Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

02кві'25

середа

Теплопостачання Маріуполя готується до модернізації

Людмила Єрмішина
12бер'21 12:40

Нову, більш ефективну модель розроблятиме фірма, яка увійшла в топ-10 найвідповідальніших компаній Америки.

Маріуполь, Київ і Бровари - три міста, які першими в Україні почнуть реалізовувати проєкт «Енергетична безпека». Меморандум про співпрацю по цьому проєкту з американською урядовою організацією USАID підписав міський голова Маріуполя Вадим Бойченко. В майбутньому це дозволить зробити схему централізованого теплопостачання більш сучасною і надійною, а послуги «Маріупольтепломережі» - більш доступними для споживачів.

Крок перший: погляд експертів

Проєкт «Енергетична безпека» USAID реалізує у співпраці з органами влади та бізнесом. На сайті організації йдеться про те, що мета - сприяти змінам, які допоможуть стати енергетиці України більш ефективною, ринково орієнтованою, а енергетичним послугам - більш надійними і доступними для споживача. За рахунок чого планується цього досягти? Крім іншого, за рахунок більш широкого використання поновлюваних енергоресурсів.

Як повідомив на брифінгу директор «Маріупольтепломережі» Дмитро Мірошниченко, до Маріуполя будуть направлені фахівці, компетентні в усіх сферах теплоенергетики. Їхнє перше завдання - оцінити, як працює наявна схема теплопостачання, яка складається з 66 котелень та 950 км мереж.


Світлина Аліни Комарової: На порозі великого проєкту. В котельні «138-й квартал» восени був проведений перший етап модернізації при підготовці до опалювального сезону. Після експертної оцінки всі маріупольські котельні стануть учасниками енергоефективного проєкту та будуть економнішими.


Буде розроблений певний план заміни, реконструкції, модернізації, введення нових технологій, світових практик, для того щоб була можливість стримувати зростання тарифів для населення, не допускати стрибків, які можуть виникнути залежно від ціни на газ. На підставі цієї програми буде створена довгострокова інвестиційна програма з реформування і розвитку підприємства. Цим документом керуватимуться міжнародні фінансові установи, які нададуть кредити, гранти або безоплатну фінансову чи технічну допомогу для розвитку маріупольського теплопостачального підприємства.

«Маріупольтепломережа» пройде необхідні перевірки, місто отримає інвестиції для реалізації проєкту «Енергетична безпека». Передбачуваний термін його завершення – червень 2023 року.

USAID бере на себе фінансування проєкту, а розробкою програми модернізації займеться американська компанія Tetra Tech, яка працює по всьому світу. Нещодавно вона увійшла до десятки найвідповідальніших компаній США в категорії професійних послуг, має ряд інших нагород. Tetra Tech - постачальник консалтингових та інженерних послуг у різних сферах: водопостачання, навколишнього середовища, інфраструктури, управління ресурсами, енергетики. На їхньому офіційному сайті можна побачити приклади багатомільйонних проєктів, які вже відбулися, - в Європі, Азії, Америці, Африці. Зокрема, фірма надавала консалтингові та інженерні рішення для проєктів Міністерства оборони Великої Британії.

Заощаджуємо мільйони завдяки модернізації

Тим часом наше місто вже сьогодні знаходить можливості для заощадження. На цей час «Маріупольтепломережа» експлуатує 66 котелень - 61 газову і п'ять - на твердому паливі. Процес їх модернізації системно проводиться вже кілька років і дає відчутний економічний ефект.

На підготовку «Маріупольтепломережі» до нинішнього опалювального сезону з міського бюджету було виділено понад 120 млн грн. Крім поточних завдань: ремонтів, заміни і техобслуговування мереж, ревізії котелень, заміни комунікацій та благоустрою розриттів - значна сума інвестицій була спрямована саме на модернізацію котелень. 40 млн грн пішли на нові насоси і теплообмінники, енергоощадне освітлення, автоматизовані системи комерційного обліку електроенергії.

Так, на котельні «Схід» встановлено новий частотний перетворювач. 

«Він призначений для регулювання електродвигуном мережевих насосів потужністю 630 кВт. Нове обладнання дозволяє заощаджувати 112 000 кВт-год на місяць - а це 2 мільйони гривень на рік, - прокоментував заступник директора «Маріупольтепломережі» Андрій Ласкаржевський. - Нове обладнання ми отримали влітку, і з початком опалювального сезону воно було введено в експлуатацію. Його вартість - 4,8 мільйона гривень. Аналіз ключових показників ефективності реалізованого проєкту показав відповідність теоретичних розрахунків фактичним показникам економії. Тому наступного року таку ж систему планується встановити на котельнях «Газова» і «Новотрубна», що дозволить зробити ще один крок у бік модернізації системи опалення».

Частотний перетворювач допомагає скорочувати витрати електроенергії за рахунок того, що знижує частоту обертання двигуна при роботі з частковим навантаженням, розповів майстер електроцеху «Маріупольтепломережі» Володимир Васютін: 

«При зниженні частоти обертання нижче номінальної відбувається помітне зниження всіх основних характеристик насоса - продуктивності, напору і потужності . З'являється можливість регулювання продуктивності мережевого насоса залежно від потреби. Чим нижчою є частота обертання, тим менше електроенергії потребує насос. До впровадження цього обладнання регулювати ці показники можна було тільки запірною арматурою, що не давало такого ефекту».

На котлі №2 котельні «ЖМР-3» нещодавно встановили сучасні потужні моделі мережевих насосів Hydro-vacuum DHV, які споживають майже в два рази менше газу, ніж попередні чотири. Зменшиться і витрата електроенергії, а в сукупності економія складе 1,12 млн грн за рік. Зараз на цьому об'єкті ведуться пусконалагоджувальні роботи.

Крім головного завдання - впровадити сучасні технології, розроблений експертами довгостроковий план допоможе Маріуполю залучати гранти та кредити на модернізацію теплосистеми

На котельні «Газова-1» на водонагрівальному котлі замінили пальники, що також дозволить заощаджувати природний газ: очікуваний економічний ефект - близько 2 млн грн на рік.

Це приклади лише нещодавніх оновлень, але й вони разом дають досить відчутну економію.

Курс - на зелену генерацію

Проєкт «Енергетична безпека» важливий для нашої країни ще й тому, що покликаний допомогти Україні виконати взяті на себе зобов'язання перед ЄС - відповідати так званому «Третьому енергопакету». Крім іншого, він передбачає розвиток поновлюваних енергоресурсів (сонячна, вітрова енергія), частка яких в нашій країні поки ще невелика. Але вона щороку зростає. Так, якщо за вісім місяців 2019 року на зелену енергію припадало лише 9%, то в 2020-му за аналогічний період вже більше 13%, повідомляється на сайті Міністерства енергетики України.


Світлина надана підприємством «Маріупольтепломережа»: Ще один крок до енергозбереження. На котельні «Газова» встановлено частотний перетворювач, який готують до введення в експлуатацію.


В Європі ж виробництво електроенергії з поновлюваних джерел вже обігнало викопне паливо. За підсумками 2020 року зелена генерація забезпечила 38,2% всієї виробленої електроенергії в ЄС проти 37%, вироблених на вугільних і газових станціях. Поновлювані джерела енергії (ПДЕ) поступово витісняють вугілля та атомні електростанції.

«Поновлювана енергетика має високий потенціал для зменшення енерговитрат України в майбутньому, - вважають організатори проєкту «Енергетична безпека». - Українські електростанції, що працюють на вугіллі, мають високі витрати на виробництво. Але якщо Україна візьметься за вітрові і сонячні електростанції, впроваджуючи прозорі та конкурентні аукціони, вартість виробництва електроенергії почне падати».

На практиці це означає, що в майбутньому доведеться переорієнтувати котельні України, щоб вони могли працювати не на газі та вугіллі, а на зеленій електроенергії. Для переходу на альтернативні види палива в запасі майже 50 років: Україна має намір до 2070-го повністю відмовитися від викопних видів палива. Згідно з планом уряду, це буде відбуватися поступово, щоб уникнути негативного впливу на економіку і тих, хто зайнятий у цих галузях.

І якщо до енергоощадних технологій, які впроваджуються на «Маріупольтепломережі», в майбутньому додати дешевшу електроенергію, то система теплопостачання від цього тільки виграє. І екологія теж: виробництво поновлюваної енергії набагато менше впливає на атмосферу, оскільки не супроводжується виділенням продуктів горіння.


Інфографіка

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)