Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

Встигнути до кінця серпня

Олександр Панков, Людмила Єрмішина
30лип'21 13:47

У зв'язку з тим що підприємство «Азовгаз» не змогло закуповувати блакитне паливо у постачальників і припинило його постачання населенню, жителі Маріуполя шикуються в черги, щоб оформити договори з іншими постачальниками.

«А ви вже підключилися?», «Як підключалися - ходили чи по інтернету?» - зараз серед містян газова тема практично витіснила всі інші господарські і житлово-комунальні питання. «Приазовський робочий» систематизував інформацію, яка допоможе розібратися в цьому і укласти договір максимально комфортно.

У пошуках дешевого тарифу

Як уже повідомлялося, маріупольців автоматично перевели на постачання газу від НАК «Нафтогаз України». Як зазначили в контакт-центрі компанії, яка є постачальником «останньої надії», всім споживачам пропонується тариф «Надійний». Фіксована ціна газу згідно з даним тарифом в червні становить 11,59 грн за кубометр. Ціна на газ в липні ще не визначена. У вигляді альтернативи «Нафтогаз України» пропонує споживачам тарифний план «Фіксований» - він дешевший і буде діяти весь наступний опалювальний сезон. Однак головна умова переходу на цей більш вигідний тарифний план - відсутність заборгованості перед «Азовгазом».

«Якщо маріупольці захочуть, щоб їх перевели на тариф «Фіксований», за яким ціна газу становить 7,96 гривні на період до 30 квітня 2022 року, то вони мають укласти з нами договір», - пояснили в контакт-центрі.

Зробити це можна звернувшись у Маріуполі до офісу «Нафтогаз України» на проспекті Миру, 45 або дистанційно (див. інфографіку). Також приєднатися до цього тарифу можна у відділеннях «Ощадбанку», ПУМБ, страхової компанії «ТАС» або через сайт «Нафтогазу».

Змінити газопостачальні компанії можна і в Центрі надання адміністративних послуг (пр. Миру, 107) або в «Мультицентрі» (вул. Українського козацтва, 51).

Маріупольців попереджають, що, поки є заборгованість перед «Азовгазом», оформити тариф «Фіксований» не вийде і абонент автоматично буде переведений на більш дорогий тариф «Надійний».

У інших постачальників є й більш низькі ціни. Так, «Черкасигаззбут» пропонують газ по 7,89 грн за кубометр - проти 7,96 грн компанії «Нафтогаз України». На питання, чи можна жителю Маріуполя укласти договір з цим підприємством, операторка контакт-центру відповіла, що для цього потрібно буде приїжджати в Черкаси, оскільки дистанційне подання документів у них не передбачено. На сайті «Газотека» в інформації про низку постачальників зазначено, для жителів яких областей працює та чи інша компанія.

Але є й такі, хто працює з клієнтами через електронні сервіси, наприклад київський Neogas з тарифом 7,80 грн за кубометр пропонує укласти договір через сайт. Деякі містяни вважають за краще обирати тих постачальників, чиї офіси з абонентними відділами діють в Маріуполі - «Маріупольгаз» (він не тільки надає послуги з транспортування газу) або YASNO. Цим підприємствам маріупольці вже і так платять за послуги і, хоча тарифи на газ на цей момент у них не найвигідніші, обирають саме їх як «перевірених».

Без паперів: на власному досвіді

Журналіст «Приазовського робочого» випробувала спосіб підключення до нового постачальника через платіжну систему Приват24. Для цього не потрібні ні папери, ні навіть цифровий підпис.

Електронні сервіси дуже полегшують життя. Подання заявки онлайн досить просте, головне - щоб з документами було все гаразд

Дотримуючись інструкцій на сайті «Нафтогаз України», заповнюється спеціальна форма і завіряється одноразовим паролем SmartID. Заявка перевіряється, після чого в електронному листі повідомляється, що необхідно докласти світлину або скан документа про право власності. Після завантаження світлини наступного дня вже прийшло повідомлення на електронну пошту про те, що заявник включений до числа клієнтів, а також наводиться номер особового рахунку. Ця дев'ятизначна цифра - ключ для реєстрації «особистого кабінету», саме в ньому можна буде формувати квитанції на оплату, стежити за станом рахунку, змінювати тарифи тощо.

Щоб зареєструватися, потрібно натиснути «особистий кабінет» і ввести номер особового рахунку. Потім - перші три літери прізвища і вибрати, як саме реєструватися - за номером телефону або через електронну пошту, Facebook або Google. Ми вибрали телефон, ввели номер - на нього прийшло SMS з кодом підтвердження. Після його введення потрібно вигадати і ввести пароль.

Готово: відкривається віконце з інформацією про чинний тариф, стан рахунку. Швидко, зручно й вигідно - економія три гривні на кожному кубі газу.

Ми розглянули найпростіший приклад. Якщо власник не може звернутися сам, наприклад поїхав надовго і далеко, то без довіреності підключитися не вдасться.

Можна обійтися і без інтернету - тим, хто на ви з комп'ютером. Для цього потрібно заповнити від руки бланк і разом з копіями документів відправити поштою. Такий спосіб - не найшвидший, до того ж є ймовірність, що лист загубиться в дорозі.

Немає договору - ні газу, ні субсидії?

У місті поширюються чутки про те, що ті, хто не встигне укласти новий договір до 30 серпня, позбудуться субсидії на наступний опалювальний сезон. За коментарями з приводу того, наскільки такі чутки відповідають реальному стану справ, журналіст «Приазовського робочого» звернувся до директорки департаменту соціального захисту населення Маріупольської міськради Ірини Коробки.

«Ми всіх субсидіантів, яким природний газ постачало підприємство «Азовгаз», перевели на обслуговування до НАК «Нафтогаз України». В даний час їм необхідно визначити для себе постачальника газу, укласти з ним договір до 30 серпня. І повідомити про це в департамент соціального захисту, - розповіла вона. - Однак, якщо хтось все-таки не встигне до цього часу оформити договір з газовим постачальником, субсидія все одно буде виплачуватися».

За її словами, позбавляти когось держдопомоги через несвоєчасне оформлення договору з компанією, яка постачає енергоносій, ніхто не буде.

«У законодавстві немає положення, що якщо не уклав договір, то відмовлять в субсидії», - додала Ірина Коробка.

Минулого опалювального сезону в Маріуполі отримували субсидію 30 тисяч людей. В цьому очікується така ж кількість. Отримати більш детальну інформацію про нарахування субсидій можна не тільки в територіальних відділеннях департаменту соціального захисту населення, а й в контакт-центрі міськради. Тут працює гаряча лінія департаменту соцзахисту. Кожної середи та п'ятниці з 10:00 до 11:00 фахівець департаменту відповідає на профільні запитання і розповідає про зміни в законодавстві щодо питань нарахувань виплат, субсидій, а також про надання інших соціальних послуг. Телефони:

15-55 (зі стаціонарного); 050-345-15-55; 067-345-15-55.

У Маріуполі, за даними сайту міськради, близько 160 тисяч абонентів, яким необхідно обрати постачальника газу. Скільки з них вже подали заявки до іншого постачальника, а скільки - уклали договори, даних поки немає.

Залишити як є - не вихід
«Нас же і так перевели до «Нафтогазу» - навіщо кудись ходити, писати?» - сумніваються деякі городяни.
«Приазовський робочий» вже роз'яснював, що це - тимчасовий захід, послугами постачальника «останньої надії» дозволено користуватися тільки два місяці.

«У громадян, які не визначаться з вибором нового постачальника до кінця серпня, два варіанти: або самостійно припинити споживати газ, або за них це зробить оператор газорозподільних мереж. Якщо людина буде користуватися газом несанкціоновано, то це буде вважатися крадіжкою», - пояснила в телепроєкті «Комуналка» на телеканалі «Маріупольське телебачення» генеральна директорка «Маргазу» Вікторія Латиш. За її словами, ті, хто не укладе договір з новим постачальником газу, будуть платити близько 35 грн за кубометр.

Також не всі розуміють, що це - вибір індивідуальний, а не всього будинку. Труби - одні, а постачальники можуть бути різними. Ніякі нові труби не потрібні, постачання газу буде здійснюватися тими, що є. Трубами займаються не газопостачальні компанії, а оператори газорозподільних мереж, яким споживачі платять за розподіл і доставку газу - в нашому місті це «Маріупольгаз».

А що з переплатою?

У маріупольців все ще виникають питання стосовно колишнього постачальника - «Азовгазу». Так, споживачі, у яких є переплата за газ, запитують, як повернути гроші.

Виконувачка обов'язків директора «Азовгазу» Світлана Заєць розповіла «Приазовському робочому», що маріупольці, у яких є переплата, мають прийти на звірку в абонентську ділянку підприємства. Тут інформацію ретельно перевірять. У разі підтвердження переплати вся сума буде перерахована на рахунок споживача за наданими реквізитами банку.

Багато маріупольців досі не отримали квитанції від «Азовгазу» за червень і вже, вочевидь, не встигнуть оплатити їх до кінця місяця. Світлана Заєць обіцяла, що вони будуть доставлені всім споживачам найближчим часом.

Світлина Аліни Комарової. Очікування під сонцем. Маріупольці йдуть до офісів постачальників газу не тільки за договорами, а й за роз'ясненнями.

Інфографіка Олександра Товкача

Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)