Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Вчителі вчаться, діти - оцінюють

Людмила Єрмішина
31бер'21 16:55

Освітня програма STEAM CAMP допомагає педагогам Маріуполя освоїти найкращі електронні сервіси та корисні програми, щоб зробити уроки цікавішими.

У Маріуполі триває освітня програма STEAM CAMP для вчителів математики, фізики, хімії та інформатики, відкритих новаторству в педагогіці і готових боротися за підвищення технічної грамотності підростаючого покоління. І хоча ще рано судити про результати, учасники проєкту вже після перших тренінгів говорять, що дізналися безліч корисних інструментів, які здатні перетворити суху теорію на уроці в захоплюючий квест.

Крейда, дошка, указка - в минулому

Можливо, років 20 тому деякі педагоги здивувалися б, як сьогодні проводять уроки вчителі-новатори: показують власноруч створені мультфільми, розповідають не тільки про свій предмет, а й розглядають тему уроку в площині інших галузей знань, ділять клас на команди і дозволяють користуватися інтернетом у час виконання завдання. «Як же так, адже математика, фізика, хімія - це дуже серйозно. Для чого всі ці розваги? Хто хоче вчитися, той і так буде знати предмет», - напевно, так могли б подумати вони. Але не всі - серед викладачів «серйозних наук» були, є і будуть ті, хто задається питанням: як зацікавити якомога більше дітей своїм предметом, як показати, що за сухими формулами може стояти вирішення конкретних життєвих завдань, хоча б на побутовому рівні? Як навчити думати, шукати рішення, а не просто заучувати набір інформації аби пройти зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО)? А результати ЗНО, на жаль, вже який рік такі, що для багатьох випускників шкіл шлях до технічних вишів закритий.

Для того, щоб змінити цю ситуацію і був задуманий проєкт STEAM CAMP, який реалізує Фонд розвитку Маріуполя за підтримки Групи Метінвест і сприяння Маріупольської міської ради. Аналогічна програма діє в Кривому Розі та Запоріжжі.

З кінця лютого до кінця червня вчителів навчатимуть спеціально запрошені тренери з інших міст. Охочих долучитися до міжнародних напрацювань і методикам подачі інформації було багато, і після конкурсного відбору учасниками стали 153 маріупольських вчителі - найбільш мотивовані, творчі, амбітні.

Учитель - професія творча

Як розповіла генеральний директор громадської організації «Фонд розвитку Маріуполя» Лілія Малицька, навчальна програма STEAM CAMP складається з п'яти тематичних модулів, і перший з них був присвячений лідерству в освіті і питанням психології, а другий і третій - діджиталізаціі.

«Використання електронних сервісів сьогодні, коли дистанційне навчання стало частиною освітнього процесу, особливо важливо. Інтернет пропонує нам вільний доступ до величезної кількості програм і сервісів, і наші тренери допомагають вчителям вибрати найбільш зручні та швидко освоїти їх. Оскільки наші експерти - практики, то свій досвід вони передають максимально доступно і легко», - зазначила Лілія Малицька.

Серед тем - презентації різних видів, цифрові платформи для відеозв'язку, соціальні мережі і навіть «ігрофікація в освіті».

Знати психологію, вміти створювати презентації, використовувати соціальні мережі і платформи для відеозв'язку - потрібно володіти дійсно широким кругозором, щоб бути хорошим сучасним учителем

Так, тренер по діджиталізаціі - вчитель інформатики київської школи №129 Олександр Думішинець - показував і розповідав, як зробити анімаційну презентацію. На питання, чи показує він мультики на власних уроках, Олександр відповів: «Звичайно, адже так інтерес набагато вище, ніж якби б я просто монотонно цитував підручник. Насправді, це не так складно, як може здатися на перший погляд, навіть для тих, хто викладає не інформатику, а інші предмети».

Ледве познайомившись з програмою для створення анімаційних презентацій, учасники тренінгу тут же отримали практичне завдання - кожній команді потрібно було зняти мультфільм за власним сценарієм на задану тему всього за 20 хвилин. За цей час потрібно було придумати сюжет і персонажів, озвучити їх репліки та скомпонувати відео. Завдання викликало жваву реакцію - вчителі з азартом приміряли на себе роль режисерів, іноді сперечалися, записували озвучку на телефони, причому деякі міняли голоси майже як професійні актори.

«Ми думали, що багато знаємо про сучасні можливості, виявилося - ні. Дізналася для себе багато нового, - прокоментувала вчитель математики та інформатики школи №47 Олена Рева. - Про програму для мультиків дізналася вперше, і дійсно, вона цілком може стати помічником для проведення уроків. Наша команда впоралася із завданням достроково завдяки тому, що діяли спільно - поодинці це б зайняло набагато більше часу».

Маріупольські вчителі вважають, що подача інформації у вигляді презентацій або мультфільмів - безсумнівний плюс, адже перше знайомство з математикою або фізикою у дітей відбувається тоді, коли в силу вікових особливостей їм ще важко довго концентрувати увагу. Важливо, щоб вже на цьому етапі точні науки не асоціювалися з нудьгою.

«Ці б знання рік тому»
«Як шкода, що цих знань у нас не було рік тому, коли раптово ми опинилися перед необхідністю проводити уроки онлайн через карантин, - зазначає вчитель фізики школи №40 Людмила Мельникова. - Цікаво було дізнаватися про досвід наших тренерів з Києва, Львова, Запоріжжя. Сама я почала використовувати комп'ютер у своїй роботі не так давно, і мені з цим складніше, ніж молодшим колегам. Проте без цього зараз - нікуди. Що стосується самої суті підходу STEAM, то я б не сказала, що це принципово нове. На своїх уроках я не обмежуюся лише фізикою - з нею тісно пов'язані і географія, і біологія. Такий підхід напрошувався сам собою - набагато пізніше я дізналася, що це цілий напрямок під назвою STEAM. Участь в програмі дає можливість систематизувати свій досвід, поглибити знання з окремих напрямків і краще зрозуміти психологію сучасних дітей».

Наскільки добре вдається вчителям доносити інформацію, будуть оцінювати не тільки їхні колеги, але і учні. Між модулями учасники програми отримують завдання дистанційно і працюють в групах. У кожної групи два ментора - дорослий і підліток 13-15 років, який вільний критикувати вчителя, не боячись, що йому знизять бал на контрольній. Мета у всіх одна - не просто діджиталізувати навчальний процес, а вивести його на якісно новий рівень.


Світлина Аліни Комарової: Від теорії - до практики. Вчителі кажуть, що заново відкривають для себе світ цифрових можливостей.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)