Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

02кві'25

середа

У Маріуполі пройшла відкрита зустріч мерів українських міст та ветеранів АТО

Олександр Український
15жов'21 11:18

За тиждень до Дня захисників і захисниць України в Маріуполі відбувся масштабний всеукраїнський форум «Ветерани - громада» за участю представників територіальних громад і ветеранів АТО/ООС з усієї України

Організаторами заходу стали громадська організація «Простір можливостей» і міська рада Маріуполя за підтримки фонду «Відродження». Окрім міського голови Маріуполя Вадима Бойченка у форумі брали участь мери Львова, Житомира, Хмельницького та Миколаєва. Що стосується учасників проєкту, які представляли на форумі ветеранські спільноти, то географія виявилася ще більш широкою. Мабуть, найбільш віддаленою від Маріуполя точкою на мапі, яка делегувала своїх представників на форум, було місто Стрий Львівської області. Приїхали у місто біля моря і ветерани з Дніпра, Запоріжжя, Харкова та інших міст України. Серед тем, які обговорювалися на зустрічі, - проблеми соціальної адаптації ветеранів, надання їм необхідної медичної допомоги, залучення до охорони громадського порядку, працевлаштування або можливості для відкриття власного бізнесу тощо.

Потрібна повна підтримка держави

Міський голова Маріуполя, вітаючи учасників форуму, зазначив, що наше місто знає, що таке трагедія війни:

«Наше місто неодноразово перебувало під обстрілом. Але це не зупинило нас, і ми стрімко розвиваємося. Ми віримо, що невидима стіна між нами і окупованими територіями впаде. І наша зброя - це розвиток. Упевнений, що в нашому календарі ще будуть червоними датами і день звільнення Донецька, і день звільнення Луганська. І день нашого об'єднання в єдину Україну. Ми віримо, що перемога буде за нами і настане мир».

Вадим Бойченко гаряче подякував усім військовим і добровольцям, хто 2014 року звільнив місто.

Маріуполь також може поділитися досвідом успішної реалізації програми підтримки ветеранів. У нашому місті на обліку перебуває понад 5,5 тисячі учасників АТО/ООС. В рамках соціальної програми «З турботою про вас» учасники АТО і ООС, а також їхні родини отримують різного роду підтримку.

На форумі «Ветерани - громада» представники українських міст могли обмінятися досвідом впровадження програм підтримки ветеранів,
в тому числі житлових
і медичних

Щорічно обсяг фінансування становить близько 18 млн грн. Ці засоби дозволяють забезпечити матеріальну допомогу, грошові виплати, навчання на курсах і програмах навчання і перепідготовки ветеранів і їхніх дітей, оздоровлення учасників бойових дій.

До обговорення питання про надання ветеранам АТО/ООС медичної допомоги і подальшої реабілітації підключився міський голова Львова Андрій Садовий, який не зміг бути присутнім на заході особисто, але поспілкувався з учасниками форуму в режимі онлайн-конференції.

«Ми - країна, яка воює, і люди, які віддають за Україну своє життя, повинні мати повну підтримку держави, причому не на якийсь час, а постійно», - підкреслив Андрій Садовий і додав, що як голова палати конгресу регіональних влад порушить це питання на одному з наступних засідань.

Крім матеріальної підтримки не менш важлива й психологічна. А такому виду реабілітації ветеранів поки приділяють недостатньо уваги, вважає учасник АТО, а нині волонтер і засновник центру реабілітації в селі Клубівці на Івано-Франківщині Ігор Чернецький.

«Я сам особисто пройшов через все це, - ділиться Ігор. - Спочатку було дуже важко, і якби не підтримка близьких, то, можливо, мені так і не вдалося б вибратися».

За його словами, ця проблема існує в усьому світі. У США, наприклад, всі знають, що таке в'єтнамський або афганський синдром, і роблять все можливе для надання допомоги таким пацієнтам. А в Україні не всі з представників влади розуміють, що люди, які пройшли горнило війни на Сході України, потребують не тільки звичайної медичної допомоги, а й психологічної реабілітації.

Окремим блоком розглядалося питання територіальної оборони. Головнокомандувач Збройних сил України генерал-лейтенант Валерій Залужний в онлайн-режимі привітав учасників заходу та подякував організаторам за запрошення до участі в діалозі. За словами Валерія Залужного, в даний час у Збройних силах України формується окремий рід військ - сили територіальної оборони, на які покладено завдання управління теробороною на місцях. Провідна роль в організації, підготовці, підтримці і виконанні завдань опору належить Силам спеціальних операцій Збройних сил України.

«Ветеранський рух, в свою чергу, має стати рушійною силою в побудові територіальної оборони і патріотичному вихованні молоді», - підкреслив головнокомандувач Збройних сил України.

«Зшиваємо» Україну разом

Одна з дискусійних панелей форуму була присвячена проблемі розвитку Донеччини та України в цілому. В обговоренні цієї актуальної теми брали участь мер Маріуполя Вадим Бойченко, директор Інституту національної пам'яті України Антон Дробович, а також морський піхотинець і військовий капелан Андрій Зелінський. На питання, чи існує різниця між українськими містами на заході і на сході країни, директор Інституту національної пам'яті Антон Дробович зазначив, що в силу культурно-історичних відмінностей різниця, звичайно ж, існує, але разом з тим є й ті універсальні цінності, які об'єднують жителів різних регіонів. Серед таких цінностей - права людини, справедливість, прагнення до мирного та безпечного життя. На думку Антона Дробовича, Маріуполь є прикладом для багатьох великих міст, в тому числі й Києва, в плані розвитку культури, громад і зв'язків між людьми.

«Ці зв'язки дуже важливі, адже це наш другий фронт, - зазначив Антон Дробович. - Перший - це безпека, підтримка армії і силового блоку, а другий - це інвестиції зв'язків. Про це в Маріуполі знають, прекрасно це розуміють і роблять для цього все можливе. Тут це не формальність, а реальний процес».

На підтвердження Вадим Бойченко повідомив, що в Маріуполі планується відкрити хаб для учасників АТО, де ветерани зможуть зустрічатися для обговорення різних питань. За його словами, таке місце передбачається облаштувати в самому середмісті - в будівлі Гипромезу. Продовжуючи тему діалогу, міський голова зазначив, що після початку бойових дій в місто приїхали люди з усієї Донецької області. Це і військові, і лікарі, і представники багатьох інших професій.

«Ми прийняли в свою сім'ю близько 100 тисяч нових маріупольців, багато з яких вже створили тут свої сім'ї, - підкреслив Вадим Бойченко. - І таких історій дуже багато».

На його думку, в даний момент йде боротьба не за території, а за тих людей, які проти своєї волі залишилися по той бік лінії розмежування: «Чим успішніше буде розвиватися Україна, чим успішніше буде розвиватися Маріуполь, тим швидше ми повернемо Донецьк, Макіївку, Єнакієве та інші міста. Через розвиток ми боремося за уми й серця людей. А разом з людьми повернуться і території. У цьому сенсі роль захисників особливо важлива. Адже розвиток можливий лише на міцному фундаменті, який сьогодні сформували наші військовослужбовці».


Вадим Бойченко вітає учасників форуму. Наша головна зброя - це розвиток, зазначив міський голова.



Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)