Остання газета "Приазовський робочий" від 23 лютого 2022

03кві'25

четвер

У «Меотиді» створять сафарі-парк

Олександр Панков
15січ'21 19:47
Він зробить ще більш привабливим цей унікальний куточок Приазов'я - в національний заповідник щорічно приїжджають туристи з Німеччини, Франції та інших країн, щоб насолодитися видом квітучих орхідей, поспостерігати за чаплями і лебедями.

За рішенням Кабінету міністрів України національний природний парк «Меотида», що розташовується на територіях Мангушського, Нікольського і Новоазовського районів, розширюється на 580 гектарів за рахунок земель державної власності. Можливо, незабаром тут буде створено сафарі-парк, де всі бажаючі зможуть спостерігати за тваринами в природних умовах і фотографувати їх серед рідкісних степових рослин.

Плани довелося корегувати

«Загальна площа парку - понад 20 тисяч гектарів, - розповіла нам директор« Меотиди» Надія Долгова. - З них понад 14 тисяч - це акваторія Азовського моря».

За її словами, спочатку планувалося, що парк розшириться на 1300 гектарів - на території між селищем Ялта, селами Азовське і Білосарайська Коса.

«Ми хотіли створити тут сафарі-парк для того, щоб зберегти степову рослинність на солонцюватих територіях, - пояснила Надія Долгова. - Ці ділянки вже почали заростати дикими грушами, яблунями та іншими деревами, які швидко поширюються і повністю засмічують степові площі. Ми планували завезти сюди парнокопитних тварин. Хотіли зберегти степові ділянки, унікальні рослини, які ростуть у цій місцевості. На жаль, нам виділяють майже вполовину менше землі, так як інші ділянки були роздані Госгеокадастром приватним особам. В даний час величезна площа, віддана під виноградарство, не використовується - люди відмовляються від придбаних ділянок, так як грунт на них неродючий. На солончаках, де раніше було дно Азовського моря, важко вирощувати щось із сільгоспкультур. І тепер ця земля для парку і науки вже не уявляє природної цінності, тому що її розорали ».

Проте співробітники «Меотиди» від ідеї створення сафарі-парку не відмовилися. «Ми спробуємо створити його на тій площі, яку нам дадуть. І завеземо за домовленістю із заповідника «Асканія-Нова», національного природного парку «Яворівський» косулю, сайгаки, лань. Їх там відловлюють і передають далі для розмноження », - сказала директор «Меотиди ».

Чого немає в Україні і Європі

У національному природному парку Приазов'я ростуть унікальні рослини, занесені до Червоної книги України. Як розповіла Надія Долгова, на території Мангушський району є унікальні території - лимани Білосарайської Коси, Леб'яже і Кефалевих озера, де гніздяться різні птахи, деякі з них залишаються на зимівлю. Це качки, гуси, чаплі, лебеді, кулики, краснозобик, кучерявий і рожевий пелікани. Також тут водяться хижі птахи - зимняк, орлан-білохвіст, осоїди, болотний лунь. Привільно відчуває себе і символ парку - шилодзьобка.

«На жаль, частина наших територій сьогодні знаходиться на тимчасово непідконтрольною території - Крива Коса. Це єдине місце в Європі, де гніздиться кучерявий пелікан», - зауважила з жалем керівник заповідника.

Крім птахів на степовій території водиться велика кількість звірів - кабани, козулі, вовки, єнотовидні собаки, лисиці, мігрують лосі, в останні роки значно зросла кількість шакалів, які розмножуються і живуть зграями на лиманах Першотравневого району.

«Унікальність нашого парку полягає в тому, що крім багатого тваринного світу у нас дивовижний рослинний світ. Є види рослин, яких немає взагалі в Україні. Вони виростають на території Білосарайської Коси - цибуля Регеля, рапонтікум, орхідеї, гладіолуси », - продовжила Надія Долгова.

Землі заповідника між Ялтою і Білосарайської Косий з квітня, коли розквітають тюльпани, і до розпалу літа під час цвітіння гладіолусів, орхідей, карликового ірису та інших рослин немов перетворюються, вражаючи буйством фарб. Сюди приїжджають фотографи і туристи не тільки з України, а й з країн Європи, щоб помилуватися пишнотою природи і зробити знімки.

По заповідних стежках

У національному природному парку «Меотида» проводяться екскурсії для дітей та дорослих, для різних делегацій. Серед відвідувачів парку більше іноземних гостей - з Литви, Франції, Німеччини та інших країн.

Співробітники «Меотиди» створили на лимані екологічну пішохідну стежку (між Ялтою і Білосарайської Косий), по якій можна пройтися і помилуватися видами недоторканою людиною природи, напитися води з мінерального джерела. А екскурсоводи розкажуть все про рослинний і тваринний світ заповідних земель. Проводяться екскурсії і по краю заповідної території, по морю. Маршрут еколого-освітніх екскурсій на катері пролягає від заповідної території у Білосарайській Коси до Урзуфа - по морській акваторії національного парку. Протягом двогодинного подорожі можна розглянути обриви на березі - зсувну територію, побачити пташині острови і помилуватися видами узбережжя з боку Азовського моря. Співробітники національного парку закохані в свою роботу і з задоволенням розкажуть усім бажаючим про світ тварин і рослин цього дивного місця. А створення сафарі-парку дозволить значно збільшити туристичну привабливість не тільки «Меотиди», а й усього нашого регіону в цілому.

Фото Аліни Комарової: Приазов'я - унікальний край. У заповідних зонах можна зустріти рідкісні червонокнижні рослини і самих різних птахів.


Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies

Я згоден (на)