Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022


22січ'25

середа

Шукачі скарбів

Світлана Кузмінська, світлини Бориса Дембицького
02кві'21 15:40

В першу неділю квітня в Україні відзначається День геолога - професійне свято працівників геології, геодезії та картографії.

Статистика стверджує, що Донецька область має п'яту частину загальноукраїнських запасів мінеральної сировини. Але тільки геологи дійсно знають, які багатства приховує наша земля.

На території України натепер налічується понад 10 тисяч родовищ і рудопроявів, в яких містяться 96 видів корисних копалин. Найбільше значення з того, що зберігається в надрах України, мають залізні, марганцеві, уранові руди, а також вугілля, газ, нафта і конденсат. Крім того, знайдені поклади титану, циркону, каоліну і глини, графіту і нерудної сировини для металургії. Видобуваються облицювальне і будівельне каміння, благородні, рідкісні і кольорові метали. 


На світлині: Техніка допоможе. Монтаж драги для видобутку алмазів, на перший погляд, справа нескладна, але важливі досвід і вправність.

Але щоб все це добро направити на користь людям, спочатку за справу беруться геологорозвідники: проводять інженерно-геологічні вишукування, геодезичні та геофізичні дослідження, проводять буріння свердловин під воду, встановлюють палі, теплові насоси, виконують бурові роботи.

Золоті крихти

Ще нещодавно у Волновасі працювала Приазовська геологорозвідувальна експедиція - філія державного підприємства «Південукргеологія». Начальник експедиції Олексій Малий розповів, що Донецька область багата не тільки запасами залізної руди, гранітів, вапняку, але також золотом і алмазами. 

«Пам'ятаю, в районі Докучаєвська розвідали з десяток кімберлітових трубок, - поділився Олексій Малий. - Алмазов знаходили дуже багато, але всі занадто дрібні. Та й шукати їх дуже складно і витратно. У радянські часи на це грошей не вистачало, зараз теж».

Що стосується золота, колись Олексій Малий жартома обмовився: «Візьму старательський лоток і піду в гирло Кальміусу, намою крихти золота!» Зараз він уточнює: «Кальміус - не золотоносна провінція. Краще - до річки Берди, ось там можна намити дві-три крупиці золота».

Багатства природи - навколо

Але все це дрібниці! На думку начальника геологорозвідувальної експедиції, куди цікавішим є родовище залізних руд, колись відкрите поблизу Маріуполя на глибині від 30 до 70 метрів! Або також поруч з містом - родовище збагаченого графітом гнейсу, яке давно вже не розробляється. 


На світлині: Географія «скарбів». Начальник геологорозвідувальної експедиції Олексій Малий біля мапи корисних копалин Приазов'я.

Згадав він і про промислові запаси газу неподалік від Бердянська, розвіданих самопідйомною плавучої буровою установкою на початку 2000-х. А ще - знайдений в районі заповідника «Кам'яні могили» мінерал вермикуліт, що утворився зі слюди в результаті вивітрювання. Це цінний тепло- і звукоізоляційний матеріал, який при випалюванні збільшується в десятки разів і зберігає набраний обсяг при охолодженні. Є у нас в Приазов'ї і граніти - глибинні виверження гірських порід, що складаються здебільшого з кварцу, польового шпату і слюди. А чи багато хто знає про невеликі родовища такого чудового мінералу, як маріуполіт? Це блакитний мармур, який, втім, не полюбляє механічну обробку.

Пісок - вогонь!

На узбережжі Азовського моря (не на радість відпочивальникам) є такі морські відкладення, як торійвмісні піски. За словами Олексія Малого, поклади цього піску розвідати не встигли - зі створенням на Білосарайській косі заказника було заборонено всякі види діяльності з геологорозвідки та видобутку. 


На світлині: Так було. Плавуча бурова платформа типу «Сиваш» веде пошук газу в районі Бердянська.

«У 40-х - початку 50-х на мелекінських спусках була невелика артіль, у місцевих жителів, як у старателів, навіть приймали такий пісок, - згадує Олексій Васильович. - Ходили чутки про застосування приазовського мінералу в ядерній програмі Союзу. Але це не зовсім так ... Колись Азовське море між собою називалося Піонерським, через безліч дитячих таборів відпочинку. Тому на узбережжі намагалися нічого не чіпати. Тільки лікувальні грязі».
Цирконій

Стосовно родовища цирконію в Нікольському, перспектив його розробки і негативної реакції населення, Олексій Малий підкреслив: «Проблема існує здавна, і пов'язана вона з радіацією. Подібні родовища є і в інших країнах, зокрема в Канаді, де його розробляють відкритим способом, успішно добувають цирконій, накривши дах над кар'єром поліетиленовою плівкою. Що стосується нашого Нікольського, це родовище не було доведено до ладу через брак коштів. І для того щоб щось з ним робити, як мінімум потрібно закінчити геологорозвідувальні роботи. А це дуже довга праця».


На світлині: Те, що потрібно, - на дні. Риболовецький сейнер на тлі газової морської платформи, яка видобуває газ на дні Азовського моря. 

Сировини на десятки або сотні років?

Більш ніж достатньо в Донецькій області сировини для виробництва усіляких керамічних виробів. У Слов'янському та Добропільському районах розвідані і експлуатуються унікальні за обсягом і якістю родовища глин, які сьогодні експортуються в Італію, Іспанію, Туреччину, Грецію, Єгипет та інші країни. Програма «Кераміка» передбачає застосування сучасних технологій видобутку і переробки сировини, велику зацікавленість до неї проявляють зарубіжні інвестори.


На світлині: З блиском на долоні. Керн з золотими вкрапленнями з розвіданої кімберлітової трубки.

Надра Донбасу досліджуються понад сто років, розвідано сімдесят перспективних видів корисних копалин. За таким видам сировини, як кам'яне вугілля, кам'яна сіль, флюсові вапняки і доломіт, вогнетривкі та керамічні глини, каолін, крейда для хімічної промисловості, формувальні і будівельні піски, цементна сировина, гіпс, промисловість області і країни забезпечена на десятки років. Але багатства нашої землі ними не вичерпуються. Немає сумнівів, що більш ретельні дослідження принесуть ще чимало «відкриттів дивних».


На світлині: Дари природи. Зразки мінералів, які підняли під час пошукового буріння.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)
0.41