 

«Водії, які значно перевищують швидкість, потенційно небезпечні й для пішоходів теж. Особливо варто боятися п'яних за кермом – їх треба строго карати. Нові штрафи та позбавлення прав, а то й конфіскація автомобіля – правильне рішення», – сказав він.

Маріуполець Олексій Марганчук частково згоден зі змінами, але вважає, що 510 грн за непристебнутий ремінь або розмову телефоном за кермом – занадто велика сума: «Мене обурив той факт, що я можу бути оштрафований на пристойну суму, якщо просто відповім на телефонний дзвінок. Всі ми люди, у яких може скластися надзвичайна ситуація, і, якщо я дві хвилини поговорю по телефону під час їзди, нічого страшного не станеться». Так думає Олексій, але життя показує, що це не завжди так, статистика ДТП тому підтвердження.

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)