Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Тарифи не новорічні

Людмила Єрмішина
08січ'21 11:11

У новий рік - з новими тарифами. З 1 січня 2021 року комунальні послуги подорожчали, і вже в наступному місяці доведеться платити більше за електроенергію, природний газ та його транспортування.

Без пільг на перші 100 кіловат

Згідно з постановою Кабміну, пільговий тариф на електроенергію для населення, що становив 90 копійок за перші 100 кВт, скасовано. З 1 січня 2021-го побутові споживачі будуть платити фіксовану ціну - 1,68 грн за кВт/год. Це нововведення стане найбільш відчутним для абонентів, які витрачають менше 100 кВт на місяць, адже для них вартість електроенергії зросте майже вдвічі.

У Міненерго дали офіційні роз'яснення з приводу подорожчання електроенергії. «Постанова прийнята з метою уникнення стрімкого зростання тарифу для населення вже з січня наступного року, - повідомила прес-служба відомства. - Термін чинного механізму ПСО ( «Покладення спеціальніх обов`язків», - PR.UA) закінчується 01.01.2021 року. Якби відповідні зміни не були прийняті, ціна на електроенергію для побутових споживачів формувалася б на ринкових умовах. Це призвело б до різкого, більш ніж в 2,5 рази, зростання тарифу на електроенергію для населення - до 3,3 грн за кВт/год».

Також в профільному міністерстві повідомили, що ці зміни дозволять забезпечити фінансову стабілізацію ринку електричної енергії в січні-березні 2021 року і стійку роботу енергетичних підприємств, на які покладено спеціальні обов'язки щодо забезпечення громадських інтересів.

Як кажуть експерти, в Україні електроенергія для промисловості дорожча, ніж у Франції та Німеччині. А в першому кварталі минулого року ціна української електроенергії і зовсім побила рекорд серед країн Європи, згідно з даними звіту Єврокомісії.

У Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, яка і встановлює тарифи, визнають, що проблема дійсно є, а викликана вона тим, що із загальної частки виробленої в Україні електроенергії зникає дешева енергія. Енергоринок в Україні можна порівняти з котлом, в який потрапляє і змішується вся електроенергія, і в результаті виходить середня ціна за кіловат. Коли в казані стає менше дешевої за собівартістю енергії, то держава змушена або покривати нестачу, або перекладати це на інших. Зараз, пояснюють експерти, в цьому котлі зменшилася частка атомної енергії. А ось частка більш дорогої теплової та альтернативної зросла. Факт: у травні минулого року виробництво атомної енергії в Україні впало до історичного мінімуму.

Газ дорожчає, але вибір є

Серед комунальних послуг природний газ претендує на рекорд по частоті поновлення тарифу. Вартість газу для населення в минулому році дорожчала в серпні, у вересні, а в листопаді підскочила відразу на 35%. У грудні тариф не змінювався, зате з січня знову маємо новий.

Якщо говорити про маріупольські платіжки, то замість 7,99 грн за куб абоненти «Азовгаза», а їх більшість, заплатять 8,92. Подорожчав газ і у YASNO - 7,39 проти 6,49.

«Ціна на газ залежить від ситуації на ринку. Постачальник YASNO завчасно опублікував тариф для населення в січні, щоб клієнти могли планувати свої витрати. На сьогодні ціна від YASNO - одна з найнижчих на ринку», - повідомляла раніше прес-служба постачальника в Донецькій області.

Зараз в Україні налічується понад півсотні газопостачальних компаній, що пропонують газ населенню з різницею майже в 4 гривні, від 6,99 до 10,8 грн за кубометр. Найдорожчий - у «Львівенергозбут». У п'ятірку найдешевших постачальників входять «Нафтогаз України», а також «Газ АП», Megawatt, «Асканія Енерджі» та ВКФ «Теплострой».

Згідно із законодавством постачальники газу мають оприлюднити свої цінові пропозиції щомісяця і не менше ніж за 5 днів до початку місяця поставки.

Транспортування - без можливості вибору

З 1 січня зросте тариф і на послуги з розподілу природного газу операторами газорозподільних мереж. Відповідне рішення прийняв національний регулятор.

У різних підприємств, а всього їх в Україні 22, тариф коливається від 0,45 до 3,45 грн за кубометр.

Вибирати оператора газорозподільних систем (ОГС), на відміну від постачальника газу, не можна: в кожному регіоні це природна монополія. Маріупольцям, якщо говорити про нові тарифи, ще пощастило, оскільки у «Маріупольгаз» ціна досить низька порівняно з іншими ОГС.

Чому ціни так відрізняються у різних операторів? Як пояснювали в НКРЕКП, встановлені тарифи враховують як інтереси споживачів, так і необхідність компенсації збитків попередніх періодів, які зазнали оператори ГРС.

Нагадаємо, окрему квитанцію за транспортування газу абоненти почали отримувати з початку минулого року. Підіб'ємо підсумок: наскільки ж збільшаться витрати на «комуналку» за перший місяць року? Розглянемо на прикладі квартири з газовою плитою і колонкою.

Норма замовленої потужності для таких квартир - 126 кубометрів газу на 2021 рік, значить, за розподіл газу в місяць платити 19,95 грн. При такій же нормі, але за старим тарифом вийшло б 13,65 грн.

Для прикладу, нехай було витрачено 15 кубометрів газу - 133,8 грн. За старою ціною було б 119,85.

Залишилося порахувати електроенергію: нехай у нас «нагоріло» 100 кВт, в грошовому еквіваленті це 168 грн. Якби пільговий тариф продовжував діяти, було б 90 грн до сплати.

У загальній сумі: додатковий витрата 98,25 грн - в основному за рахунок значного подорожчання електроенергії. А от мешканцям приватних будинків, що обігріваються газовими котлами, найбільше доведеться розщедрюватися на газ.

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)