Стрибки через вогонь, плетіння вінків, пошук самої незвичайної квітки у світі - так зустрічали липневий день наші пращури. Через багато років традиції збереглися. Молоді дівчата, жартуючи, ворожать на судженого, хлопці запалюють велике багаття. У відблисках вогників можуть привидітися «тіні забутих предків». Як зустрічати Івана Купалу сьогодні, як відзначали свято слов'яни та що, за старовинними віруваннями, в цей день категорично заборонено робити?
Свято бере свій початок з язичницьких часів. Воно символізує зв'язок людини з природою і перехід до літнього циклу. Назву пов'язують з ім'ям язичницького бога Купало - бога земних плодів. Спочатку свято Івана Купали відзначали в червні, в День літнього сонцестояння. Після хрещення Русі свято об'єднали з Різдвом Іоанна Предтечі, через що змінилася його дата. Сьогодні ми зустрічаємо Івана Купалу в ніч з 6 на 7 липня.
У ніч на Івана Купалу традиційно влаштовують гуляння. Спати в цей час не можна, вважається, що вночі прокидається вся нечисть: відьми, змії, водяні, русалки, перевертні. Купатися у водоймах теж зась - слов'яни вірили, що злі сили можуть потягти у воду. Щоб відлякати нечисть, запалювали багаття. Вважалося, що стрибок через полум'я позбавляє від хвороб і невдач. Також разом стрибали закохані. Якщо пара зможе не розімкнути рук, союз буде довгим.
Молоді дівчата, які ще не зустріли свого судженого, плели вінки. Їх потрібно було пустити по воді й таким чином передбачити свою долю. Якщо вінок потонув, цього року дівчина не знайде любов. А якщо відплив далеко - потрібна людина знайдеться не скоро. Якщо ж з віночком не трапиться нічого поганого і він поплив за течією - весіллю бути!
Існувало ще одне ворожіння: щоб дізнатися, чи відповідає вам взаємністю кохана людина, потрібно вдень 7 липня сходити в поле і зірвати дві травинки. Прийшовши додому, підвісити їх поруч і загадати на них ваші імена. Потім дочекатися моменту, коли рослини зів'януть, і подивитися на розташування стеблинок. Якщо вони тягнуться одна до одної, улюблений відповідає взаємністю і бути вам разом. Якщо ж відвернулися, то ця людина не ваша доля. Озирніться навколо, можливо, поруч є більш відповідний кандидат.
Квіти й трави - звіробій, ромашку, чистотіл - збирала не тільки молодь. Вважалося, що в цей день вони мають цілющу силу, з них можна готувати настоянки та зілля. На Івана Купалу також було заведено спалювати купальське опудало, яке символізує чоловіче начало. Згоріти повинно було й опудало Марени (богині темної ночі, страшних снів, привидів і хвороб). Вона символізує жіноче начало. Обидва опудала спалюються для продовження роду.
Щоб захистити себе від біди, українці також майстрували обереги. Часто це були ляльки-мотанки - символ домашнього вогнища і матері-берегині. Якщо жінка хотіла народити дитину, вона носила з собою амулет богині Мокоші (у формі півмісяця). Він давав можливість якомога швидше народити малюка. За легендою, в магічну ніч шанси зачати дитину зростають.
Найвідоміша і загадкова традиція - пошук квітки папороті. За легендою, вона цвіте всього кілька секунд раз на рік - в ніч на Івана Купалу. Ця квітка чарівна. Люди вірили, що якщо хтось знайде вогненно-червону папороть, то стане багатшим духовно і матеріально і знайде щастя. Молоді хлопці та дівчата вночі вирушали в ліс, щоб випробувати долю.
7 липня, наступного дня після святкування, купалися у водоймі. В цей час вода вважалася цілющою. У цей період не можна нічого віддавати, продавати, позичати - все це призводить до бідності та втрат. Не потрібно підіймати речі або гроші, знайдені на дорозі. Вони можуть бути заговорені нечистою силою.
Сьогодні, через багато століть після того, як слов'яни вірили в магію сонця, до традицій ми ставимося легко. Для більшості сучасних українців - це просто веселе свято, коли можна відкинути скептицизм і насолоджуватися теплом літньої ночі.
Світлина з відкритих джерел: Народні забави. Стрибки через багаття, плетіння вінків і ворожіння - головні розваги свята Івана Купали.
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден (на)