Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Українська - для кожного

Еліна Прокопчук
10лют'21 09:00

Курси, репетитор, відеоуроки – як в Маріуполі поліпшити знання державної мови?

Напевно, в Маріуполі немає людини, яка не знала би української мови. Але розмовна мова і орфографія даються не всім: хтось учив, але забув, іншим важко перебудуватися та уникати русизмів. Особливо складно старшому поколінню – багато людей похилого віку росли в той час, коли від вивчення української мови можна було відмовитися, а все оточення говорило російською.

Сьогодні процес українізації неминучий та необхідний – тільки так ми можемо захистити і зберегти рідну мову, а разом з нею – нашу ідентичність. Тим більше що поповнити запас знань ніколи не пізно. Все ще сумніваєтеся, як правильно: «переводити гроші» чи «переказувати», «їздити до Львова» або «до Львову»? У Маріуполі є місця, де вам допоможуть і розставлять всі крапки над «і».

Граматика, орфографія, культура

В першу чергу зверніть увагу на безкоштовні курси української мови. Їх в нашому місті проводить маріупольське відділення Всеукраїнського товариства «Просвіта». Щороку на сторінці в Facebook оголошують новий набір – останній курс стартував зовсім недавно, в минулу суботу. Тож ви цілком можете встигнути на другий урок і приєднатися до учнів.

 «Заняття проводимо щотижня, по суботах, об 11:00. Знайти нас можна у відділенні «Просвіти» – бізнес-центр «Домаха», кабінет 304. Записатися на курс також можна в групі в Facebook», – розповідає викладач курсів, член маріупольського відділення «Просвіти» Людмила Галбай.

Грошей зі слухачів не беруть. На уроках розбирають граматику, орфографію, тренують розмовну мову. Окрему увагу приділяють культурі, говорять про відомих українських особистостях, відзначають державні свята. Кожне заняття триває близько півтори години.

Людмила Галбай розповідає: «Наприклад, 13 лютого – 150 років від дня народження Лесі Українки. Обов'язково присвятимо частину заняття цієї теми».

Щоразу курси привертають увагу городян. Як зазначає викладач, уроки відвідують люди різного віку, багатьом з них – за 50. «Зазвичай це ті, хто замислюється: як це, я українець і не знаю української мови? Приходять і лікарі, і журналісти. Всі, кому цікаво».

Головне при вивченні будь-якої мови – не соромитися нею говорити. Пам'ятайте: помиляється тільки той, хто мовчить

Цього року на заняття записуються навіть ті, хто вже слухав торішній курс. Згодом зустрічі трохи змінюють формат – тепер це не тільки уроки українського, а й просто клуб для тих, хто любить українську мову, хоче спілкуватися нею, вивчати культуру і традиції.

Професійне спілкування стане простішим

Стикаєтеся з труднощами у складанні нормативних документів, спілкуванні з колегами та клієнтами? Допомогти вам вирішити ці проблеми готові викладачі Маріупольського державного університету. Помічник проректора, інспектор центру підвищення кваліфікації Лідія Коробченко розповідає: «Курс «Особливості використання ділової української мови у професійному спілкуванні» триває 10 годин і розрахований на тиждень. Замовити його може група людей – наприклад, робочий колектив. Зараз у нас проходять навчання співробітники меткомбінату "Азовсталь"».

На курсі педагоги розглядають стилістичні, морфологічні, орфографічні норми, пояснюють особливості використання української мови при складанні документації. «Це дозволить працівникам не допускати помилок, – каже Лідія Коробченко. – Ціна курсу варіюється в залежності від кількості слухачів, чим їх більше – тим дешевше».

Вчитися можна і онлайн

Також в Маріуполі є викладачі, які готові індивідуально займатися з учнями. Ціна уроку коливається від 50 до 100 грн. Звичайно, в основному репетитори націлені на дітей, але є й ті, хто готовий простудіювати з дорослим шкільну програму.

Велика кількість і всеукраїнських онлайн-курсів – для тих, хто не може виділити час на особисті зустрічі або просто комфортніше себе почуває перед екраном монітора, ніж в групі. Плюс занять в тому, що в деяких з них програму і акценти можна підібрати індивідуально. Деякі школи пропонують послугу - спільні заняття для дітей і батьків. Це хороший шанс підтягнути мову, мотивувати дитину власним прикладом і провести час разом.

Також довгий час на Маріупольському телебаченні виходила програма «Говорімо українською». Її ведуча Ольга Демідко роз'яснювала особливості лексичного і граматичного використання слів, розставляння наголосів і так далі. Зараз програма тимчасово не виходить, але всі минулі випуски можна знайти на сайті Маріупольської телебачення. Надалі, як обіцяє Ольга Демідко, програма продовжить своє існування.

Інших пропозицій багато в інтернеті. Нещодавно мережу розчулили ролики, в яких чотирирічна львів'янка Христина пояснює глядачам, як правильно говорити українською.



Світлина Кирила Жульова: Цікаві зустрічі та корисні знання. На мовних курсах «Просвіти» завжди раді новим студентам

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)