Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

У боротьбі за глядача і якість

Олег Рисьєв
05бер'21 15:59

Маріупольське телебачення відзначає день народження, представляє нові телепроєкти та розповідає про свою історію.

МТБ, одному з найулюбленіших маріупольцями телеканалів, сьогодні, 5 березня, виповнюється 24 роки. У 2021-му Маріупольське телебачення приваблює глядача новими і перевіреними часом проєктами власного виробництва - «МСН», «Погода», «Ранок Маріуполя», «Комуналка», «Зателефонуйте доктору!», «Слово vs слово». Напередодні 24-річчя команда професіоналів МТБ розкриває секрети, як протягом десятиліть їм вдається залишатися цікавими для городян.

Потрясіння розширили аудиторію

Хочеш бути затребуваним, залучати та утримувати аудиторію - будь готовий постійно змінюватися і вчитися новому. Якщо не виходиш із зони професійного комфорту, тебе змусять це зробити обставини, а будеш стояти на своєму - позбудешся глядача. Медійникам від цієї істини нікуди не дітися: історія МТБ за останні сім років - це низка змін, нових проєктів і форматів. Іноді не сидіти на місці змушувало професійне чуття і щира цікавість, іноді обставини, а часом і потрясіння.

«2014 року після початку збройного конфлікту до Маріуполя як до прифронтового міста був прикутий погляд усієї України і навіть світу, - розповідає комерційний директор Іван Завражнов. - У нас з'явилися офіси і представництва національних і міжнародних телеканалів, які теж боролися за новини, оперативні та ексклюзивні».
З глядачем - в телеефірі і онлайн
Віднедавна у маріупольського глядача є можливість дізнатися про внутрішнє життя телеканалу завдяки виходу МТБ на нову соціальну платформу - в TikTok. «Ми хочемо дати молодій аудиторії той формат, до якого вона вже звикла, - короткі відеозамальовки, зняті на смартфон, - каже Іван Завражнов. - Але при цьому ми не створюємо якісь нові програми для TikTok - це своєрідний щоденник життя МТБ. Що стосується інших платформ і соцмереж, то ми просуваємо свій контент у Facebook і YouTube - на останньому можна знайти архів багатьох наших сюжетів за останні вісім років. Ми це робимо, щоб показати нашим глядачам, як і чим живе канал, який кожного дня створює міські новини, а це і є те, чим живе місто. А головне - отримати відгук від глядача, вибудувати з ним ще більш тісне і довірче спілкування. Тому наш TikTok і соцмережі - це не лише про Маріупольське телебачення, а й про Маріуполь у  цілому, і про нас з вами».

Іван Завражнов каже: раніше, до війни, у МТБ не було частих прямих включень з місця подій, подати новини за кілька годин після запису випуску або наступного ранку - нормальна практика. У 2014-му ж тенденції змінилися. «До нас прийшов новий глядач - маріупольський, київський, зарубіжний, і він хотів отримувати новини тут і зараз. Ми не можемо дати вчорашній матеріал, коли який-небудь столичний телеканал здійснює мовлення в прямому ефірі з нашого ж міста».

Другий подібний «струс» стався навесні 2020 року, коли почалася пандемія COVID-19. «Жорсткий рік для медіасфери - вся медійка трохи померла», - говорить президент телеканалу МТБ Микола Осиченко. Але маріупольська - підбадьорилась. У локдаун люди проводили більшу частину свого часу вдома, та й сама країна опинилася в якомусь сенсі розділеної за регіонами. І тоді глядач знову став цікавитися місцевими новинами. Особливо багато нових глядачів прийшло на канал завдяки щоденним брифінгам міськради щодо епідситуації, які МТБ транслювало. Тоді ж на каналі запустили програму зустрічей з психологом.

Люди звикли до карантину - інтерес до брифінгів спав, паніка пройшла - перестали потребувати психолога з телеекрану. Але глядач залишився на МТБ. Чому?

«Тому що ми прийняли аудиторію, прислухалися до неї і дали те, що їй дійсно потрібно, - каже Микола Осиченко. - Ми не можемо конкурувати з загальнонаціональними каналами в плані наповнення нашої ефірної сітки фільмами, на це нам просто не вистачило б бюджету. Але ми можемо взяти глядача двома безсумнівними плюсами - власний авторський контент і щирість ранкових і ток-шоу, де з ведучими зустрічаються звичайні маріупольці».

За словами президента МТБ, «Маріупольська служба новин» мала в 2020-м приголомшливий успіх. Якщо за 100% взяти ефір десяти каналів (чотири маріупольських і шість загальнонаціональних), то в вечірній прайм-тайм з 20:00 до 20:30 випуск новин МТВ в «пікові» дні дивилося близько 93% місцевих телеглядачів. Середній же рейтинг протягом року у вечірній час після 19:00 - 55% глядачів з Маріуполя і декількох найближчих сіл.

Канал-тьютор, канал-роботодавець

Чи може один телеканал вплинути на ринок праці в сфері медіа? Як показує практика, може, принаймні, у масштабі одного міста. 2014 року Маріупольське телебачення запустило власну кузню кадрів - «Медіашколу МТБ». До цього проєкту команда телеканалу поверталася ще не раз - у 2016-му, 2018-му, поки, нарешті, в 2020 році медіашкола не набула свого усталеного формату. Слухачі курсів тележурналістів, телеведучих, дикторів і режисерів монтажу отримали свої дипломи в кінці минулого року - і зараз МТБ готується прийняти новий набір охочих.

«Нам потрібно було заповнити кадровий дефіцит, і ми вирішили готувати професіоналів самі для себе, - розповідає Микола Осиченко. - Ситуація на ринку праці була дещо іншою. Найчастіше випускники профільних спеціальностей виявлялися абсолютно неготовими до роботи в медіа, адже їм викладали переважно теоретики, а журналістика - річ пластична, яка наслідує новітні тенденції, в ній не можна залишатися зашореним». 

Кілька випускників медіашколи увійшли до команди МТБ - Вікторія Тимофєєва стала ведучою «Маріупольської служби новин», а Ксенія Місюревич почала вести програму «Ранок Маріуполя».

Ексклюзив на хокей

Каналу є що запропонувати і фанатам спорту - наприкінці 2020 року МТБ стало одним з двох телеканалів у країні, які мають право на пряму трансляцію матчів чемпіонату України з хокею. Таким чином, Маріупольське телебачення транслює спортивні заходи на всю країну поряд з великими всеукраїнськими телерадіокомпаніями.

«На початку нульових команда МТБ зі своєю пересувною телестанцією (ПТС) їздила всією країною. Ми транслювали чемпіонат України з футболу, знімали всі матчі ФК «Іллічівець» на нашому стадіоні і на виїзді, а інші канали замовляли у нас трансляції - ми вели мовлення на всю Україну, - розповідає Іван Завражнов. - Зараз ми знову повернулися до прямих трансляцій, цього разу хокею, і я вважаю це нашим великим успіхом».

Сьогодні МТБ знімає всі матчі Української хокейної ліги, в яких грає ХК «Маріуполь». «Якісно зняти трансляцію матчу - складне і відповідальне завдання, - пояснює Іван Завражнов. - Для зйомки однієї гри потрібен режисер, асистент режисера, звукорежисер і п'ять операторів - всього знімальна команда може становити до десяти чоловік. І у кожного оператора свій комплект камер, щоб забезпечити покриття поля з усіх ракурсів, адже навіть судді не завжди бачать, куди залетіла шайба, а ми повинні глядачеві це показати обов'язково».

Наші Леся і телевежа

У день 150-річчя від дня народження Лесі Українки, 25 лютого, команда МТБ спільно з колективом драматичного театру випустила документальний фільм - реконструкцію «Ваша Леся». За словами старшого оператора телеканалу Олександра Ратушного, цей проєкт став абсолютно новим досвідом для команди МТБ. 

«Нам потрібно було перенести театральну постановку на телеекран, створити фільм-реконструкцію, і ми це зробили багато в чому завдяки професіоналізму акторів драмтеатру. Екранна творчість завжди колективна», - ділиться Олександр Ратушний. 

Ідея розповісти історію видатної української поетеси Лариси Косач виникла у актриси драмтеатру Дар'ї Недавньої, яка поділилася своїм задумом з Ольгою Демидко, істориком і ведучою МТБ. Ролі в постановці виконали актори Анатолій Шевченко, Артур Войцеховський, Віра Шевцова, Ольга Самойлова, Валерій Капінус, Олексій Панасюк, Надія Лаврененко і Вадим Єрмішин. Другим оператором МТБ виступив Микола Козин.

Ще одним проєктом телеканалу, прем'єра якого відбудеться сьогодні, 5 березня, стала авторська передача журналістки Алевтини Швецової. Вона розповість про сакральний зв'язок жителів Маріуполя з різними міськими локаціями. Перший випуск буде присвячений телевежі. 

«Ми вибрали телевежу, тому що це те місце, без якого не уявляють себе телевізійники. Її видно з будь-якої точки Маріуполя, вона всіма пізнавана, але у відкритих джерелах даних про неї дуже мало. Щоб показати городянам всю цікаву історію цієї конструкції, ми побували всередині будівлі, дізналися у співробітників, як технічно працює телебачення, як картинка з'являється в будинках користувачів, зустрілися з тими, хто стояв біля витоків народження МТБ», - розповідає авторка програми. 

Передача виходитиме щопонеділка у вечірній час.


Світлина Facebook Миколи Осиченка: Про хокей і не тільки. Ексклюзивні трансляції матчів, авторські передачі і оперативні новини - завдяки цьому глядач залишається з МТБ вже багато років.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)